Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 10.12.2002
Svátek má Julie
  Výběr z vydání
 >NOVÁ PRAVICE: Cesta k programu evropské kvality
 >POLITIKA: Neskutečná blamáž
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Rypák for prezident
 >ARCHITEKTURA: Poslední mohykán avantgardy odchází
 >TÉMA: Deregulace nájemného řeší bydlení pro mladé
 >TÉMA: Nájemné
 >NÁZOR: Dva senátoři
 >EKONOMIKA: Sedm týdnů růstu
 >HUDBA A ZVUK: Pražští pěvci věru nejsou amatéři
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Zhroucení Čínské říše (mapa)
 >PENÍZE: Tajemné hodnotící číslo
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >ZDRAVÍ: Imunita a alergie
 >KULTURA: Ve vleku sexu
 >OHLAS: Benešovy dekrety

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Mejlem  
 
10.12. MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
Ladislav Franc

I když to vypadá, že presidenta občané sami volit nebudou, široká veřejnost občanská se znepokojením sleduje, jak situace okolo volby nového presidenta houstne. Třenice a dohady mezi těmi, na kterých bude aby ho zvolili, stejně doléhají prostřednictvím médií (čti hromadných sdělovacích prostředků) až do hospůdek čtvrté cenové skupiny, ba až do rodin (troufám si tvrdit, že to negativně ovlivní natalitu). Jedním úhlem pohledu je kandidátů až moc, jiným není vhodného kandidáta. Politologové (technikou práce něco mezi meteorology a astrology), nastiňují krizové scénáře, sázkové kanceláře nastavují kursy, média (čti parapsychologicky nadaní jedinci) mají co věštit.

Celý zádrhel okolo volby presidenta spočívá možná v tom, že je v nabídce tento jeden jediný post. Ale proč vlastně jediný? Stačí přidržet se postupu osvědčeného v parlamentu. Může-li mít předseda sněmovny pět místopředsedů a předseda senátu čtyři, proč vlastně president nemá mít ani jednoho zástupce? Kdyby se nevolil jen president, ale současně řekněme šest místopresidentů, byla by situace schůdnější. Řeknete hned, to odporuje ústavě. Při vhodné nominaci kandidátů se pro tento zlepšovák dá ústava upravit vždycky včas. Vždyť jsme se už přesvědčili, že ve středoevropské demokracii je na některé věci pořád času dost (viz např. reforma mandatorních výdajů), jiné se ale dají zařídit přes noc (viz např. prodej IPB), takže čas tu není logický argument. Někdo může namítnout, že Hrad je jenom jeden, ale i to se dá zařídit. Pochopitelně by každý místopresident měl nárok na svůj vlastní hrad, zámek (letní sídlo), letadlo, automobily, atd., atd (viz opět vzor v parlamentu). Namítnete, že by to stálo daňové polatníky (nás znepokojené občany) ohromné peníze. Jen aby nás ty státonetvorné tahanice, třenice a pikle okolo výběru nejvhodnějšího nestály ve svém důsledku ještě víc.

Snažně Vás prosím, dejte mi vědět, zda tento příspěvek - zlepšovák uveřejníte. Nesleduju internet tolik, abych se o tom sám mohl přesvědčil.

Zdraví Ladislav (Laco) Franc


Další články tohoto autora:
Ladislav Franc

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: