Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 6.12.2002
Svátek má Mikuláš
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >POLITIKA: O volbě presidenta začátkem prosince
 >GLOSA: Komunisté, vysoký věk a vězení
 >SPOLEČNOST: Krátce po NATO
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Blamáž u kasy
 >PSÍ PŘÍHODY: To není legrace, Barte
 >NA PALETĚ: Mýtický svalovec
 >SOUDNICTVÍ: Vrtkavá spravedlnost
 >ÚVAHA: Ó, jak jsem rád, že žijeme v právním státě.
 >TÉMA: Důchody a pokrytectví politiků.
 >ŽIVOT: Vdavky naší dcerunky
 >MUZIKA: Hulím! Tančím!
 >PENÍZE: Vánoce rychle a na dluh?
 >ZDRAVÍ: Sex = tabu v ordinaci lékaře
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Rusko - nevolnictví (mapa)

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
6.12. NA PALETĚ: Mýtický svalovec
JITA SplítkováKrásný mužský si dámy musíte pouze vysnít nebo namalovat, pokud nevládnete štětcem či tuží, musíte se spokojit již s namalovaným ...

nebo třeba vytesaným. (Socha je myslitel od Rodina a ten druhý svalovec je zápasnik Meissonier od Paula Baudry vznikl roku 1848)Mladý, svalnatý, opálený muž s krásnými dlouhými blonďatými vlasy. Kašle na módu a chodí jen v kožených (patřičně naditých) slipech. U pasu má přivázaný pazourkový nůž se dřevěnou rukojetí.
Neztloustne, nezplešatí, nezpohodlní, nezesenilní, prostě nezestárne - tento idol paní a dívek je totiž pouze nakreslený - je to Rahan,- pravěký gentlemoun.

V sedmdesátých letech se do módy dostal pravěk - v našich krajích Zdeněk Burian kreslil své vědecké obrazy pravěku a Eduard Štorch vydával knihy o pravěkých lovcích. Francouzi šli na popularizaci tohoto tématu jinak, po svém - lidově, moderně a neotřele - komiksem.
Výtvarník André Chéret a tvůrce námětu Roger Lécureux si nastudovali něco z dějin, zřejmě navštívili nějaké muzeum a možná se vydali i do pomalovaných pravěkých jeskyní jako Lascaux, Trois Fre'res, La Marche... Dále si přečetli Tarzana. A to vše jim stačilo ke zrození mužného, zdůrazňuji opravdu mužného hrdiny (zrodil se roku 1969), kterého kreslili mnohdy až provokativně eroticky (byl to původně seriál pro děti?).
Rahan je čestný mladý muž, ale pro svoji čestnost a touhu pomáhat druhým se často dostane do nesnází.
Například v příběhu Človíček, najde malé děcko a ujme se ho. Přes různá nebezpečenství je navrátí rodičům. Ovšem nevděk světem vládne. Ti barbaři si totiž myslí, že náš čestňák je naopak únosce dítěte a milého krasavce přivážou v lese ke kůlům (óó hrůza!! Ale že je svůdný...:-) přímo na zem a to jak za nohy tak i za ruce. Rahan leží a verbálně odrazuje šelmy od svého snězení. Nakonec k němu přijde zachráněné dítě a obejme jeho hlavu. Když je takto najdou nevděční rodičové, teprve pochopí, že Rahan není žádný pedofil, ale zachránce - následuje přešťastný konec.V jiném příběhu zase kněží pověsí Rahana za ruce tenkými liánami na mamutí kly (je obviněn, že ukradl svůj vlastní nůž). Tak se má zjevit pravda, jestli je zloděj a lhář. To on není, takže vše dopadne dobře a kněžím sklapne. Příběh se tuším jmenuje sekyrový háj a originalita je v technickém postupu výroby seker a nožů - pazourek, či kámen se normálně pravěce opracuje, ale pak se rozřízne větývka, do štěrbiny se vsune kamenný polotovar a léta se čeká až strom ránu zacelí a kámen do větve doslova vroste a kamennou střenku od dřevěné rukojeti prý nic neoddělí. Nezdá se mi to po technické stránce až tak možné, ale je to přeci komiks a když jde, že se nechávají vrůstat třeba hrušky do lahví (tak se skutečně vyrábí alkohol s ovocem v lahvi), proč by nemohly růst kameny do dřeva?

             
Rahanova bojová všestrannost je zřejmá i z přebalů sešitků s jeho příběhy.

Tento komiks vycházel v sedmdesátých letech i v českém časopise (možná se to bude zdát neuvěřitelné) s názvem Sedmička pionýrů. A tak díky osvícenosti tehdejších redaktorů na nás pravěký lovec mluví i česky (pravda pro používané citoslovce netřeba překladu).
Naštěstí v komiksech na slovech nezáleží a Rahan byl svým libretistou i výtvarníkem opravdu dobře a detailně zpracován a jako děti jsme ho hltali v češtině i francouzštině (tu neznaje). A jak jsme byli nešťastní, když autoři nechali v osmdesátých letech Rahana zemřít. Tehdy ve Francii měl sešit s tímto komiksem černý přebal!
Nevím jestli to byl záměr autorů, či nátlak fanoušků - Rahan i přes smrt pokračoval dál. Jeho podobu, chování a příběhy převzal jeho syn a ten mu snad opravdu vypadl z oka. A další a další příběhy vznikají a vydávají se dál.
Pukud máte rádi komiksy a fantazy a tohoto hrdinu ještě neznáte (najde se někdo takový?), doporučuji ho vaší pozornosti - Rahan nestárne ani jeho syn - tedy hurá do světa pravěkých iluzí.
Iluzí, kde jsme zas hodně mladí, čistí, najedení a jdeme si svojí cestou :-).
Jeho domovská stránka http://www.rahan.org/actuel/envente.html
Na závěr si povzdechnu: Tolik komiksů už bylo zfilmováno, kdy dojde na Rahana?


JITA


Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: