Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 21.12.2002
Svátek má Natálie
  Výběr z vydání
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Zima, zima
 >HISTORIE: Zrada podplukovníka Ottovalského
 >POSTŘEH: O Vánocích
 >ZDRAVÍ: Musoliniho sexuální život
 >INFO: Blíží se dvojice jasných komet
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >POLITIKA: Korupce v politice a ekonomice, a boj s ní
 >OHLAS: Jen houšť, Brezino
 >POLITIKA: Boj o interpretaci
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zuření u hesel
 >PSÍ PŘÍHODY: Kdo chce se psy výti
 >POVÍDKA: Jak jsem se přimotala k vraždě
 >TEROR: Nedočkavost teroristů zachránila lidské životy
 >NÁZOR: Virtuální realita Českých drah.
 >POSTŘEH: O venkovní teplotě

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
21.12. NÁŠ RYBNÍK: ...ó srdce...ó umělec...
JITA Splítková

Asi tak před měsícem jsem šla po mostu Legií, dívám se na Hradčany a blikající lidský orgán, když zaslechnu popěvek. To naproti mně jdoucí, velice ošuntělý stařík (přímo houmeles) si vesele pobrukoval - Ó srdce dvě čtvrdce (z nějakého jemu známého důvodu vždy vyrážel to nespisovné d), hlava ňáká, uši jak pokličky, nos jak puclák... nenašla jsem odvahu, zeptat se, co to zpívá a o čem vlastně, ani nevím, jestli to byla jeho tvorba nebo je to nějaká starší písnička... jen kdykoliv teď zahlédnu ten neon ve tvaru srdce, v duchu slyším tuto podivnou zmatenou písničku.
Zrovna tak zmatené jsou pojmy kolem opět v novinách zmiňovaného neonu. Ve středu totiž tento poutač zhasl a oficiální zprávy zněly takto:
Jeden měsíc a jeden den zářilo nad bazilikou svatého Jiří na Pražském hradě patnáct metrů vysoké neonové srdce. Pomocí mobilního telefonu ho rozsvítil prezident Havel, kterému ho také autor Jiří David symbolicky věnoval. Mělo zhasnout až 2. února příštího roku, kdy současný prezident definitivně opustí Hrad.
Stalo se tak ve středu večer. Tiskový mluvčí prezidenta republiky Ladislav Špaček na dotaz Práva ve čtvrtek řekl, že došlo k poruše zařízení, které instaloval pan David. Od čtvrtečního oběda srdce opět svítí, uvedl mluvčí Špaček.

Pak večer v TV se mluvilo jinak:
TV Prima ve večerním zpravodajství informovala o úplně jiných příčinách. Kabel s vysokým napětím, který zásobuje srdce elektrickou energií, záměrně přeseklo několik mladíků.
Přiznali, že na celou akci se dlouho připravovali. Srdce si natočili z několika míst v Praze. Byli velmi nenápadní, při sabotáži si jich nevšimli ani procházející vojáci Hradní stráže, což dokázaly i záběry. Atentátníci přelezli zeď a po několika vteřinách se ozvala silná rána. Pak už srdce nesvítilo.
Přerušili kabel, který vychází z naší rozvodné skříně a vede k vlastnímu objektu, uvedl v pátek odpoledne pro Právo Ivo Geffert, vedoucí výroby pražské firmy Neon Klemm, která srdce vyrobila, instalovala a zabezpečuje jeho veškerý servis. Vyzkratovali jsme to srdce, protože se nám nelíbilo. Na Hrad podle nás nepatří, vypadalo to jako veřejný dům," uvedl v TV Prima jeden z mladíků.

Taková marginálie jakou je pouhý neoriginální neon a zabývají se jím masmédia od začátku jeho rozsvícení, daleko důležitější kauzy jsou tabu. Teď se na něj nějak pozapomnělo, takže si musím položit otázku, jestli se třeba sám "umělec" nepostaral, aby se o něm znovu hovořilo. On totiž je rozhořčen:
Ve čtvrtek k přerušení kabelového vedení dodal: "Považuji tento krok za počin kulturního terorismu, který nemá v historii českého výtvarného umění obdoby."
Zřejmě není moc obeznámen s výtvarnou historií ČR a v tomto případě se navíc nejadná o zničení žádného uměleckého díla.
Je docela zábavné, ale ve svém důsledku se jedná vlastně o kulturní a hlavně výtvarné barbarství, když srdce na Pražském hradě je nazýváno výtvarným dílem Jiřího Davida. Artefakt či vizuální žert nebo jen pouhý nápad nemohou být automaticky nazývány výtvarným dílem (ono srdce nesplňuje ani jednu podmínku k tomu, aby mohlo být tak zváno, čili originální nápad, vlastní zhotovení apod.) Největší blamáží je, že "umělec" na ono srdce vlastně ani nešáhl (jen "vymyslel") - vyrobila ho firma, instalovala ho firma. Je mi srdečně jedno, co kde bliká a jaký tělesný orgán nebo část těla se kde objeví, jen mě štve, co všechno se nazývá výtvarným uměním a umělcem. Objevily se už dávno názory, že vše co umělec dělá a udělá je umělecké dílo... ehmm ehmmm což toto (vše následující citováno ze zpráv ČTK a denního tisku):
Sochař Pavel Opočenský byl dnes Obvodním soudem pro Prahu 2 odsouzen na tři roky vězení za zneužívání nezletilých dívek. Opočenský si podle soudu nejméně od roku 1999 zval do svého bytu mladičké dívky, které se před ním za úplatu svlékaly a poskytovaly mu sexuální uspokojení. S jednou dívkou mladší 15 let souložil.
"V době, kdy se s dívkami seznamoval, byly blízké věku ne 15, ale 10 let...svým jednáním je vedl k zahálčivému a nemravnému životu," odůvodnil rozsudek soudce. Žalobce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou, Opočenský se na místě odvolal. Trest považuje za nespravedlivý.
"Já si myslím, že si zasloužím trochu víc shovívavosti než tři roky na tvrdo...

...Zjistilo se, že Opočenský onanoval také pod okny internátu, kde žijí dívky ve věku od devíti do 18 let. "Viděla jsem obžalovaného v trenýrkách, jak onanuje, když jsem venčila psa," potvrdila výtržnictví jedna z Opočenského sousedek. Další zase soudu vyprávěla o návštěvách mladých dívek. "Říkaly, že jdou za strejdou, některé měly od bytu klíče," svědčila.
Osmačtyřicetiletý Opočenský je považován za významného českého sochaře. Jeho plastika na počest bratří Čapků stojí na náměstí Míru v Praze 2 od roku 1995. Stal se signatářem Charty 77, v roce 1979 emigroval. Žil v Německu a v USA. Do vlasti se vrátil v roce 1991. Do povědomí médií se dostal, když na ulici zabil mladého skina. Soud uznal, že jednal v sebeobraně. Poté byl stíhán kvůli masturbaci v autobuse MHD před mladými dívkami. Vyšetřování bylo zastaveno díky prezidentské amnestii.

Takže, co lze zvát uměním a je vše od "umělce" svaté? Je možné říci, kdo je a kdo není umělec? A vůbec, je umění sloužící politikům a politice uměním? O tom jindy a v delší studii.

EDDA-JITA Splítková
Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: