Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 18.12.2002
Svátek má Miroslav
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Brandýské fórum připravuje puč ve Straně Zelených
 >DOKUMENT: Tmavozelená výzva
 >MROŽOVINY: Sbohem, pane profesore
 >POLITIKA: Mediální faul na kongresu ODS
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Nerváky s mobilem
 >PSÍ PŘÍHODY: Čtyři nohy nestačí
 >FOTOMOMENTKA: O ošklivých ženských a jejich sítích
 >EKONOMIKA: Růst českých dluhopisů se zastavil
 >OTÁZKA: Panové Klausi a Rychetský, víte co je efektivní zúročení?
 >APOLLO 17: Před 30 lety stanul člověk na Měsíci naposledy
 >ZAMYŠLENÍ: Kak v amerikánskom fílme
 >VÝTVARNÉ UMĚNÍ: Když nadělují umělci
 >Dobro se zlem se umějí v Afghánistánu dohodnout
 >CHTIP - MOUDRO: Bajka o mravenci a kobylce
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Austrálie po roce 1820 (mapa)

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
18.12. OTÁZKA: Panové Klausi a Rychetský, víte co je efektivní zúročení?
Miloslav Zima

Před několika dny se ČT zabývala problémem úroků, které vyžadovali finanční makléři od sociálně slabých za půjčky. Dosáhly prý přes 400 procent. Redaktorka ČT se ptala experta, jestli je možné porovnat kredit od banky s tím kritisovaným. Expert: Nejde to srovnat ale v EU by to nebylo možné. Jelikož obojí není pravda, chtěl bych k tomu následující poznamenat: V EU je to možné, v jistých kruzích dokonce běžné, ale je to trestné. Jak se sluší při komplikovaných finančních otázkách, ptali se i Klause. Ťukal si na hlavu, což u mě vzbudilo pozornost a naději, že si snad konečně uvědomil, že mu to někde úplně netěsní. Naděje nebyla na místě, protože se ukázalo, že měl na mysli ty lidi, kteří takový kšeft uzavřou. Protože to považuji od pana Klause za drzost, chtěl bych k tomu uvést následující:

V civilisovaném světě to vypadá takto: Všechny transakce kreditního charakteru jsou porovnatelné a sice pomocí efektivního úroku. Ten se zjišťuje pomocí porovnávacího konta. Je to konto, které má všechny vstupy i výstupy a smluvní dobu, stav na začátku a na konci jako zkoumané konto, a u kterého jsou započítány všechny náklady, poplatky, disagio atd. Porovnávací konto má konstantní zúročení po celou dobu platnosti. Toto konstantní zúročení je efektivní úrok, tedy skutečná cena peněz při dané finanční operaci. Proč to popisuji? Tím se dotýkám českých geniů jak finančních, tak právních a to proto, že je zde ze zákona každý povinnen při zadávání kreditu efektivní úrok udat a že pojem a znalost efektivního úroku zde patří k všeobecnému vzdělání. A nejenom to. Je stanovena i nejvyšší hranice možného efektivního úroku, při jejímž překročení začíná lichva. Tato hranice se pohybuje, např. podle toho, jestli jsme ve fázi vysokých, nebo nízkých (současně) úroků.
Jinak v ČR. Tam vystoupí jistý Škromach a řeší česky prognosticky situaci. To znamená, že přednese úplně hloupou ideu na úkor státu. Nabídne lidem na sociálním okraji od státu bezúročně peníze. Otevře si tedy banku se státním kapitálem a chce nekontrolovaně v prognostickém stylu rozdávat z cizího. Jako positivní je nutno poznamenat, že byl tento nápad označen z poslaneckých řad za úplnou pitomost. Ale ne od Rychetského, odkud by to mělo váhu. Z toho plynou moje otázky na pány Klause a Rychetského:

Proč neuzákonili povinnost udávání efektivního zúročení u všech kreditních transakcí a jeho max. přípustnou hranici vázanou třeba na násobek Lombardu?
Jak to, že náš samozvaný strážce právního systému Rychetský s bodrým výrazem ve tváři, jakoby právě vyprázdnil flachmana deponovaného ve futrálu od laptopu takovou blbost od Škromacha toleruje a byl by očividně ochoten ji uskutečnit?
A na konec něco pozitivního vzhledem k EU. Pánové Klausi a Rychetský, v EU politici na takovéto otázky odpovídají, jinak by ztratili věrohodnost.


Další články tohoto autora:
Miloslav Zima

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: