Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 26.12.2002
Svátek má Štěpán
  Výběr z vydání
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Zastav, zabili jsme člověka
 >VÁNOCE: Výtah
 >MROŽOVINY: Věčný tulák Charlie
 >CHTIP: Slavné citáty
 >HUDBA A ZVUK: Speciální nabídka vánočních koncertů II
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Můj Štědrý den
 >ARCHITEKTURA Vánoční vzpomínka na jeden starý palác
 >MROŽOVINY: Osmdesát pokolení
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Ještě k mnemotechnickým metodám
 >PSÍ PŘÍHODY: Planá panika s náledím
 >POSTŘEH: O Sahaře
 >FEJETON: Kudy teče, tudy léčí
 >FEJETON: Trampoty s jedličkou
 >HUDBA: Deset nejlepších desek roku 2002
 >EU A DOPRAVA: Kabotáž není pouze cizí slovo

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
26.12. Vánoce jsou blbost
(eff)

Rozhodl jsem se - v souhlasu s nejbližší rodinou, tedy s Davidem a Irenou - že budu ignorovat vánoce. Ani je nebudu psát s velkým písmenem na začátku. Takže jsem nikomu nedal žádný dárek - s výjimkou plechového autíčka v počtu dvou kusů, které jsem dal kamarádům Martinovi Caisovi a Ivanovi Gentlemanovi Strakovi. Sám jsem nedostal žádný dárek, s výjimkou dvou lahví vína ve vinárně Vínečko v Budečské ulici. Nebyl jsem na žádné vánoční návštěvě, s výjimkou švagrové Yvony a dědy Láďi, jak říkáme mému tchánovi. Domov jsem nezamořil žádnou vánoční symbolikou, s výjimkou svazečku zlatého jmelí, který mi někdo přidrátoval na vrátka. A nejedl jsem rybu, s výjimkou výborné rybí polévky v hospodě U zlatého buřta nedaleko České Lípy.

Jaký z toho mám pocit?
Top je právě to podstatné: žádný. Jakmile se rozhodnete, že vánoce jsou blbost a budete je ignorovat, musíte mít i k tomuto rozhodnutí naprosto lhostejný vztah. Je to jako kdybych se rozhodl, že budu ignorovat 12. březen. Co se odehrálo 12. března? Jistě něco ano (nedalo mi to a zjistil jsem si to: roku 1894 byl tohoto dne v Paříži poprvé uváděn striptýz a je to státní svátek na Grenadě), ale je mi jedno co a celý ten den je mi tudíž totálně lhostejný. A stejný vztah mám k 24. prosinci. Co se významného stalo v tento den? I to vám napovím: v roce 1865 byl v Pulaski ve státě Tennessee založen Kukluxklan. Nevidím důvod, proč se kvůli tomu nechat vyvést z klidu.

Že se na to díváte jinak? A že se s chutí noříte do obžerstev Božího hodu?
Věřte, že vám k tomu ze srdce přeji tu největší míru radosti, a taky vám přeju, abyste se jen ušklíbali nad postojem těch jedinců, kteří vám budou tvrdit, že vánoce jsou blbost.
Aston

Další články tohoto autora:
(eff)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: