Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 13.12.2002
Svátek má Lucie
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >POLITIKA: Doma přezírané, v cizině degradující
 >UNIE: Vyjednali čeští vyjednavači málo?
 >POLITIKA: ODS před maturitou
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Strýc Podger jde do kina
 >PSÍ PŘÍHODY: Kocouři nejsou, Barte
 >MÉDIA: Potíže s píárkem
 >ÚVAHA: O prognosticích a EU
 >NÁZOR: Podivnosti kauzy paní Chadimové.
 >KURIOZITA: 11. září předpovězeno na US dolarech
 >SATIRIKON: Přehršel výroků a úsloví
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Indie v roce 1857 (mapa)
 >PENÍZE: Co se skrývá pod buřinkou
 >Politici mají novináře v kapse
 >ZDRAVÍ: Černý kašel

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  >>  Izrael  
 
13.12. Politici mají novináře v kapse
WWW.INFOSERVIS.NET

Do redakce renomovaného amerického deníku Boston Globe v Jeruzalémě, kde jsem pracovala v letech 1998 - 2000, přicházely stížnosti na zpravodajství deníku o izraelsko-palestinském konfliktu několikrát za měsíc. Zpravodajství prý není objektivní, je příliš propalestinské, tvrdilo se v nich. Drtivá většina přicházela z americké mediální agentury Camera, která monitoruje "přesnost zpravodajství" z oblasti.

Charles M. Sennot, korespondent deníku, se nad stížnostmi pokaždé rozčiloval: "Co zas ti židovští pravičáci chtějí?"

Camera opravdu byla na straně Izraele, nicméně často jsem jí musela dát za pravdu. Sennot skutečně psal spíš například o tom, jak Palestinci strádají, protože Západní břeh byl po teroristických útocích hermeticky uzavírán izraelskou armádou, než o tragickém osudu izraelských rodin, které v teroristických útocích ztratily své blízké.

Chápala jsem ale i Sennota. Jako jeho spolupracovnice jsem věděla, že není žádný antisemita, konec konců jeho žena byla židovka. To, že jeho srdce bylo na straně slabších Palestinců, bylo vcelku pochopitelné. Palestinci - ve srovnání s Izraelci - vždy trpěli konfliktem mnohem zásadněji a mnohem více jich během něj přišlo o život, a to přesto, že především během posledních dvou let zahynulo rukou palestinských teroristů bezprecedentní množství nevinných Izraelců.

Co nemá pan Kaplan rád

Svým "propalestinským" postojem ke konfliktu nebyl Sennot mezi západními novináři výjimkou. Jak reportéři americké televizní společnosti ABC, tak reportéři CNN sdíleli Sennotův postoj. Podobně se ke zpravodajství o konfliktu stavěli i britští novináři.

Tento postoj lze vysvětlit následovně: Drtivá většina západních novinářů jsou liberálové. Židovský stát v podstatě podporují, nicméně nejsou schopni spolknout to, že Izrael okupuje jiný národ. Právě to je plodnou půdou pro jejich "propalestinskou orientaci".

Jejím projevem je nejen "moralizující" sklon psát více o palestinském než židovském utrpení, ale také volba zdrojů. Anglosaští novináři berou objektivitu vážně, používají zdroje na obou stranách. Často ale volí takové zdroje, které se svým přesvědčením blíží jejich názoru na konflikt.

Uvedu příklad: V listopadu byl na BBC uveřejněn rozhovor s izraelským rezervistou Jeremym Kaplanem, který vehementně napadal izraelské odvetné akce na palestinských územích. Drtivá většina Izraelců ale odvetné akce podporuje. Kaplanův názor reprezentativní nebyl, přestože byl tak prezentován.

Postoj českých médií ke zpravodajství z Blízkého východu tak jasný není. Českých novinářů v blízkovýchodním terénu je velmi málo. Většina zpravodajství z oblasti je u nás přejatá z tiskových agentur nebo ze západního tisku, nelze tedy mluvit o nějakém specifickém postoji českých novinářů. Komentáře o konfliktu jsou většinou spíše proizraelské než propalestinské. To ovšem, aspoň podle mého názoru, nepramení z určitého morálního stanoviska, jako u Američanů a Britů, ale z všeobecné předpojatosti Čechů vůči Arabům.

Nakonec je nutné podotknout, že za nedostatek "objektivnosti" v americkém či britském zpravodajství z oblasti kritizují média nejen pravicoví američtí židé, za jejichž zájmy bojuje i zmíněná mediální agentura Camera, či izraelská vláda, ale i Palestinci. Zatímco izraelská vláda nesčetněkrát kritizovala CNN za "provokování nenávisti vůči Izraeli" a jen nedávno doporučila vyřazení stanice ze satelitního vysílání v Izraeli, palestinští mluvčí od liberální Hanan Ašráviové po věrné stoupence Arafata se průběžně nechávali slyšet, že "američtí novináři jsou v kapse Izraelců".

Politici na obou stranách využívají zpravodajství z oblasti k tomu, aby šířili svou propagandu, ať už jejich tvrzení o náklonnosti novinářů vůči té či oné straně odpovídají pravdě, nebo ne.

Michaela Kratochvílová

Více v příloze "Informační válka" na stránkách Informačního servisu společnosti Člověk v tísni


Další články tohoto autora:

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: