Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 16.12.2002
Svátek má Albína
  Výběr z vydání
 >FEJETON: O paradoxu českého přátelství
 >ÚVAHA: Otázka složitého vnitřního vývoje
 >NÁŠ RYBNÍK: Opět téma stíhačky
 >MÉDIA: Digitální média veřejné služby ( díl III.)
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Můj přítel anonym
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak mě Matylda vytunelovala
 >AUSTRÁLIE: Chodci, na silnici můžete potkat smrt!
 >TÝDEN POD PSA: Co se semlelo, umlelo a podemlelo
 >NÁZOR: Předseda na dva roky?
 >FILM: O lásce a statečnosti roztřesené hrdinky
 >POSTŘEH: O kohoutkovi
 >HISTORIE: Sámo
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Austrálie do roku 1830 (mapa)
 >UNIE: Historie a čecháčkovství
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Levné knihy, levná prasata

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  >>  Austrálie  
 
16.12. AUSTRÁLIE: Chodci, na silnici můžete potkat smrt!
George Švehla

Austrálie patří mezi nejřidčeji zalidněné země. Těch téměř 20 000 000 obyvatel co zde žije je ponejvíce koncentrováno do velkých měst a kolem východního pobřeží. Na silnicích ve vnitrozemí je provoz sporý a dříve než potkáte auto, tak to spíše klokana. Ve zmíněných, hustě zalidněných oblastech, je tomu však naopak. Provoz na silnicích je jaksepatří hustý a ranní či večerní dopravní špičky dovedou usmažit nervy nejednoho motoristy. Proto není divu, že dopravní nehody jsou na denním pořádku. Sice díky různým opatřením se daří udržovat jejich množství na zhruba stejné hladině už několik let, ale stále příliš lidí umírá na silnicích.

Asociace motoristů v NSW, jakási obdoba Auto-moto klubu, která má zkratku NRMA provedla analýzu dopravních nehod, při kterých zahynuli chodci. Výsledky jsou zajímavé a poučné. Analýza byla provedena v celém NSW a detailní data byla uveřejněna o každém regiónu zvlášť.

Výsledky ukázaly, že v oblasti kolem nedalekého města Penrith, asi 60 km západně od Sydney, bylo za posledních 10 let ze všech usmrcených chodců 54% pod vlivem alkoholu. Celostátní statistika nám však říká, že za posledních 10 let bylo ze 1008 usmrcených chodců jen 309 opilých a z těchto podroušených bylo 89% mužského pohlaví. Co je však zajímavé, že většina těchto 309 přišlo o život tak, že leželi na silnici. Motorista je neviděl a nebo spatřil příliš pozdě a byli přejeti. Jistě s tím mají co dělat zdejší podivné zákony, co obhospodařují ožralky. Protizákonné je v hospodě nalévat opilému. Zrovna tak je ale protizákonné v podroušeném stavu řídit motorové vozidlo, cestovat v MHD a nebo taxíku. Co si má takový ochmelka počít, když ho v nepoužitelném stavu vyhodí z hospody? Jak se má tento nešťastník dostat domů? Jedině snad kdyby měl milující a spřízněnou duši, která pro něj dojede a dopraví ho soukromně domů. A tak se stává, že postižený vykročí k domovu, cestou únavou na silnici usne a pak ho nic netušící motorista přejede.

Pokud nebude změněn zákon, tak nevidím jak tuto situaci řešit. Hospody zavřeny nebudou, alkohol se také nepřestane nalévat a hospody také nezřídí úschovny pro opilce, kde by do dalšího dne vystřízlivěli. Takže nabumbaný host je z občerstvovny vyhozen a nemaje možnost se dostat legálně domů, vydá se na cestu a v některém případě na svoji poslední.

George Švehla 15/12/2002


Další články tohoto autora:
George Švehla

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: