Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 14.12.2002
Svátek má Lýdie
  Výběr z vydání
 >UNIE: Historie a čecháčkovství
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Levné knihy, levná prasata
 >ZDRAVÍ: Alkohol a alkoholismus
 >Televizní válka světů
 >PENÍZE: Nehoda na zelenou
 >PRAHA: Tři plastiky = radostný pohled
 >ZDRAVÍ: Skotský kilt, lakmusový papírek a pastilky proti kašli
 >UNIE: Je EU "Egalité, Liberté, Fraternité", anebo nerovný handl?
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >POLITIKA: Doma přezírané, v cizině degradující
 >UNIE: Vyjednali čeští vyjednavači málo?
 >POLITIKA: ODS před maturitou
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Strýc Podger jde do kina
 >PSÍ PŘÍHODY: Kocouři nejsou, Barte
 >MÉDIA: Potíže s píárkem

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
14.12. ŠAMANOVO DOUPĚ: Levné knihy, levná prasata
Jan Kovanic

Posledně jsem sliboval, že vysvětlím, proč jsou levné knihy drahé. Moje poznatky jsou dány osmi lety pozorování cvrkotu v branži. Knížky jsou moje hobby prováděné ve volnu mezi směnami. Když jsme v roce 1990 chtěli sehnat na Vánoce nějaké pěkné knížky pro děti pod stromeček, ukázala mi žena Ivana inzerát Albatrosu. Měl jsem se stát "kolportérem", podle tehdejšího zákona jsem musel být "podnikatel" a dnes jsem to dotáhl až na "živnostníka". Pořád mám ten stejnej stolek na tržišti Luka, kde si zhruba asi tak dvakrát týdně povídám se zákazníky. A někteří přitom i nakoupí! (Ale po letošních Vánocích už nejspíš skončím.¤)

Zdražení knih nad obecnou inflaci má řadu příčin. Růst cen papíru a polygrafických prací patří mezi ně. Vydavatel se snaží ušetřit: Knížky vycházejí bez ilustrací, často bez korektur (fuj!), nedbá se na grafické provedení, škudlí se na honorářích. Odrovnávají se tím ilustrátoři i spisovatelé. Je tendence vydávat pouze "osvědčené" tituly, což vede ke stagnaci. Nejsou peníze na riziková vydání ne snad neznámých, ale ani známých, nikoli však slovutných autorů. Chybí investice do budoucích autorů, tedy i do budoucí (české) literatury. Ve skutečnosti mají knihy nižší cenu, než by měly mít. Tato "láce" se nám v budoucnu může řádně prodražit! Díky těm několika vydavatelům, kteří pochopili, že za kvalitu si fajnšmekři rádi připlatí a dík tolika fajnšmekrům! Relaci ceny a kvality a dlouhodobou nakladatelskou politiku se z původních předlistopadových vydavatelských domů podařilo udržet a rozvinout pouze Mladé Frontě.*

Po listopadové revoluci přišla svoboděnka, začaly se vydávat dříve zakázaní autoři. Poptávka po jejich knihách však skončila už v březnu 1990! Po devíti letech svobodného knižního trhu můžu říci, že se ukázala univerzalita zákona o zachování i zde: Zůstal zachován konečný počet knih. Protože se počet titulů zvýšil o řád (až dva), klesly o řád (až dva) i náklady. Kdo nepochopil, zkrachoval. Kdo nezkrachoval, bojí se. Už v roce 1991 jsem si řekl: raději míň vydělám, než bych hodně prodělal. (Míň vydělávám, doufám, že neprodělám ani letos.) Platí to i o skutečných knihkupcích, distributorech i vydavatelích. Nejmenovanému mladému novému českému autorovi vyšla jeho veleúspěšná knížka** během jednoho roku celkem ve 24.000 výtiscích. První vydání 4 tisíce, dotisk 5, druhé vydání 5, dotisk 5, druhý dotisk druhého vydání 5... Po zfilmování vyšlo třetí vydání, to už si svoje čísla utajili, ale řekl bych, že to zase nebylo více než 10.000. To bylo ale před několika lety. Situace se letos opět zhoršila. Tři tisíce, to je dnes počet kusů, ve kterých vychází nový titul i renomovanému autorovi.*** Nízké náklady vedou k dramatickému růstu cen. A to je to, co jsem myslil tím, že zlevňování vede ke zdražování:

Než přišla současná recese, kupovali knihy lidé docela ochotně i za zvýšené ceny. Prvotní u nich bylo jméno autora a titul. Hodně udělal public relations hlavně v televizi. Pro zákazníka na tržišti byl v naprosté většině případů první zájem přilákán grafickou úpravou obalu. To si knížku alespoň vzal do rukou. Posledním faktorem při prodejnosti byla cena. Opakuji: Cena rozhodovala až jako poslední!

Pak se začalo s masivním zlevňováním nových knížek. Před jedněmi Vánocemi vydala Svoboda Arabelu 1. Pro čtenáře za 100,-, pro knihkupce za 75,-. Vzal jsem jich sto najednou, prodal třicet. Říkal jsem si, že do roka vyjde dvojka a trojka, na dalším vánočním trhu se po nich jen zapráší. V březnu zlevnila Svoboda konečné ceny na 60,-. Se skřípěním zubů jsem ji následoval. V červnu, před koncem školního roku vyšla Arabela 2 za konečnou cenu 126,-. Koupil jsem jich asi deset. Natřikrát. Kolem mého stánku šla holčička s maminkou: Jé, mami, už je další Arabela, kup mi ji, prosím, prosím. A maminka: Víš holčičko, chvilku si počkáme, voni to zase zlevněj! Na Vánoce vyšla Arabela 3, vzal jsem už jen dvě...+ Letos na jaře jsem bral nějakého Arthura C. Clarkea. Už ležel na pultech asi měsíc, ale jde o prověřenou hodnotu. Koncová cena 169,-. Druhý den jsem se byl podívat v nově otevřených Levných knihách, v centru Prahy je jich asi pět. Tentýž Clarke tam byl za 69,-.

Takže zatímco jsem na začátku devadesátých let bral knihy po balících, teď beru knihy jen po dvou. Když neprodám, jednu si nechám a druhá je milý dárek pro přátele. Když prodám, koupím možná ještě dvě. Nemohu riskovat, že během čtrnácti dnů vydavatel půjde pod mou nákupní cenu. Já neberu po balících, ale po kusech, distributor nebere po náklaďácích, ale po paletách a vydavatel nevydá 10.000, ale taky třeba jen 2.000. (Vyjímky nás živí.) Takto nízké náklady katapultují ceny knih neúměrně vysoko. Knihy jsou drahé, protože se zlevnily.

No a já tržím místo 3.000,- za prodejní den jenom 1.000,-, což mi tak akorát pokryje fixní náklady (které se ovšem neustále zvyšují). Ceny vzrostly, snížily se tržby. Proto můžu kvalifikovaně svému rodnému Telecomu oponovat: Pokud razantně zvýšíte tarify, mohou vaše tržby dokonce poklesnout!

Vydavatelé potřebují prachy v hotovosti, tak prodávají, aby dostali zpátky alespoň to, co do vydání vložili. Někteří takto prodají celý náklad! Snad je k tomu vedou i vyděračské podmínky distributorů, kteří při 25-28% rabatu pro knihkupce měli dříve celkový rabat 33%, čili vyžili z těch pěti až osmi procent rozdílu. Dnes je to 45%++ a to ještě berou zboží jen do komise! Vydavatelé dostanou zaplaceno jen to, co se skutečně prodá.+++ (Přičemž knihkupci dnes platí v hotovosti. Distributoři, kteří dávali na faktury, už zkrachovali...)

A jak že je to s těma prasatama? Světová cena je teď asi 20,- Kč za kilo živé váhy. Při tom, jak EU dotuje jednak pěstování prasat a jednak jejich vývoz, je vlastně zázrak, že naši zemědělci dostanou 24,- Kč. Při nákladech 28 až 32 Kč. Je nekorektní od pravicového politika, jestli vyčítá zemědělcům, že musejí zvýšit produktivitu práce a snížit náklady. To se už v zemědělství stalo, včetně brutálního snížení pracovníků. Kdyby se ve stejných parametrech změnilo třeba naše strojírenství, to by nám celá Evropa koukala na záda! Je hloupé od pravicového politika, pokud žvástá o "trhu", když ve skutečnosti soutěží rozpočet Evropské unie s rozpočtem českým. A je zločinné od našich politiků, když tolerují hospodářskou kriminalitu, kdy odběratelé vepřového masa ustoupili od předem uzavřených smluv!!!

Odběratelé dovážejí za světové ceny a prodávají za naše. Jestliže se cena prasat za rok snížila o polovinu, jak to, že nefunguje trh, který by srazil i konečnou cenu v krámě? To smrdí kartelovou dohodou víc, než prasečí kejda. Fungující trh by srazil ceny a tím vyvolal vyšší poptávku, což by mohlo opět posílit ceny. Tady nejde o trh, ale o smradlavý monopolismus, a je mi jedno, jestli je "socialistický" nebo "kapitalistický". Až naše zemědělství zkrachuje a evropské ceny opět vzrostou, uvidíme, kolik zaplatíme za současně levné vepře!

Jediné řešení do budoucna je snad propojení výrobce, zpracovatele a distributora do jednoho hospodářského celku. U prasat i u knih. Tak, je 13:07:22, nejvyšší čas, abych se postavil ke svému stánku s barevnejma knihama a pokusil se něco utržit. Letím!

Poprvé vyšlo jako příloha internetového deníku Neviditelný pes © - Týden od 30.listopadu do 7.prosince 1998

Poznámky 2002:

* MF mezitím zkrachovala, když zásoby jejich kvalitních knih zůstávaly neprodejné.

** Michal Viewegh: Výchova dívek v Čechách

*** Opět narostl počet titulů. Počet kusů, ve kterých vychází nový titul i renomovanému autorovi se snížil už k 1.000!

+ Svoboda už taky zkrachovala.

++ i 50 %!

+++ Vydavatelé nedostanou zaplaceno to, co se prodá. Jsou knihkupci a distributoři, kteří tvrdí, že zboží ještě neprodali, stále je mají v komisi, proto je "ještě" nezaplatí. Když chce vydavatel knížky zpátky, tak to najednou nejde. Kniha je fakticky rozprodaná - na krámě. Pro vydavatele ale ještě není prodaná, protože není zaplacená. Proto nebude vydávat druhé vydání!!! (Za co?)

¤ S knížkami jsem skutečně skončil. Tedy s jejich prodejem. Teď je píšu. Zatím mi vyšly dvě. Ale v řetězci výroby knih stojí autor na úplně nejnižším a nejhůře placeném místě! Je na tom podobně, jako ti chovatelé prasat. Dotaci (grant) však dostane jen těžko...


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: