Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 13.12.2002
Svátek má Lucie
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >POLITIKA: Doma přezírané, v cizině degradující
 >UNIE: Vyjednali čeští vyjednavači málo?
 >POLITIKA: ODS před maturitou
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Strýc Podger jde do kina
 >PSÍ PŘÍHODY: Kocouři nejsou, Barte
 >MÉDIA: Potíže s píárkem
 >ÚVAHA: O prognosticích a EU
 >NÁZOR: Podivnosti kauzy paní Chadimové.
 >KURIOZITA: 11. září předpovězeno na US dolarech
 >SATIRIKON: Přehršel výroků a úsloví
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Indie v roce 1857 (mapa)
 >PENÍZE: Co se skrývá pod buřinkou
 >Politici mají novináře v kapse
 >ZDRAVÍ: Černý kašel

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Právo  
 
13.12. NÁZOR: Podivnosti kauzy paní Chadimové.
Václav John

Trvalkou mezi soudními případy, nepřípady, je kauza získání mnohamilionového majetku paní Chadimovou.Trvá víc než dlouho, má neprůhledné pozadí a také je jedním z příkladů divného udílení milostí panem prezidentem.

Pikantní na celé věci je celá řada okolností.První co budí víc než velké pochybnosti, je sám majetek o který jde.Kromě jiného se jedná o kus známého kláštera.Je téměř nepochopitelné, že by církev svatá prodala, nebo jinak převedla na nemajetného malíře pokojů část kláštera. Proč to, z lásky k bližnímu, z prospěchářství, žádný alespoň trochu rozumný důvod nelze najít a to pro ty co církev svatou milují, ale ani pro ty co ji nenávidí.Vždyť dvoutisíciletý vývoj katolické církve důsledně ukazuje, že sice majetek není hlavním smyslem, ale na druhou stranu jej dokázala udržet i rozmnožovat.Samozřejmě období komunismu bylo výjimkou.Nakonec celibát kněží měl a má, kromě hlavního duchovního smyslu, i dva praktické vedlejší důvody. Nesvázanost rodinou a tím osobní svobodu (například za komunismu se nechat zavřít bez výčitek co s ní bude), spolu s nevydíratelností a také i absenci potřeby hromadit majetek pro tuto rodinu.

Byl by to asi první případ v historii, kdy je postoupen kus kláštera, bez jakéhokoliv důvodu, bezvýznamnému člověku.

Druhou zajímavou věcí je postup disidentských kruhů, v čele panem prezidentem ve prospěch paní Chadimové.Na jednu stranu je pochopitelný, jedná se o příslušníka určitého okruhu známých, kteří projevovali za komunismu osobní odvahu a statečnost, ale znovu se potvrzuje, že ne všichni z nich mají tyto kvality vždy a za všech okolností.Jsou to přece jen lidé se všemi klady i zápory.Tím samozřejmě nepředjímám, zda paní Chadimová je vina, nebo ne.

Třetí důležitou věcí je postup českých soudů a ten je z hlediska celé společnosti asi nejdůležitější.I v tomto případě se projevuje bída českých soudů v celé své kráse.Trvá to neskutečně dlouho, akceptuje se až zesměšňování celého procesu ze jedné strany a pravděpodobně to spěje ke stejnému vývoji, jako zatím vůbec nejotřesnější soudní případ umučení malého děvčátka.

Všichni jistě sledujeme jak nakonec dopadne případ malé holčičky, protože to ukáže jaký je postoj soudů k základním lidským hodnotám, mezi něž život jistě patří.Ale důležité bude i jak dopadne kauza paní Chadimové, kde zase jde, i když už bez případného postihu, o majetkovou oblast.

Myslím že očekávaná námitka, že soudy nemají jinou možnost než rozhodovat formalisticky a že různost pohledu každého stupně je obvyklá, neobstojí.Proč pak je tedy vždy naprostá shoda téměř všech soudců všech stupňů na odebrání třináctých a čtrnáctých platů? Proč soudcům nevadí, že berou plat za měsíce které neexistují a v kterých tedy nic neodpracovali?


Další články tohoto autora:
Václav John

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: