Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 10.12.2002
Svátek má Julie
  Výběr z vydání
 >NOVÁ PRAVICE: Cesta k programu evropské kvality
 >POLITIKA: Neskutečná blamáž
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Rypák for prezident
 >ARCHITEKTURA: Poslední mohykán avantgardy odchází
 >TÉMA: Deregulace nájemného řeší bydlení pro mladé
 >TÉMA: Nájemné
 >NÁZOR: Dva senátoři
 >EKONOMIKA: Sedm týdnů růstu
 >HUDBA A ZVUK: Pražští pěvci věru nejsou amatéři
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Zhroucení Čínské říše (mapa)
 >PENÍZE: Tajemné hodnotící číslo
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >ZDRAVÍ: Imunita a alergie
 >KULTURA: Ve vleku sexu
 >OHLAS: Benešovy dekrety

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
10.12. ŠAMANOVO DOUPĚ: Rypák for prezident
Jan Kovanic

Zatímco se naše politická scéna otřásá soubojem, který uvnitř ČSSD proběhl o prezidentské kandidáty, zatímco političtí komentátoři a šamani hledají, kdo na opuštěný stolec Václava Havla, v hledišti je jen málo zájemců o toto divadýlko. 27 tisíc politicky uvědomělých občanů se dostavilo k veřejnému prezidentskému referendu sociálně demokratické strany, aby vložili na misky vah svou budoucnost. Většina obyvatelstva však uprchla do super, hyper a gigamarketů, aby nakoupila na blížící se svátky. Letos je lákají i slevy - nikoli po, ale před Vánocemi. A tak si můžete koupit vepřovou kýtu za neuvěřitelných 95 Kč. Kupujte, kupujte, dokud je to tak levné. Katastroficky levné!

Před čtyřmi lety jsem zde ve článku "Levné knihy a levná prasata" napsal:

"A jak že je to s těma prasatama? Světová cena je teď asi 20,- Kč za kilo živé váhy. Při tom, jak EU dotuje jednak pěstování prasat a jednak jejich vývoz, je vlastně zázrak, že naši zemědělci dostanou 24,- Kč. Při nákladech 28 až 32 Kč. Je nekorektní od pravicového politika, jestli vyčítá zemědělcům, že musejí zvýšit produktivitu práce a snížit náklady. To se už v zemědělství stalo, včetně brutálního snížení pracovníků. Kdyby se ve stejných parametrech změnilo třeba naše strojírenství, to by nám celá Evropa koukala na záda! Je hloupé od pravicového politika, pokud žvástá o "trhu", když ve skutečnosti soutěží rozpočet Evropské unie s rozpočtem českým. A je zločinné od našich politiků, když tolerují hospodářskou kriminalitu, kdy odběratelé vepřového masa ustoupili od předem uzavřených smluv!!!
... Až naše zemědělství zkrachuje a evropské ceny opět vzrostou, uvidíme, kolik zaplatíme za současně levné vepře! Jediné řešení do budoucna je snad propojení výrobce, zpracovatele a distributora do jednoho hospodářského celku."

Za ty čtyři roky se něco málo změnilo. Zemědělství stále nezkrachovalo, řídí ho levicoví politici. Čtvrtinu českých prasat už prodává odbytové družstvo Agropork. Teď právě kilo živé váhy za 26 Kč. Minulý týden to bylo 28. Před třemi měsíci za 40 Kč. Před rokem v listopadu 2001 stálo kilo živého vepře 44 Kč. Od toho roku 1998, kdy jsem svůj knižně/prasečí výkřik psal, cena zhruba osciluje mezi těmito polohami. Řeklo by se - masa je přebytek, zlevníme ho, rychle se vyprodá a budeme moci zase zvednout ceny.

Jenže to není tak jednoduché. Do samoregulujícího se mechanismu zasahuje mnoho vedlejších vlivů. Letošní ztráty chovatelů českých chovatelů prasat se odhadují na 1 miliardu korun.

Už dva roky funguje v Praze "Obchodní burza Hradec Králové", která by měla dávat bezpečné zázemí pro obchodníky s řepkou i vepřovým masem. Vznikají další "plodinové" burzy - i elektronické. Bohužel se však zdá, že je jich na náš malý trh až moc. Takže většina pěstitelů vepřů na to jde asi následovně: Místo aby už letos prodali na rok dopředu a měli jistotu odběru, těší se na vysoké zisky a na riziko snad ani nemyslí. Řeknou si: "Letos bylo vepřového málo, bylo drahé, hurá, pusťme kance mezi svině! Že si budeme muset koupit více krmiva? No bóže - vždyť můžeme kupovat dotované zrní ze státních zásob!" Takže vloni touto dobou chrochtalo u nás 1,3 miliónu selat, nyní je to o tři sta tisíc víc. Příroda však nereaguje tak rychle, jako obchod.

Je u nás málo vepřového a proto je drahé? Dovezeme jej a vyděláme na tom! Řeknou si zase obchodníci. V roce 1998 dovezli 34.000 tun, v roce 2000 jen něco přes 20 kilotun, letos zase už přes 37 kilotun vepříků. Většinou ze zemí EU, vždy tvrdě dotované. Jednak dotací na pěstování prasat, jednak dotací na vývoz. "Zachráníme naše zemědělce," volá ministr zemědělství Palas (Jaroslav, ne Athena:) "a také budeme dotovat vývoz!" Ale naštěstí do toho (vázáni mezinárodními dohodami) smíme dát jen 71 milion korunek. Což prý stačí tak na 10 kilotun masa. (Možná by více prospělo, kdyby ministerstvo dohlédlo na to, aby platily předem dohodnuté ceny!!!)

Takže jaký trh? Jde i nadále o souboj státních rozpočtů a souboj kvót. Hned od Nového roku k nám přitom dorazí bezcelní dovozní kvóty. Z EU 6,5 kilotuny, z Maďarska 6 kilotun. Při celkové naší roční produkci kolem 600 kilotun se to zdá zanedbatelné - ale je to jako s elektrickou energií: Nejdražší je ta špičková. Zisky shrábnou dovozoví obchodníci, naši pěstitelé budou jen sčítat ztráty.

Ale mohou si za to také trochu sami! Více by se měli sdružovat do odbytových družstev a účastnit se prasečích burz. A také zakládat řetězce, kde by na začátku byl chovatel a na konci obchodník. Co jsem o tom psal před čtyřmi lety, platí i dnes. Jenže dnes jsme na dohled EU - a stále jsme se nějak nepoučili!

Obecenstvo je více než na "zdravé české vepřové bez cizorodých látek" zvědavo na cenovku 95,- Kč na kejtě a 88,- na pečeni s kostí. Jak levné - když nepočítáme naše dotace do zrní a do vývozu a peníze, které stojí správa fondů, skladování a kdoví co ještě..., což vše platíme z našich daní. Možná už za rok na přebytečné české svině budou platit daně i Němci.

Přimlouvám se za ty burzy. Málokdo asi bude takový vlastenec, aby si např. na www.prasarna.cz kupoval pošumavské prase od Netolic za 50 Kč/kg.

Ale zato si z té prasečí stránky můžete odběhnout na www.rypak.cz, kde cenu v anketě za nejneomalenějšího politika "Rypák roku 2001" obdržel již podruhé za sebou náš možný budoucí pan prezident Miloš Zeman. (Také v tomto referendu získal přes 50 % hlasů.) Na druhém místě je s odstupem další prezidentský kandidát Václav Klaus - a na třetím současný prezident Václav Havel.

Psáno v Praze dne 9. prosince 2002


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: