Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 23.12.2002
Svátek má Vlasta
  Výběr z vydání
 >EU A DOPRAVA: Kabotáž není pouze cizí slovo
 >TÉMA: Paradoxy našich stran ve vztahu k EU.
 >HISTORIE: Když povstali -Boxeři- (část 1.)
 >NÁZOR: Civilní služba - legální nevolnictví
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Gentleman opět osvědčil svého génia
 >PSÍ PŘÍHODY: Pane, nechoď pryč...
 >TÝDEN POD PSA: Co se semlelo, umlelo a podemlelo
 >POLEMIKA: Pučistův nezvládnutý vztek
 >ŚVÉDSKO: Prvotřídně pospolná švédská společnost
 >MEJLEM: Předvánoční kapsářská Praha
 >DIVADLO: Místo pointy dýka do zad
 >OHLAS: Mussoliniho sexuální život
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Búrská válka
 >NÁVOD: Jak si zapamatujete každé číslo
 >CHTIP: Zásady šťastného soužití manželů

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  >>  Švédsko  
 
23.12. ŚVÉDSKO: Prvotřídně pospolná švédská společnost
Queen Čiči

První náraz přišel letos s přívalovou vlnou daňových formulářů určných majitelům obytných domků, chat a jiných nemovitostí. Objemné obálky přicházejí s železnou pravidelností spolu s podzimními plískanicemi a mrazivým mořským větrem - nenáviděny jsou však mnohem víc než nepřízeň počasí. Letošní formulář vyrazil dech i otrlým vyznavačům švédského blahobytu. Čítal i s vysvětlivkami 27 stran. Majitel nemovitosti je POVINEN zodpovědět zvídavé otázky typu:

1) Je kuchyň zařízena luxusněji než odpovídá standardu?

2) Je v koupelně použit mramor?

3) Je ve vybavení domu otevřený krb nebo kachlová kamna?

4) Má dům saunu?

5) Jsou v oknech izolační skla?

6) Je váš dům památkovým objektem?

7) Má dům bazén (udej náklady)?...atd.

Za každé ANO vzrostou majitelům domů body, které v konečné fázi výrazně ovlivňují cenu objektu. Zjednodušeně řečeno: čím více bodů nešťastník nasbírá za vybavení a polohu domu a čím větší má dům a pozemek, tím vyšší je roční daň, která představuje letos 1% z takto stanovené úřední ceny nemovitosti.

Autoři výpočtu daňového základu byli všemi mastmi mazaní mistři svého oboru. Celá záležitost je dostatečně zamlžená jakousi rovnicí o mnoha neznámých, tajemným koeficientem (pro každou oblast byl stanoven jiný) a soustavou 9 tabulek (str. 22-27), které přihlížejí i ke stáří domu. Nebohý majitel si uvedenou rovnici sám osadí svými číselnými údaji, a tak si bezděky podepíše ortel.

Bezprecedentním zůsobem ovlivňuje vypočtenou cenu především poloha domu, o které se daňoví filutové mj. ubezpečují v otázkách typu:

8) Máte výhled na moře (jezero ap.)?

9) Máte přístup k pláži?a)více atraktivní

b)méně atraktivní

(Pro porozumění terminologii je nutné si prostudovat v brožurce směrnice o krajině, kde je přesně vymezeno, co je považováno za "více" atraktivní.)

Pokud tleskají všichni zastánci vlády lidu, nechť chvíli přemýšlejí. Myslím, že jim jejich nadšení nevydrží ani několik dalších řádků.

Druhá přívalová vlna negativních reakcí na sebe nenechala dlouho čekat. Zákon o dani z nemovitosti - na první pohled rodný bratr československého zákonodárství z doby rozorávání mezí - se ve svých důsledcích obrací proti těm, kterým měl - snad - pomoci. Proti nebožákům, kteří měli tu smůlu, že jejich rodiče před lety za pakatel postavili či koupili dům u moře, u pláže, nebo - což je nejvražednější kombinace - v blízkosti Stockholmu na relativně osamoceném místě s výhledem na moře. Pokud nechápete, přečtěte si pozorně následující příběh (převzato z časopisu Zdravý rozum - Sunt Förnuft, str. 14-15).

Profesorka matematiky a fyziky Anna Lamm má problémy. Dům, který postavili její rodiče už v roce 1934 v Breviku v Lidingö (dnes atraktivní část Stockholmu), bude asi muset prodat. Pozemek stál tenkrát 32 000 SEK a kol dokola se prostíral jen pustý les.... Naneštěstí má dům též výhled na moře. Pro lepší orientaci jsou čísla uvedena v tabulce měsíčních splátek v SEK: ; ; ; výše

Rok úředně stanovená cena domu v SEK daň z nemovitosti /
celková daň z nem. a majetku v SEK
měsíční splátky v SEK
1992 1 864 000 27 000/ 43 860 3 655
2001 4 158 000 49 896/ 88 956 7 413
2003 6 529 000 65 290/149 000 12 497

Pro úplnost uveďme, že paní Anna je důchodkyně s čistým příjmem 11 421 SEK měsíčně. Nepatří mezi horních "deset tisíc". Pěstuje na svém (rozsáhlém) pozemku prakticky vše, co potřebuje ke své obživě, ale není jí to nic platné. Nenasytný chřtán daňového úřadu jí přinutil se zadlužit. Jejím dalším krokem bude asi prodej domu, k němuž je citově vázána a v něm chtěla dožít své dny. Rozhodně nemá peněz nazbyt, a tak dům chátrá, omítka se odlupuje, elektrorozvody pocházejí ještě z roku 1934. V kuchyni ( s výhledem na moře) se takřka netopí. Paní Anna tvrdí, že kdyby si koupila novou myčku na nádobí, stoupla by odhadní cena jejího domu o 86000 SEK!!!. A tak již 20 let myje nádobí radši levněji a - ručně.

Jedno je jisté: když švédský občan "vlastní" nějaký objekt, zaplatí za něj hned několikrát. Poprvé, když jej kupuje. Podruhé, když za něj platí daň (neboť za 30 let jej vlastně zaplatí znovu v daních). Potřetí, když platí daň za vylepšení interiéru (za což už předtím zaplatil řádnou prodejní cenu včetně 25%DPH). Pojem soukromé vlastnictví ztrácí smysl. Všechno je vlastně všech a pokud někdo něco "užívá" (v evropské terminologii "vlastní"), musí za to řádně a doživotně platit...

Zákon o dani z nemovitosti má nyní dohru u evropského soudu. Co ty na to, sjednocená Evropo?

(Queen Čiči)
Další články tohoto autora:
Queen Čiči

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: