Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 13.12.2002
Svátek má Lucie
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >POLITIKA: Doma přezírané, v cizině degradující
 >UNIE: Vyjednali čeští vyjednavači málo?
 >POLITIKA: ODS před maturitou
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Strýc Podger jde do kina
 >PSÍ PŘÍHODY: Kocouři nejsou, Barte
 >MÉDIA: Potíže s píárkem
 >ÚVAHA: O prognosticích a EU
 >NÁZOR: Podivnosti kauzy paní Chadimové.
 >KURIOZITA: 11. září předpovězeno na US dolarech
 >SATIRIKON: Přehršel výroků a úsloví
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Indie v roce 1857 (mapa)
 >PENÍZE: Co se skrývá pod buřinkou
 >Politici mají novináře v kapse
 >ZDRAVÍ: Černý kašel

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
13.12. Rozpaky nad EU
(nov)

Dnes by měl skončit rozšiřovací summit v Kodani, kde Česká republika uzavírá přístupové rozhovory o členství v EU. Je téměř jisté, že dopadnou kladně a odpovědnost za vstup se přenese na české občany při referendu, které se bude konat někdy v dubnu či květnu 2003. Otázkou je, nakolik máme jasno.
Přiznávám se, že já vůbec ne. Kupříkladu nejsem schopen posoudit, kdo má pravdu v handrkování o zemědělské kvóty a dotace. Zda čeští zemědělci v EU opravdu zkrachují, či budou mít rázem dvojnásobek průměrné české mzdy, nebo jestli není zemědělské klima EU nastaveno nikoli proti farmářům, ale jenom proti přemalovaným JZD, která pochopitelně ječí a zasypávají ministerstvo zemědělství shnilými bramborami a záprtky.

Když si uvědomíme, že do EU vstupujeme "nafurt", jsou všechny dnešní tahanice o peníze jenom hleděním na špičku vlastního nosu. A nad perspektivnějším pohledem, nad principiálními záležitostmi, o nichž zatím vláda mlčí jako hrob, pociťuji ještě větší rozpaky. Mám za sebou 40 let života v systému, který vyvlastnil výrobní prostředky, dal je do správy určité kastě byrokratů, jimž ještě nadřazenější byrokraté předepisovali, co a v jakém množství mají vyrábět. Tento systém neuspěl a nyní spěcháme do systému, který sice nevyvlastňuje majetek, ani nepředepisuje co vyrábět, ale předepisuje co v jakém množství prodávat - neboť kvóty EU nejsou ničím jiným. Demonstrováno na příkladu - jestliže včera byrokrat z okresního výboru KSČ jezéďákovi předepisoval, kolik litrů mléka má vyprodukovat, zítra mu byrokrat z Bruselu předepíše, kolik litrů smí prodat (neboť bez dotace vyprodukované "drahé" litry jsou neprodejné).
Nevím, třeba je tento dirigibilní systém EU "nadějí lidstva“, každopádně poskytuje nejvíce sociálních jistot na světě. Přesto se vynořuje neodbytná otázka: Co bude za 10, za 20 let - jak obstojí na neustále ekonomicky menším světě "krotká" EU proti dravci USA, jenž se zcela jistě rozvíjí prudšími ekonomickými tempy?

Nu a pak jsou tady vnější vztahy a vnitřní architektura. Dnešní EU není žádná pevnost, kde nás po eskapádách komunismu a transformace čeká klid, ale spíše chatrný činžák v přestavbě. Federalizace ano či ne? A tedy federální daně? Co s evropskými silami rychlého nasazení a jejich vztahem k NATO? Co rozporuplný vztah k arabskému terorismu? Samé otázky a žádná odpověď.
Rozpaky, rozpaky...

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: