Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 19.12.2002
Svátek má Ester
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Zářivky to nezachrání
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Vypněte vládu!
 >SILVESTROVSKÁ ÚVAHA: Jsem nejmocnější v ODS!
 >POLITIKA: Krajina po bitvě aneb Mirku, nabízíme Vám pravici
 >RODINA A PŘÁTELÉ: VGG 2 ve znamení mravopočestnosti
 >PSÍ PŘÍHODY: Kam ten čokl zase čumí?
 >SVĚT: 3031 vlajek v Utahu
 >SVĚT: Přátelství Aljašky s Čukotkou vzkvétá
 >TELEKOMUNIKACE: Prohlášení alternativních operátorů
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Evropští cestovatelé v Africe
 >POSTŘEH: Kde se rodí fotbalisté
 >CHTIP: Jak dát kočce prášek
 >POHÁDKA: Jak šel velbloud k holiči
 >POLITIKA: Brandýské fórum připravuje puč ve Straně Zelených
 >DOKUMENT: Tmavozelená výzva

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
19.12. SVĚT: 3031 vlajek v Utahu
Jiří Wagner

V americkém státě Utah, na trávníku uprostřed města Sandy je vztyčeno přes tři tisíce vlajek - uctivá památka těm, kteří zahynuli 11. září 2001...

Na internetové stránce vypráví pisatel a autor snímků, že o tomto památníku nikdy neslyšel, že se o něm nezmínil ani tisk, ani rádio či televize. Když vlajky vztyčené jako vzpomínku na oběti dne 911 poprvé spatřil, jel okolo do banky. Po svém návratu domů vzal ženu Lindu a vrátil se na toto místo s ní, aby se společně poklonili a on mohl fotografovat. Ze svých snímků sestavil i panoramatický obrázek, aby návštěvníci stránky viděli, jak velkou plochu tento památník zabírá.

Přestože nebyla v médiích o vztyčených vlajkách žádná zmínka, kolem památky se tvořila dopravní zácpa, protože lidé všude zastavovali své vozy, aby se mohli na prapory podívat zblízka a projít se mezi nimi. Někteří pod vlajky pokládali svazky květin, jiní zas procházeli kolem držíce se za ruce v tiché vzpomínce na strašlivou ztrátu, k níž došlo před více než rokem.

Autor píše, že všichni víme o více než třech tisícovkách obětí toho hrozného dne, ale při spatření této památky a chůzi mezi vlajkami si teprve uvědomíme, jak obrovské číslo to je. Navíc jsou zde kromě vlajek amerických i vlajky jiných států, aby reprezentovaly i mrtvé dalších národností, neboť v budovách WTC nezahynuli pouze občané USA.

Uctivé ticho, které zachovávají lidé zde procházející a vzpomínající na mrtvé z onoho úděsného dne, narušuje jen šumění ve větru povlávajících vlajek...

P.S. - Je zajímavé, že celý památník úctyhodných rozměrů financuje jedna místní firma, jež se zabývá výrobou vlajek a další činností, která s tím souvisí - přesto však nikde nespatříme její jméno ani jinou sebemenší zmínku o ní.


Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: