Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 14.12.2002
Svátek má Lýdie
  Výběr z vydání
 >UNIE: Historie a čecháčkovství
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Levné knihy, levná prasata
 >ZDRAVÍ: Alkohol a alkoholismus
 >Televizní válka světů
 >PENÍZE: Nehoda na zelenou
 >PRAHA: Tři plastiky = radostný pohled
 >ZDRAVÍ: Skotský kilt, lakmusový papírek a pastilky proti kašli
 >UNIE: Je EU "Egalité, Liberté, Fraternité", anebo nerovný handl?
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >POLITIKA: Doma přezírané, v cizině degradující
 >UNIE: Vyjednali čeští vyjednavači málo?
 >POLITIKA: ODS před maturitou
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Strýc Podger jde do kina
 >PSÍ PŘÍHODY: Kocouři nejsou, Barte
 >MÉDIA: Potíže s píárkem

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
14.12. NÁŠ RYBNÍK: ...škoda to vyhodit, prodejme jim to...
JITA Splítková

Nejdříve aktualita:

EU - jednání skončena - oproti předpokladům, že se rozhovory o vstupu potáhnou až do pondělí, vše je skončeno.
Evropská unie se v pátek večer v Kodani dohodla se všemi deseti kandidáty na finančních podmínkách jejich vstupu do EU. ČR podle diplomatů získala rozpočtové kompenzace ve výši 87 miliónů eur na období 2004-6. Ve stejné době bude moci převést ze strukturálních fondů EU do státního rozpočtu 100 miliónů eur.
Dalším výsledkem je možnost navýšit přímé zemědělské podpory ze státního rozpočtu na 55, 60 a 65 procent úrovně EU v letech 2004-06.
Dále: Premiéři České republiky a Rakouska Vladimír Špidla a Wolfgang Schüssel se v pátek večer v Kodani dohodli na krátké společné deklaraci ohledně jaderné bezpečnosti elektrárny Temelín. Deklarace bude přiložena ke Smlouvě o přistoupení.Podle diplomatického zdroje obsahuje jedinou větu, že obě strany budou plnit závazky obsažené v předchozích dohodách, tedy v závěrech tzv. melkského procesu.

Dopadli jsme tedy nakonec lépe, než jsme čekali. Je to zásluha naší delegace nebo hodně pomohl postoj Polska? Polsko, na jehož přijetí Unii záleží nejvíc, odmítlo ustoupit a kategoricky žádalo víc peněz. Německo, které velkou měrou ovládá unijní finanční záležitosti(platí nejvíc), projevilo po tomto kroku jistou vstřícnost.


" Chudej příbuznej" - je pejorativní termín pro slušného, leč ne moc majetného, dalo by se říci, až velmi chudého, člověka (v některém případě skutečně pokrevně spřízněného).
Takovýto chudý příbuzný nakupuje v sekáčích obchází tržnice s padělanými hadry, čeká až se zlevní některé zboží, aby si jej koupil. Takovémuto člověku jeho úspěšnější příbuzný milostivě přenechává obnošené oblečení, vyřazenou elektroniku... pokud je to dražší přístroj, prodá mu ho levněji... A chudý příbuzný nadšeně přijímá dary a "výhodně" nakupuje staré krámy (jejich oprava ho někdy stojí víc, než kdyby si koupil něco nového). Ono se to od něho totiž čeká a ty věci jsou přeci jako nové, takže co jiného s nimi má dárce dělat? Vyhodit? To by bylo plýtvání a je tu přeci chudý příbuzný. Proč o tom mluvím? Tento příměr, mě napadl, když jsem se dočetla následující:
Kanadský list The National Post s odvoláním na zdroje resortu obrany v Ottawě ve čtvrtek napsal, že Česká republika jedná s kanadským ministerstvem obrany o odkoupení 15 použitých bojových stíhaček CF-18. Česko to však popírá. Podle neoficiálních informací ČR pouze vzala tuto možnost - jako jednu z řady - na vědomí.
Strachuji se, aby v myšlenkách prodávajících nebylo něco na způsob - vyhodit, to je škoda, tak uděláme dobrý skutek - laskavě jim je draze prodáme...
A že se nejedná o žádné terno svědčí následující:
Tyto stíhačky jsou staré byly by potřeba zmodernizovat, aby mohly bezpečně létat. List NP citoval penzionovaného kanadského generála Roberta Mortona, podle něhož jde o "velmi podstatnou modernizaci", jež vynese stroje CF-18 na špici stíhacího letectva. Morton ale připustil, že CF-18 určené k prodeji, z nichž první začaly v Kanadě létat od roku 1982, se blíží maximu nalétaných hodin. Mluvčí Scalton potvrdil, že v roce 2006 bude mít kanadské letectvo nadbytečných 41 stíhaček.
Naše strana toto vehementně popírá - Náměstek českého ministra obrany Pavel Severa (KDU-ČSL) ve čtvrtek na dotaz Práva odmítl náznaky, že by se už s Kanadou vyjednávalo o odkoupení letadel. "Se mnou, jako s osobou, která má na starosti tým zabývající se stíhačkami, nikdo nejednal."
Nu, uvidíme Je tu ale jeden moment, na který by se v žádném případě nemělo zapomínat . Tím momentem je, že naši sousedi Poláci radostně létají na 10 našich stíhačkách MiG 29 (ruské provenience), které jsme s nimi vyměnili za 11 neplnohodnotných, netřeba prý se obávat použít slovo, šmejdů - jinak jedenáct vrtulníků W-3 Sokol (k jejich kvalitě se odborníci stavějí rozpačitě).
Jednalo se o obrovské vytunelování našeho státu a z vězení, ne z obrazovky TV, by na nás měli koukat lidovci - Miroslav Kalousek a s ním tehdejší ministr obrany Holáň a všichni další zainteresovaní v této supervýměně (eufemismus pro podvod). Tato transakce se odehrála na přelomu let 1995 - 1996 - Klausova vláda v roce 1995 čtrnáct dní před Vánocemi schválila výměnu stíhaček za vrtulníky. Cena jedné stíhačky činila šestaosmdesát milionů korun. Objem kontraktu se rovnal 860 milionům korun. Předkládaný dokument neprošel připomínkovým řízením. Materiál do vlády předkládal tehdejší lidovecký ministr obrany Vilém Holáň. Připravoval mu ho jeho ekonomický náměstek Miroslav Kalousek. Do škod, které takto státu vznikly musíme započítat i náklady na náhradu za ně. Jelikož se pomalu suneme k stavu zvanému chudý příbuzný - nemáme na nové stíhačky (současnému ministru obrany Tvrdíkovi, ať už je jakýkoli, rozhodně jeho postavení nezávidím).
V roce 1995 se u nás málo lidí strachovalo při vyslovení slova terorismus. Dnes je tento strach velice aktuální. O tom, jakou jsme utrpěli škodu (i morální), že nemáme ani těch 10 Migů -29 (které, opět podle vyjádření odborníků, nejsou špatné) jsme se přesvědčili i při konaní summitu NATO v Praze (laciněji než nové, by vyšlo dát do Migů 29, jako se to udělalo u šrotu Mig -21, špičkovou elektroniku). Bylo napsáno dost článků na téma - nutnosti chránit své výsostné vzdušné území vlastními stroji. Soused nebo kamarád vám totiž pomůže jen občas, on má taky své starosti a zodpovědný člověk, natož stát, musí vědět, že se musí postarat sám. Stát (samozřejmě myšleno vedení, vláda...) také musí vědět, že lidi se jím nechají odírat jen v tom případě, že jim zajistí to, co si nemohou zajistit sami - do věcí které může zajistit pouze stát, patří třeba zabezpečení co největšího bezpečí pro obyvatele před napadením (v současné době islámským terorismem). Je to větší priorita než rvát státní peníze do krachujících podniků, držet nad vodou hrůzné České dráhy, zemědělce apod... Fungující obrana a ochrana občanů, dobré, zároveň uplatnitelné a nepodplatitelné právo, vzdělání a základní vědecký výzkum - to by měly být priority liberálního státu - ostatní v druhé a dalších řadách - až když na to bude.
Při státním nákupu čehokoliv se musí ovšem uhlídat lobbyistické skupiny - plánovaný nákup stíhaček, ze kterého zatím sešlo, byl takovou krásnou ukázkou, kdo s kým, o čem, pro koho a zač - to se jen můžeme dohadovat.. to je téma na delší článek.

EDDA-JITA Splítková
Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: