Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 4.12.2002
Svátek má Barbora
  Výběr z vydání
 >PRÁVO: Mohli jsme být dál!
 >POLITIKA: Realita vyjednávání s EU před vstupem
 >POLITIKA: Potřebuje Senát změnu?
 >EKONOMIKA: Sníží ECB sazby?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Okrasné kroky na našem vršku
 >PSÍ PŘÍHODY: Neviditelný protivník
 >MROŽOVINY: Jak má štěkat správný hlídací pes demokracie
 >LIDŠTINA: Výhružné e-psaní štěstí
 >ZAMYŠLENÍ: Presidentští kandidáti
 >FEJETON: O broušení jazyka českého
 >ŽIVOT?: Už vím, jak být šťasten
 >PRAHA: Postaru nebo ponovu? Toť otázka ...
 >PENÍZE: Když něco děláte, musíte vědět proč
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Rusko - evropská část 1815-1914 (mapa)
 >VÝSTAVA / AUKCE: Snění tiší bolest

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
4.12. Kdo je společný kandidát koho
(eff)

Společný kandidát na prezidentský úřad? Ivan Pilip z Unie to už pokládá za dobrý nápad. Lidovci budou vyčkávat na to, s čím přijdou sociální demokraté a jejich rozpaky z nominace jsou obecně známé: jdou tak daleko, že nejsou zajedno v tom, zda vůbec někoho do první volby postavit, a pokud ano, tak koho: vítěze jejich vnitrostranického referenda, nebo muže číslo 2 Bureše anebo muže č. 3 Otakara Motejla?

Asi nic neukazuje rozbředlost až bramboračkovitého typu než tato absurdní situace. Ministerský předseda nechce Zemana na Hradě, ale bojí se to říct. Buzková s Grossem "varují" své soudruhy na interní schůzce a ti nelení a okamžitě je prásknou novinářům. Lidovci "vyčkávají" a unionisté zoufale vyhlížejí jakékoli řešení, které oddálí jejich zánik.

Přitom všem je zřejmé, že společný kandidát už existuje - je to společný kandidát skupiny "napříč politickým spektrem" Miloš Zeman. Část ODS je příznivě nakloněna muži, se kterým byla tak dobrá dohoda a ostatně - v posledních volbách kandidáta ODS volil. Část ČSSD je příznivě nakloněna muži, kterého pokládá za otce zachránce, za patriarchu a silnou autoritu, a část KSČM je příznivě nakloněna muži, od kterého očekává, že přispěje k návratu komunistů k pákám moci.
Toto je jasné. To co je nejasné je to, jak velká část to je.
Přitom toto nebude jasné až do poslední chvíle, až do okamžiku volby. Než dámy a pánové sáhnou po hlasovacích tlačítkách, nebude nic rozhodnuto a naopak - na každém hlasu bude záležet.
Dalo by se tedy čekat, že ti, kterým nepřipadá Miloš Zeman jako muž, jemuž je třeba být "příznivě nakloněn" výrazně a razantně budou podporovat jeho konkurenta, tedy člověka, na kterém se nejspíš shodnou. Čekání je to zatím marné. Nic razantního nevidíme. Sociální demokracie neví, lidovci čekají a jen tenoučký hlásek unionistů občas zazní... a sotva kdo ho slyší.
Ondřej Neff

Další články tohoto autora:
(eff)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: