Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 7.12.2002
Svátek má Ambrož
  Výběr z vydání
 >POSTŘEH: O Mikulášovi
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: ZMENšováci
 >PENÍZE: Haló, to je úvěrové?
 >HISTORIE: Lenin mýtů zbavený (dokončení)
 >ZDRAVÍ: Vyšetření prsou u lékaře
 >PRAHA: Koho pobuřuje srdce na Hradě?
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >POLITIKA: O volbě presidenta začátkem prosince
 >GLOSA: Komunisté, vysoký věk a vězení
 >SPOLEČNOST: Krátce po NATO
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Blamáž u kasy
 >PSÍ PŘÍHODY: To není legrace, Barte
 >NA PALETĚ: Mýtický svalovec
 >SOUDNICTVÍ: Vrtkavá spravedlnost
 >ÚVAHA: Ó, jak jsem rád, že žijeme v právním státě.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
7.12. NÁŠ RYBNÍK: Kde jen jsou?
JITA Splítková

Kdo? Ti správní kandidáti na prezidenta! Někde se určitě skrývají a v pravou chvíli, jako ti bájní Blaničtí rytíři, vyjdou z hory a zachrání naši zemi. Zatím za sebe poslali jen náhražky. Nejdiskutovanější začíná být Otakárek Motejlovitý.

Už jmenování Otakara Motejla ombudsmanem, se mi zdálo velice nešťastné. Tento člověk nedokázal jako ministr spravedlnosti zhola nic, odstoupil od své proklamované úpravy soudnictví z důvodů, že mu prý byly házeny klacky pod nohy a nemá sil bojovat. Takže nechal práci, co ho netěšila nebo na ni nestačil být a stal se mužem nejspravedlivějším.
středa 6.3.2002 - Ombudsman Otakar Motejl navrhl Ústavnímu soudu zrušit cenový výměr Ministerstva financí, který stanovuje, o kolik se mají letos zvednout nájmy. Vyhověl tak tlaku majitelů domů. "Regulované nájemné jim znemožňuje investovat a profitovat z vlastnictví nemovitostí, na rozdíl od majitelů objektů, v nichž cenová regulace neplatí," zdůvodnil.
Ten Motejl, ten se vyzná, jaká je vlastně definice ombudsmana? Nemá být náhodou nezávislý?
To jsem napsala v březnu, sešel se měsíc s měsícem a Motejl chce na Hrad - a když zjistil, že i nájemníci nějakým způsobem mohou možná ovlivnit jeho kariéru, otáčí.
5. prosince (ČTK) - Majitel domu nemůže sám podle ombudsmana Otakara Motejla zvýšit nájemné jeho obyvatelům. Pokud chce na svých bytech vydělat více, může jen navrhnout zvýšení nájemného, s čímž musí obyvatel domu souhlasit, řekl dnes Motejl novinářům. Podle něj si mnozí občané špatně vysvětlují situaci, která nastala, když Ústavní soud před časem zrušil na jeho návrh cenový výměr k regulaci nájemného. "Rozhodně tedy nemůže přijít pan domácí a diktovat si cenu za nájemné," zdůraznil.
Jenže majitelé nájemních domů neznají vděk, nemají pochopení pro jemné politické předivo a na Motejla jeden horkokrevný lichvář, který chce 20krát zdražit činži, podává dokonce žalobu: Trestní oznámení na veřejného ochránce práv Otakara Motejla pro podezření ze spáchání trestných činů pomluvy, hanobení národa, rasy a přesvědčení a podněcování k národnostní a rasové nenávisti odeslal v pátek Krajskému státnímu zastupitelství v Brně pražský majitel realit Ital Girolamo Giormani.
K žalobě ho vedly prý některé ombudsmanovy výroky na čtvrteční tiskové konferenci, kde podle informací médií uvedl na adresu majitelů realit, žádajících rasantní zvýšení nájemného: "Za to nemohu já, ale média a nepoctiví majitelé domů," hovořil o "nepoctivé hře několika málo jedinců" a uvedl, že "nikoli náhodou jsou to majitelé domů, kteří nemají česká jména." Dále v této souvislosti údajně dovodil, že jde o podnikatele, kteří koupili několik domů a hodlají na nich vydělávat. Giormani se těmito výroky z úst ombudsmana cítí značně poškozen.

Tak se starý pán snaží a snaha začíná nějak vycházet naplano. Navíc Právo uveřejnilo, že v roce 1978 smrtelně poranil svým autem chodce ( to udělat Klaus nebo Zeman, tak bude médii roztrhán). Ani jeho mudřecká stařecká image s neustálou cigaretou v puse nebo aspoň v ruce, také už u soudných lidi moc netáhne. Soudných lidí obdiv ztrácí, ale u mnohých politiků (i nepolitiků) je neustále jedničkou.
Podpisovou akci, která má podpořit kandidaturu ombudsmana Otakara Motejla na prezidentskou funkci, vyhlásila občanská aktivita vycházející z takzvaného Brandýského fóra, v němž je sdruženo několik nevládních organizací. Garanty podpisové akce jsou Holcnerová, Kohák, senátor Jiří Zlatuška, publicista Uhl, sociolog Battěk a Šabata.

Jsme ve výběru kandidátů na prezidenta v neřešitelné situaci? Co ostatní kandidáti? Kde najít čestného, chytrého padesátníka až šedesátníka, který by byl ozdobou Pražského hradu a ne onou pověstnou ropuchou na prameni? A proč by to musel být chlap? Máme nějakou, tyto podmínky splňující, ženu? (to vám řeknu v pondělí :-)
Na závěr - tichá voda břehy mele: Pokud se poslancům a senátorům do 2. února, kdy Václavu Havlovi vyprší prezidentský mandát, nepodaří zvolit jeho nástupce, rozdělí si mezi sebou většinu pravomocí hlavy státu premiér a předseda ČSSD Vladimír Špidla a sociálnědemokratický šéf dolní komory Lubomír Zaorálek.
No nazdar.

EDDA-JITA Splítková
Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: