Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 18.12.2002
Svátek má Miroslav
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Brandýské fórum připravuje puč ve Straně Zelených
 >DOKUMENT: Tmavozelená výzva
 >MROŽOVINY: Sbohem, pane profesore
 >POLITIKA: Mediální faul na kongresu ODS
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Nerváky s mobilem
 >PSÍ PŘÍHODY: Čtyři nohy nestačí
 >FOTOMOMENTKA: O ošklivých ženských a jejich sítích
 >EKONOMIKA: Růst českých dluhopisů se zastavil
 >OTÁZKA: Panové Klausi a Rychetský, víte co je efektivní zúročení?
 >APOLLO 17: Před 30 lety stanul člověk na Měsíci naposledy
 >ZAMYŠLENÍ: Kak v amerikánskom fílme
 >VÝTVARNÉ UMĚNÍ: Když nadělují umělci
 >Dobro se zlem se umějí v Afghánistánu dohodnout
 >CHTIP - MOUDRO: Bajka o mravenci a kobylce
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Austrálie po roce 1820 (mapa)

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
18.12. VÝTVARNÉ UMĚNÍ: Když nadělují umělci
(Artforum)

M.Cihlar:Sbirka admiralu
O.Kulhanek: Job
Už je to nějaký čas co Ježíšek ztratil v Čechách výsadní postavení nadělovače dárků. Z výloh, časopisů a televizních reklam na nás svítí červené nosy obtloustlých Santů, často obklopených nepostradatelnými soby. Éterický Ježíšek a jeho andělský doprovod musel svou činnost omezit na prostředí našich domovů.

A asi je to tak dobře, protože oni Santíci k nám přišli ze světa, kde vládne komerce a tak se na propagaci a reklamu hodí ze všech vánočních obdarovávačů, co jich v tomto čase po zeměkouli běhá, nejvíc. Taky až na nějaký ten bonbón, co rozdávají v supermarketech, nic nenadělují, naopak pomáhají vytáhnout lidem penízky s kapsy.

Existuje však i jiná kategorie obdarovávačů a nadílek, která je veskrze pozemská, ale radost, která s nimi přichází, může tyto rozměry překračovat.
Do této kategorie patří i nadílka organizovaná virtuální galerií ArtForum. Nadílka, která ač má konečné příjemce v těch, pro které je každý dárek největší radostí, jakousi řetězovou reakcí obdarovává všechny zúčastněné.

Jen dobrý nápad samozřejmě nestačí, musí být nadělovat z čeho. Pořádat dobročinné aukce napadlo vedení galerie už před pěti lety, kdy se první aukce stala součástí programu prvního Večera ArtFora, na kterém se nyní již pravidelně jednou za rok schází v reálu všichni, kteří se po celý rok pohybují ve virtuální rovině.

Letošní, v pořadí již pátá, aukce galerie ArtForum se konala ve prospěch fondu Mateřinka, jehož prostřednictvím budou obdarované děti v mateřských školkách postižených letošní povodní. Peníze z aukce poslouží pro nákup nových hraček a vybavení, místo těch, se kterými si pohrála voda.

Ale jak už bylo řečeno, samotný nápad nestačí. Ti, kteří stojí na začátku dárcovské řady, jsou čeští výtvarníci, kteří vystavují ve virtuální galerii ArtForum a kteří do aukce darovali svá díla. Tak začala i letošní několikanásobná nadílka.

První, kdo dostal svou nadílku, byly návštěvníci virtuální galerie, kteří se mohli už koncem listopadu potěšit výstavou, která díky zastoupení všech hlavních výtvarných oborů, představovala komplexní pohled na naši výtvarnou scénu. Při jednačtyřiceti dílech to byl pohled i neobyčejně široký, jen málokterá výstava je obeslána tolika umělci z tolika oborů.

Z grafiků to byli Adolf Born, Tomáš Bím, Michal Cihlář, Hana Čápová, Karel Demel, Jan Hísek, Jan Kavan, Ivo Křen, Ladislav Kuklík, Oldřich Kulhánek, Josef Liesler, Zdeněk Netopil, Jindřich Pileček, Miroslav Pošvic, Marina Richterová, Pavel Roučka, Jiří Slíva a Emma Srncová . Jaroslav Róna přidal práci provedenou kombinovanou technikou.

Svůj pohled na svět tu představili fotografové Bohdan Holomíček, Jan Malý, Jiří Poláček, Ivan Lutterer, Josef Moucha, Jan Saudek, Sára Saudková, Pavel Štecha a Zdeněk Thoma.

Plastikami byli zastoupeni Petr Kavan a Olbram Zoubek.

Křehkou krásu nabídli sklářští výtvarníci Václav Cigler, Bohumil Eliáš, Jan Exnar, Jiří Harcuba, Vladimír Kopecký, Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová, Jaroslav Matouš, Petr Novotný, René Roubíček, Jaromír Rybák, Pavel Trnka a Dana Zámečníková. A téměř nehmotnou krásou krajky přispěla textilní výtvarnice Milča Eremiášová.

Hosté Večera ArtFora se mohli potěšit díly v reálu a nejen to, někteří z nich se, někdy i po lítém dražebním boji, který se sváděl hlavně o skleněné plastiky, s nimi budou těšit každý den. Protože se aukce zúčastnili i další čeští galeristé, někteří tak získali nadílku pro své galerie, kde si díla z aukce možná vyberou zákazníci jako vánoční nadílku pro své blízké. Je to takový nekončí řetěz, každá nadílka odstartuje další. Ta konečná finanční, která patří dětem, byla tento rok rekordní. Vydražilo se celkem za 1.211.300 Kč.

Tradičně největší částky přibývaly na konto za sklo. Víc jak jednou třetinou do celkové částky přispěla dražba plastiky "Prostor č.7" od Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové. Grafitově zbarvené sklo, v jehož středu se nachází otvor, který magicky přitahuje pohled a navozuje představu průchodu do jiné dimenze. Pokud by tomu tak bylo, je i 460 000 nízkým vstupným. Na rovných 50.000 se vyšplhala cena "Žlutého reliéfu" od dalšího klasika českého sklářského výtvarnictví René Roubíčka. "Modrá pyramida" Václava Ciglera byla vydražena za 130.000 , což byla druhá nejvyšší částka v celé aukci. Z fotografů byl nejúspěšnější Jan Saudek. Jeho "Pieta" se prodala za vyvolávací cenu 30.000 . Ze sochařů byl podobně úspěšný Petr Kavan, který vydělal Mateřince 39.000 , což byla cena za jeho plastiku "Mezi sluncem a měsícem" . Z grafik byl nejúspěšnější "Job" Oldřicha Kulhánka, byl vydražen za 27.000 . Ten, kdo se stal novým majitelem této litografie, rozhodně neprohloupil. Bude mít doma dílo, které v příštím roce spatří i návštěvníci reprezentativní výstavy Representing Representation VI v Arnot Art Museu v New Yorku.

Bez "konkurence" zůstal jen "Andělíček Strážníček" Milči Eremiášové , který se, co by jediný zástupce textilního výtvarnictví, prodal za 6.000 .

Pro úplnost je třeba dodat, že do aukce přibyly během večera ještě dvě nabídky. Mimo katalog byla dražena nová knížka Jiřího Stránského "Povídačky pro moje slunce" , kterou věnoval sám autor a také jeden z každoročních hostů večera a váza od Bořka Šípka , kterou v benefiční tombole vyhrál a vzápětí daroval jeden ze členů vedení společnosti ICZ, generálního sponzora galerie.

Nadílka však fungovala i obráceně, děti podarovaly umělce svými výtvarnými dílky, kterými potvrdily slova jednoho z dárců Adolfa Borna, že nejlepší věci jsou od dětí, které ještě nezkazila škola. Zarámované, jak se na obrazy sluší, si tyto dětské práce odnesli také dva noví členové Síně slávy ArtFora sochař Olbram Zoubek a sklářský výtvarník, medailér a pedagog prof. Jiří Harcuba.

Letošní aukce, která se konala 4. prosince měla ze všech pěti uspořádaných nejreprezentivnější místo konání - Španělský sál a Rudolfovu galerii Pražského hradu. A snad právě královské prostředí mělo vliv na královskou částku, která letos potěší naše nejmenší. Za možnost uspořádat benefiční aukci v těchto historických prostorách patří jistě dík Správě Pražského hradu, která vyšla galerii ArtForum vstříc.

Pátý výroční Večer ArtFora potvrdil, že internet není jen pouhým novým odvětvím zábavy, ale podporuje i kulturní povědomí a to nejen jednoho národa a zároveň může být prostředkem pomoci těm, kteří to sami nemohou dokázat. Dětem, nemocným a postiženým a mnoha dalším.

Vydražená díla jsou už v této době u svých šťastných majitelů, ale ve virtuální podobě se s nimi můžete těšit stále. ArtForum má otevřeno 24 hodin denně, 365 dní v roce. Račte vstoupit.

Zuzana OttováDalší články tohoto autora:
(Artforum)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: