Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 28.12.2002
Svátek má Bohumila
  Výběr z vydání
 > ŠAMANOVO DOUPĚ: Oči nad světem dokořán
 >HUDBA: Deset nejlepších desek roku 2002
 >HRAČKA: Vánoční potěšení s parníkem
 >INFO: Mezinárodní festival dechových hudeb 2003
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >FEJETON: Panika s náledím
 >POČASÍ: Totální ledovka
 >FEJETON: Není větší sranda, než cizí zlomená noha.
 >TÉMA: V Kodani prohráli lobbysté
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Ještě ke hře Magic Sokoban
 >PSÍ PŘÍHODY: Kocouří nadělení u hotelu Mövenpick
 >NÁZOR: Podivné Havlovo předvánoční poselství
 >GLOSA: Vtipy na blondýnky nejsou pravdivé.
 >HISTORIE: Když povstali -Boxeři- (část 1.)
 >POLEMIKA: Jsou vánoce blbost?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
28.12. HUDBA: Deset nejlepších desek roku 2002
Petr Holeček

Aneb DESET nejzásadnějších a nejúspěšnějších hudebních alb roku 2002 mým pohledem. Top ten nemá pořadí, každý z níže uvedených interpretů je taková individualita, že je vždy první - sám před sebou i před ostatními. Tento "top ten" nemůže být objektivní, ostatně ani jakýkoli jiný. Bohužel na začátek musím napsat, že Tata Bojs - Biorytmy ani Pearl Jam - Riot Act nezařadím.

KORN - Untouchables

Neuchopitelní Korn vydali jednu ze svých nejsilnějších desek. Untouchables je pokračováním jejich stejnojmenného debutu - je to naboostrovaný a dunivý život. Zpověď životních proher zpěváka Davise samozřejmě nechybí, skvělé kytary, melodie a bicí... jednoznačně nejlepší hudební poloha roku 2002.

BECK - Sea Change

Beck aneb postmoderní funker. Jeho nová deska leží na charakteristických country základech,akustické kytaře, ale je nově obalena v těstíčku smyčců a elektroniky. Třicetiletý chlápek, který vypadá jako z protidrogového oddělení, natočil jednoznačně desku jako… nejnebezpečnější introvert roku 2002.

DANIEL LANDA - 9mm argumentů

Landa. Zapomeňte na jeho OI! období z Orlík. Nekopejte do něj. Je to nejlepší český rockový šansoniér. Jeho deska 9mm argumentů načichla španělskými rytmy, náladou i zvukem. Má silné texty a jemnou, rockově opařenou hudbu. Bezkonkurenčně nejlepší rockový... ploužák roku 2002 - skladba Šance.

ŠANOV I. - Acid Mouse

Pankáči, co nikdy neuměli pořádně hrát. Zato ale hráli od srdce a punkem opravdu žili. Šanov I. Nejmilejší come back v podobě dlouhohrající desky plné nápadů, punkových zvratů a dobrých textů. Hudba v jejich podání nestojí na třech akordech, Šanov I. pod křídly Black Point Music vzlétá také, jako…nejmilejší hudební překvápko roku 2002.

SONIC YOUTH - Murray Street

Staří dobří Sonic Youth? Příznivci avantgardního rocku a melodického decentního country budou nadšeni. Ten, kdo se bude ptát, proč se to stále střídá s tím hlukem? Celistvý hluk desky s pár skladbami, nebo celistcý hluk. No a právě to jsou Sonic Youth, to jsou… hledači nealkoholické krásy roku 2002.

NO CORACAO DOS DEUSES - Original Movie Soundtrack

Soundtrack k brazilskému filmu sice vyšel už před několika lety, ale na trh pro Evropu se dostal až nyní. Jde o skvělou kytarovou monstrozitu Andrease Kissera ze Sepultury a další ikony téhle brazislké metalové skupiny, bubeníka Igora Cavalery. Na desce si zahrál i samotný režisér a zazpíval i Mike Patton z Faith No More. Brazilská tradiční hudba pralesů kořeněná metalovými prvky… nejživočišnější deska roku 2002.

ELVIS - 30 #1 Hits

Někdo může namítat, že je to pouhý merchandising nebo tahačka peněz. Ano - je to jen průhledný průřez všemi hity Elvise Presleyho, které skončily na prvním místě hitparád. Třicet skladeb největšího rock and rollového frajírka zakončuje remix skladby A Little Less Conversation od JXL, což je parádní modernizace zaběhnuté klasiky. Tahle "bestofka" má však ... nejvyrovnanější hlas roku 2001.

ROK ĎÁBLA - Original Movie Soundtrack

Soundtrack k filmu Rok Ďábla - dalšímu počinu Petra Zelenky, který je fiktivním příběhem o kapele. Hlavních rolí se ujali Jarek Nohavica, karel Plíhal, členové Čechomoru a Jaz Coleman. Základem soundtracku se staly reálné pasáže živých koncertů Nohavici a Čechomoru. Tahle deska v sobě má …nejmilejší energii roku 2002.

CRAZY TOWN - Darkhorse

Hodně lidí se mnou nebude souhlasit, ale tahle deska si členství v Hudebním vycenění Neviditelného Psa zaslouží. Je to nu-metal jako každý jiný, říkáte si. Kdepak. V desce Darkhorse je něco víc. Hudební kritika jí ztrhala jako neoriginální a kopírující, ale ani P.O.D., Linkin Park, Mudvayne, Slipknot se mi netočili ve věži tak dlouho jako tato deska Darkhorse. Skupina výrazně přitvrdila a hledání rozdílu mezi hip hopem a metalem je tu stále méně a méně zřetélné… nu-počin roku 2002.

MORCHEEBA - Charango

Povznášející moderní hudba, která odráží směs hudebních vlivů. Kapela si na nové desce osvojila filozofii "hudebního kanibalismu" stvořenou v 60. letech velkými brazilskými umělci jako byli Gilberto Gil či Caetano Veloso, kteří kombinovali brazilskou lidovou hudbu a sambu s čímkoliv, co se jim ze "západní" hudby líbilo, třeba i rock and rollem. Tahle deska je… zvukem roku 2002.


Další články tohoto autora:
Petr Holeček

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: