Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 6.12.2002
Svátek má Mikuláš
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >POLITIKA: O volbě presidenta začátkem prosince
 >GLOSA: Komunisté, vysoký věk a vězení
 >SPOLEČNOST: Krátce po NATO
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Blamáž u kasy
 >PSÍ PŘÍHODY: To není legrace, Barte
 >NA PALETĚ: Mýtický svalovec
 >SOUDNICTVÍ: Vrtkavá spravedlnost
 >ÚVAHA: Ó, jak jsem rád, že žijeme v právním státě.
 >TÉMA: Důchody a pokrytectví politiků.
 >ŽIVOT: Vdavky naší dcerunky
 >MUZIKA: Hulím! Tančím!
 >PENÍZE: Vánoce rychle a na dluh?
 >ZDRAVÍ: Sex = tabu v ordinaci lékaře
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Rusko - nevolnictví (mapa)

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
6.12. Prezidentský kandidát z Mikulášovy krosny
(nov)

Tuto sobotu zasedne ústřední výkonný výbor ČSSD, aby Špidla s dvoudenním zpožděním oproti Mikuláši nadělil sociálně demokratickým poslancům jejich kandidáta do prezidentských voleb. Ať už to bude Bureš, Motejl nebo "proti své vůli" zombický Zeman, nezazní po nadílce v poslaneckém klubu ČSSD žádné jásání, neboť pro nezanedbatelnou část sociálně demokratických poslanců to vždy bude špinavý kus uhlí, který se dává neposlušným dětem. Jak totiž prosáklo z posledního zasedání poslaneckého klubu ČSSD, ne nevýznamná část poslanců je rozhodnuta volit "svého Miloše", bez ohledu na kandidáta, kterého jim doporučí věrchuška.

Po letošních poslaneckých volbách, když se podepisovala koaliční smlouva, jsem byl téměř skálopevně přesvědčen, že součástí smlouvy, byť třeba neveřejnou, bude dohoda o společném postupu při volbě Havlova nástupce. Při nepřímé volbě prezidenta, se Zemanem až příliš proklamativně vykřikujícím, že až do konce života bude jenom objímat stromy, a s poníženým Klausem, nebažícím po ničem jiném než po pomstě, takový dodatek ke koaliční smlouvě byl prostě nutnou podmínkou politického přežití jak pro premiéra Špidlu osobně, tak pro zbytek vládních politiků, a to i z koaličních stran. Nedokázal jsem si představit, že nějaký politik může být tak slepý, avšak jak je vidět, trpím nedostatkem fantazie.

Stupidní bezkoncepčnost, kterou vládní strany při výběru prezidentských kandidátů předvedly a předvádějí a již korunovalo kandidátské referendum-nereferendum sociální demokracie, přímo volá po "spláchnutí" současné vládní garnitury, jež si plně zasluhuje, aby si s ní Zeman a Klaus vykloktali. Přinejmenším pak otevírá pole nebývalým politickým čachrům, proti jejichž špíně by jakkoli tajný dodatek ke koaliční smlouvě byl vzorem boží neposkvrněnosti.
Ačkoli se včera odpoledne zástupci ODS na tiskové konferenci nechali slyšet, že jakýkoli kšeft s jejich podporou Zemanovi při volbě prezidenta výměnou za funkci předsedy Sněmovny nebo za jinou "trafiku" pro Klause je vyloučen, vyloučeno není nic, neboť v těchto chvílích už nejde o to, kdo bude po Havlovi prezidentem, ale o to, jestli se česká politická scéna s definitivní platností zbaví Zemana a Klause, anebo jestli ji tito dva političtí mastodonti znovu převálcují - a to rozběhem ze zákulisí. Zítřejší zasedání ústředního výkonného výboru ČSSD pak ukáže, jak silný Špidla ve skutečnosti je.
I když prosadí svou, nebude mít ještě vyhráno. Bude závislý na tom, zda vládní koalice ještě úplně neztratila pud sebezáchovy a v hodině dvanácté se dohodne na společném kandidátovi.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: