Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 6.12.2002
Svátek má Mikuláš
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >POLITIKA: O volbě presidenta začátkem prosince
 >GLOSA: Komunisté, vysoký věk a vězení
 >SPOLEČNOST: Krátce po NATO
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Blamáž u kasy
 >PSÍ PŘÍHODY: To není legrace, Barte
 >NA PALETĚ: Mýtický svalovec
 >SOUDNICTVÍ: Vrtkavá spravedlnost
 >ÚVAHA: Ó, jak jsem rád, že žijeme v právním státě.
 >TÉMA: Důchody a pokrytectví politiků.
 >ŽIVOT: Vdavky naší dcerunky
 >MUZIKA: Hulím! Tančím!
 >PENÍZE: Vánoce rychle a na dluh?
 >ZDRAVÍ: Sex = tabu v ordinaci lékaře
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Rusko - nevolnictví (mapa)

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Právo  
 
6.12. GLOSA: Komunisté, vysoký věk a vězení
Petr Kolman

Pan Šimek v jedné ze svých TV show řekl, že paní Bubílková neumí vařit ani špatně, pro Českou republiku a její vyrovnání se zločiny komunismu platí skoro totéž. Spravedlivého a přitom důrazného potrestání komunistického zla se u nás asi nikdy nedočkáme.

V souvislosti s možností potrestání zločinů komunismu bývá hojně diskutována otázka vysokého věku obviněných komunistů a jejich pomocníků.

Podívejme se na věc optikou evropské justice. Před časem odbornou právnickou veřejnost zaujal rozsudek Evropského soudu pro lidská práva ve věci Papon proti Francii. Toto rozhodnutí štrasburského tribunálu působícího při Radě Evropy ( které je ČR samozřejmě také členem) nám může být dobrým vodítkem, při řešení otázky, zda je vysoký věk sám o sobě důvodem pro nevynesení rozsudku nepodmíněného odnětí svobody nebo důvodem pro dřívější propuštění z vězení.
Francouz Maurice Papon byl v roce 1998 odsouzen k trestu odnětí svobody na deset let za účastenství na zločinech proti lidskosti. Monsieur Papon je ročník narození 1910, tudíž v čase rozsudku mu bylo uctihodných 88 let. Po vyčerpání nezbytné vnitrostátní (francouzské) procedury se M. Papon v roce 2001 obrátil na Evropský soud pro lidská práva se stížností, že věznění člověka staršího 90 - ti let je samo o sobě v rozporu s článkem 3 Umluvy o ochraně lidských práv a základních svobod - zakazující mučení nebo podrobování nelidskému nebo ponižujícímu zacházení nebo trestu. Papon mj. uváděl, že věznění 90 - ti letého člověka se rovná zastírané, ale skutečné aplikaci trestu smrti tím, že je urychlen její příchod.
Evropský soud však žádosti Paponových advokátů nevyhověl! Své rozhodnutí odůvodnil tím, že v žádné členské zemi Rady Evropy ( tedy ani v ČR) není vysoký věk sám o sobě překážkou pro zbavení svobody či důvodem pro předčasné propuštění z výkonu trestu.
Pevně věříme, že ani česká justice nepodlehne pod tlakem veřejnosti a určitých levicových medií falešným ohledům při trestání těch, kteří se provinili proti lidskosti. A to leckdy zločinců, kteří jsou i o několik desítek let mladší než Francouz Maurice Papon.

Mgr. Petr Kolman
autor je právník


Další články tohoto autora:
Petr Kolman

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: