Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 20.12.2002
Svátek má Dagmar
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >POLITIKA: Korupce v politice a ekonomice, a boj s ní
 >OHLAS: Jen houšť, Brezino
 >POLITIKA: Boj o interpretaci
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zuření u hesel
 >PSÍ PŘÍHODY: Kdo chce se psy výti
 >POVÍDKA: Jak jsem se přimotala k vraždě
 >TEROR: Nedočkavost teroristů zachránila lidské životy
 >NÁZOR: Virtuální realita Českých drah.
 >POSTŘEH: O venkovní teplotě
 >V KOSTCE: České geopolitické zajímavosti
 >GLOSA: O Dagmarách
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Evropští cestovatelé v Africe
 >ZDRAVÍ: Kata jedlá
 >TÉMA: Zářivky to nezachrání

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
20.12. Slovo dělá muže (a mezinárodní byznys)
(nov)

Dodržet slovo, respektive smlouvu, je nezbytným předpokladem pro každý obchod, natož pro zahraniční investice. Ať už si o nich myslíme cokoliv, vzhledem ke kapitálové slabosti je česká ekonomika na zahraničních investicích závislá, a tak by zahraniční investor čekal, že se místní budou snažit o co nejkorektnější prostředí.
Opak je ale pravdou, Česká republika jde z jedné arbitráže do druhé, jako bychom si ani neuvědomovali, jak rychle tím jako obchodní partner ztrácíme důvěryhodnost, což je to nejhorší, co se může v investičním byznysu stát.
Člověk by ještě chápal, že třeba arbitráž s Lauderovou CME kvůli Železného TV Nova byla "daní za vyučení", avšak současná situace třeba kolem továrny na hliníkové hlavy Nemak, nebo i kolem stavby dálnice D 47 do Ostravy, svědčí o nezměněném stavu.

Aby mi bylo dobře rozuměno, nehájím tady projekt mexické firmy Nemak, ani netvrdím, že tavení hliníku je něco, co prospívá přírodě. Avšak jestliže obecní zastupitelstvo příslušné vesnice na Mostecku stavbu již jednou odkleplo, není možné, aby jenom proto, že došlo ke komunálním volbám, bylo najednou všechno jinak. Pro tržní ekonomiku než kontinuita zákonů je totiž ještě důležitější kontinuita smluv. Chápu, že místním zemědělcům se nelíbí rozhodnutí předchozího starosty zvoleného za KSČM, ale jejich vesnice jménem demokraticky zvoleného zástupce cosi slíbila a nyní by měla držet slovo. Mexický investor má již sjednané kontrakty za několik miliard dolarů a v případě zmařené výstavby továrny by o ně opět v arbitráži žaloval ČR. Z tohoto důvodu by se mohlo dokonce stát, že ačkoli je už předsmluvena, by MF ČR při projednávání doporučilo Sněmovně, aby smlouvu o ochraně investic mezi Mexikem a ČR neratifikovala.

Obdobnou kompromitací české obchodní věrohodnosti by se mohla stát i kauza dálnice D 47. I když vezmeme za bernou minci, že izraelská firma Housing & Construction cenu předražila a prokáže se, že za nevýhodnými podmínkami jsou úplatky, měla by ČR držet slovo, maximálně žádat změnu podmínek a potrestat "svoje" lidi za to, že se nechali uplatit. A i kdyby se nepodařilo změnit podmínky smlouvy, je mnohem lepší nechat se napálit v jednom byznysu než si vysloužit pověst partnera, jehož slovo nic neznamená.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: