Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 18.12.2002
Svátek má Miroslav
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Brandýské fórum připravuje puč ve Straně Zelených
 >DOKUMENT: Tmavozelená výzva
 >MROŽOVINY: Sbohem, pane profesore
 >POLITIKA: Mediální faul na kongresu ODS
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Nerváky s mobilem
 >PSÍ PŘÍHODY: Čtyři nohy nestačí
 >FOTOMOMENTKA: O ošklivých ženských a jejich sítích
 >EKONOMIKA: Růst českých dluhopisů se zastavil
 >OTÁZKA: Panové Klausi a Rychetský, víte co je efektivní zúročení?
 >APOLLO 17: Před 30 lety stanul člověk na Měsíci naposledy
 >ZAMYŠLENÍ: Kak v amerikánskom fílme
 >VÝTVARNÉ UMĚNÍ: Když nadělují umělci
 >Dobro se zlem se umějí v Afghánistánu dohodnout
 >CHTIP - MOUDRO: Bajka o mravenci a kobylce
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Austrálie po roce 1820 (mapa)

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
18.12. Deficit 111 miliard schválen
(eff)

Teď už to byla takřka jen formalita - nebylo možno neschválit rozpočet a poslanecká sněmovna projednávala už jen pozměňovací návrhy. Deficit dosáhl skutečně astronomického rozměru. Co s tím? Ministerstvo financí nabízí dva scénáře, oba reformní. Pokud by prošel drastičtější návrh, do roku 2006 vy se schodek snížil na 71 miliard, pokud by byla schválena mírnější verze, dosáhlo by se schodku 106 a pokud by nebyla žádná reforma, stát by se propadl na úroveň 151 miliardového schodku. Bude se šetřit - a taky se bude více ždímat z občanů: mají být vyšší daně na alkohol a cigarety, mají se učinit "opatření" proti zneužívání sociálních dávek. Státní dluh stoupl na 403 miliard koruna hrozí nebezpečí, že v roce 2007 dosáhne hranice neuvěřitelného jednoho bilionu korun.

První co mě napadne při pohledu na tato doslova šílená čísla... opoziční smlouva držela aspoň na nějaké uzdě rozhazovačné choutky sociálních demokratů. A před astronomickým schodkem varoval volební program ODS víc než výmluvně. Takže máme, co jsme chtěli.

Aféra SMS
Je to taková skutečně jen prkotina, ale noviny o ní dnes píší docela zeširoka. Jde o to, že při nedělní volbě předsedy ODS seděl fotograf Blesku na vyvýšeném místě nad místem, kde seděl Václav Klaus... a dokázal fotografovat displej jeho mobilu. Ofotil Klausovy odesílané esemesky a zachytil i výraz Klausova zklamání a podivu nad volbou - cituji - bezduchého Topolánka. Je to čuňárna? Jistě. Je to porušení listovního tajemství? Složitý problém! Fotograf seděl na vyhrazeném místě v prostoru,kam měl přístup a konal svoji práci a fotil to co viděl. Nelezl za Klausem do zákulisí, do privátních místností, nepřevlékl se za číšníka, nefotil klíčovou dírkou. A navíc, novinář má pravdivě informovat, a co jiného než takto odchycená esemeska pravdivě zachytila, jak se Klaus na Topolánka dívá? Má veřejnost právo znát pravdu? To je asi přesnější otázka, než dotaz, zda jde o porušení listovního tajemství.


Aston

Další články tohoto autora:
(eff)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: