Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 12.12.2002
Svátek má Simona
  Výběr z vydání
 >ZE ŽIVOTA: Ad vocem: H. Mann
 >POLITIKA: Proč by nemohla být prezidentem žena?
 >INFO: Informace Media Observatory ČR - podání k Evropské komisi
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Divnej svět
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zmrzlý mesík na prskoletu
 >PSÍ PŘÍHODY: Chudák jeden ošizená
 >MÝTY: Podivné zbraně starověku a středověký dlouhý luk
 >ZAMYŠLENÍ: Hrr na ně!
 >EKOLOGIE: Ochrana přírody jako politické vyjednávání (2.)
 >NÁZOR: Pithart bude dobrým prezidentem
 >PENÍZE: Alergie na euro
 >POSTŘEH: O fíglech
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Indie 1872 - 1931 (mapa)
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >VÁNOCE: Soudružky a soudruzi, soudružčata!

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
12.12. Jak je to s unijními penězi
(eff)

Jednu desetinu procenta hrubého domácího produktu bude stát současné členské státy Evropské unie její rozšíření. Více peněz nedostanete, vzkazují nám evropští šéfové v předvečer klíčově důležitého jednání unie v Kodani. A dozvídáme se, že od Unie dostaneme na hlavu méně peněz, než kupříkladu Slovinsko, které je na tom hospodářsky lépe, než my. To vše dohromady v nás vzbuzuje dojmy smíšené, ne-li rovnou pochmurné. A přece bychom měli mít na paměti, že vrcholí to, co jsme proklamovali před třinácti lety jako náš cíl, totiž návrat do Evropy. Je tu reálná naděje, že i po formální stránce se vrátíme do rodiny evropských národů. Že přestaneme být za plotem - budeme uvnitř. A že jsou členské státy lakomé? Jsem moc zvědav, jak se Česká republika bude chovat, až bude členem Unie a až se bude jednat o přijetí jiných, mnohem chudších evropských států. A s jakým nadšením budeme my říkat: jen jim přidejme, ať se co nejdřív postaví na nohy!

K výši peněz na hlavu se vyjádřil Pavel Telička. Vysvětlil, že se výše plateb řídí i tím, zda je zmíněný stát hraniční, a zda je nucen tlumit jaderný program. Poskytl zřejmě vládě dost argumentů, protože opozici se nepodařilo ve sněmovně prosadit návrh konstatování, že vláda vyjednává špatně. Jedna pochyba ale zůstává: vyjednavači možná nevyjednávají špatně, ale špatně informují o tom, co vyjednali. To přece mohlo Teličku napadnout, že takové informace - bez řádného vysvětlení, o co vlastně jde - vyvolají ve veřejnosti nevoli! Málo platné, veřejnost, to je jeho hlavní šéf, ne pánové Svoboda nebo Špidla. V takto citlivých otázkách je třeba postupovat s mimořádným taktem a totální otevřeností. Nezapomeňme, že zemědělci jsou vůči EU pořádně nabroušení, budou blokovat přechody... a oni, a nejen oni, půjdou příští rok k urnám s lístkem VSTUP ANO v jedné ruce a VSTUP NE v druhé ruce. Když se s nimi bude hrát betl, hodí do urny ten lístek z druhé ruky, tak je to prosté.
Aston


Technické sdělení
Redakce se omlouvá za technické výpadky, které blokují komentáře pod našimi články. Není to záměr, natož pak záměr cenzurní,jak se někteří čtenáři domnívají. Je to mrzutost, která redakci trápí stejně jako vás, čtenáře, vlastně víc. Omlouvám se,
Ondřej Neff, vydavatel


Další články tohoto autora:
(eff)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: