Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 10.12.2002
Svátek má Julie
  Výběr z vydání
 >NOVÁ PRAVICE: Cesta k programu evropské kvality
 >POLITIKA: Neskutečná blamáž
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Rypák for prezident
 >ARCHITEKTURA: Poslední mohykán avantgardy odchází
 >TÉMA: Deregulace nájemného řeší bydlení pro mladé
 >TÉMA: Nájemné
 >NÁZOR: Dva senátoři
 >EKONOMIKA: Sedm týdnů růstu
 >HUDBA A ZVUK: Pražští pěvci věru nejsou amatéři
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Zhroucení Čínské říše (mapa)
 >PENÍZE: Tajemné hodnotící číslo
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >ZDRAVÍ: Imunita a alergie
 >KULTURA: Ve vleku sexu
 >OHLAS: Benešovy dekrety

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
10.12. Klaus a Zeman v duelu o Hrad
(nov)

Výběr prezidentských kandidátů je takovým politickým tyátrem, že nelze odolat a věnovat mu i druhý úvodník tohoto týdne. Zvolení bezvýrazného Jaroslava Bureše za kandidáta sociální demokracie do první volby potvrdilo, že nejde jenom o vlastní volbu prezidenta, ale o proces, který s křišťálovou jasností odhaluje skutečnou "tonáž" českých politiků. Ukazuje se, že těmi skutečnými alfa samci české politické smečky jsou stále Zeman s Klausem a jiný pohled je jenom horlivě vyráběnou fikcí lehkotonážních "býčků" jako Špidla a Gross, ale i jako Svoboda, Pilip, Kühnl, Kasal a další. Nicméně mají tolik pudu politické sebezáchovy, že do boje o prezidentský úřad za sebe nastrkují náhradníky - Pitharta, Motejla a Bureše.

Minulý čtvrtek jsem se díval na počítačově animovaný dokument "Putování s pravěkými zvířaty", který z produkce BBC převzala ČT1, a šavlozubý tygr "Zlomený zub", jehož comeback do čela smečky byl nosnou story pátého pokračování, mi Zemana silně připomínal. Avšak než k tygří smečce má lidská společnost blíže k opičí tlupě, kde může koexistovat více alfa samců než pouze jeden.
A to je náš případ. Stává se, že význačné samice v tlupě rozdělí svou přízeň mezi několik kandidátů, aspirujících na vůdce tlupy. Jak se svěřily tisku, přemluvily Miloše Zemana ke kandidatuře Helena Fibingerová, Marie Paukejová a Jana Wolfová na jitrnicovém posezení, přičemž Václav Klaus zase může spoléhat na podporu paní Dědečkové a paní Bobošíkové.

Abychom ale skončili seriózněji než jenom etologickými pozorováními. Plán na koaličního kandidáta je neodvolatelně pohřben a ve hře, v té skutečné, jsou opravdu pouze Zeman a Klaus. Zatím to vyhlíží tak, že v souboji o Hrad na body vede Klaus. Všechna "křidélka" v ODS stojí za jeho volbou jako jeden muž, odstoupení Tošenovského zacementovalo trhlinu v modrém monolitu, alespoň zvenku to tak vypadá, kdežto ČSSD upadla do zmatku konfrontace mezi špidlovci a zemanovci, mezi kterými ještě kličkují grossovci. Nicméně právě tato situace osvětluje přímo geniální Zemanův tah - že bude kandidovat až v druhé volbě - neboť tím vyhrává čas, v němž se může ČSSD zkonsolidovat a získat spojence - tváří v tvář Klausově kandidatuře.
A právě o jednoznačnou nominaci si zatím kandidát ODS stojí lépe, nicméně to, jak pevně Klaus vlastně otěže své strany svírá a jaké "spojenecké" možnosti k jeho volbě prezidentem se otevřou, napoví až volba předsedy ODS tuto sobotu.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: