Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 9.12.2002
Svátek má Vratislav
  Výběr z vydání
 >KULTURA: Ve vleku sexu
 >OHLAS: Benešovy dekrety
 >MÉDIA: Televizák a cifršpión aneb Fraška v ČT pokračuje
 >POLITIKA: ODS vstříc novému osudu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Motokáry v Radotíně
 >PSÍ PŘÍHODY: Fatální selhání neboli přečuch
 >MÉDIA: Jak o ČR referují Němci? Jak chtějí oni.
 >NÁZOR: Sit Verbi EU
 >Dočkáme se ADSL na jaře roku 2003?
 >ROZMÍTÁNÍ: Prezidentský problém vyřešen!
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Krymská válka (mapa)
 >POSTŘEH: Modernizování pohádek
 >SAKRYŠ: Může být žurnalistika humanistická?
 >PENÍZE: Liška na tapetě
 >ZDRAVÍ: Schizofrenie

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  >>  Německo  
 
9.12. MÉDIA: Jak o ČR referují Němci? Jak chtějí oni.
Miloslav Zima

Pro zájemce, který sám Spiegel nečte jsou v následujícím krátce představeny tři články, které se týkají české tematiky.

1) Jelikož je Summit NATO v českých komentářích stále ještě živý, mohlo by zajímat, jak o něm psal Spiegel (č.48, s. 138), který začal následovně:

Ke konferenčnímu stolu zasedli: Ion Iliescu, 72 let, Rumunsko, vstup do KP 1953, jistý čas oblíbenec Čaušeska; Milan Kučan, 61, šef slovinské KP ve staré Jugoslavii; Rudolf Šuster, 68, do 1989 zodpovědný za východní Slovensko v ČSSR; Arnold Ruutel, 74, bývalý předseda nejvyššího sovětu Estonska a Georgi Parwanov, 45, bývalý zasloužilý člen kovárny kádrů v Historickém institutu KP Bulharska. "Milí přátelé, zdravím vás a buďte vítáni" říká z čela stolu Václav Havel ... "Čerstvá krev" říká Bush "oživí nově Alianci". Evropští členové označují přeagilní aspiranty despektně za "američtější, než Američani".

2) Kdo koupí zmršený reaktor? (Spiegel č.49, s. 18)

Expanční snahy koncernu E.on jsou bržděny hrozbou boykotu. E.on by rád koupil ČEZ, ale k němu patří i za sovětských časů postavený a jakž takž na evropský bezpečnostní standard upravený Temelin, který kvůli početným nehodám musel být často odstaven. Komunální zákazníci v Bavorsku, často CSU ovládané obce a města, oznámili koncernu E.on, že v případě koupě ČEZu změní dodavatele proudu s odůvodněním, že není možno od obyvatelsva vyžadovat, aby kupovali proud ze "zmršeného reaktoru" (Gammel-Reaktor). Takové obavy Electricite de France nezná. Chtějí koupit, pokrují ale ještě o cenu, aby potom mohli importovat atomový proud do EU.

3) Bylo to jako ve zlaté horečce (Spiegel č.49, s.80). Téma se zabývá na třech stránkách situací tisku ve Východní Evropě, obzvlášť v ČR.

Na příkladu oživení Playboye a od Springrova nakladatelství do Prahy poslaného specialisty pro těžké případy Balsigera je popsána situace českého tisku, který se nachází z "80-ti procent pevně v německých (a švýcarských) rukách". Teď už nejde o to, urvat Čechům co se dá, teď jde o boj německých nakladatelství o trh mezi sebou. V malé válce se již nacházejí WAZ, Rheinische Post, Handelsblatt a Ringier-Verlag. Už se do toho zamotala i Komise EU, ale v tom si jsou účastníci nějak za jedno: "Od těch si nenecháme šlapat na nohy". Následkem nespokojenosti s prací českých novinářů, byl vyslán do Prahy již Vietnamem ocejchovaný Balsiger, aby ukázal českým "šéfredaktorům", tak si prý čeští tiskoví pracovníci vesměs říkají, jak se to dělá. Když zase něco běží neohrabaně, zařve: "Švejk" a "potom mu rozumí i Češi". Balsiger hledá nového českého Chefredaktora. 25 kandidátů již propadlo, protože měli zájem pouze o partys dole ve městě. Sám bydlí v předměstském baráku a nerad myslí na to, když do Prahy přišel a našel v redakci starší pány, s malým obrazovým archivem v několika kartonech, kteří byli šťastni, když zase nějak dosáhli redakční uzávěrky. Vyškolen před desetiletími německou hvězdou boulevardu nosící přezdívku "Titten-Ewald" (Cecky-Ewald) vede český Playboy na správnou linii. Jde o to, vzbudit zájem o "Lifestyle, Mode, Coolness", což u Čechů postrádá. Spěchá, nový cíl je Moskva. Zatímco ve Varšavě Mišnik ze Solidarity s úspěchem německému tlaku deníkem Gazeta Wyborcza oponuje a získává respekt a podíly i v TV a rozhlase, o něčem podobném v ČR - nic.

Zato jsme hrdi. Na naše prognostiky, kteří jejich diletanstvím umožnili ve vícero oblastech vývoje, nad kterými se pozastavuje a diví jak zdejší jednoduchý občan, tak i tisk.


Další články tohoto autora:
Miloslav Zima

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: