Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 27.12.2002
Svátek má Žaneta
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >FEJETON: Panika s náledím
 >POČASÍ: Totální ledovka
 >FEJETON: Není větší sranda, než cizí zlomená noha.
 >TÉMA: V Kodani prohráli lobbysté
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Ještě ke hře Magic Sokoban
 >PSÍ PŘÍHODY: Kocouří nadělení u hotelu Mövenpick
 >NÁZOR: Podivné Havlovo předvánoční poselství
 >GLOSA: Vtipy na blondýnky nejsou pravdivé.
 >HISTORIE: Když povstali -Boxeři- (část 1.)
 >POLEMIKA: Jsou vánoce blbost?
 >ZDRAVÍ: Dieta po Vánocích
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Búrská válka
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Zastav, zabili jsme člověka
 >VÁNOCE: Výtah

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
27.12. Po vánočním půstu
(nov)

Jít po Vánocích na jeden den do práce je sice k vzteku, ale na druhé straně umožňuje mnohým z nás ukojit internetový vánoční půst, neboť v Česku patří k obecným zvykům brát brouzdání po netu za zaměstnanecký deputát. Stačí jen srovnat počet přístupů na kterémkoli serveru o svátcích a ve všední den.
Moralista by ruče připojil, že to je dědictví komunismu, kde platilo, že ze státního krev neteče, avšak mýlil by se - jak se moralisté většinou mýlí. Paul Johnson v své knize "Zrození moderní doby" uvádí, že ve dvacátých letech 19. století stálo v Británii kovové psací pero šilink a od lidí ve veřejných úřadech, tedy na ministerstvech a v monopolech, se očekávalo, že opatří ocelová pera svým známým. Kupříkladu jistý Charles Lamb, účetní Východoindické společnosti, z firmy tajně odnesl 200 ocelových per pro svého spolužáka a anglického básníka S. T. Coleridgeho.

Dnešní móda surfovat po netu v pracovní době jako by z oka vypadla jiné anglické vášni z první třetiny 19. století, o níž se také zmiňuje Paul Johnson, a sice vyhýbání se placení poštovného. To platil adresát a např. sir Walter Scott si stěžoval, že dopisy fanoušků ho ročně stojí 150 liber. Výsadě "frankovaných" dopisů se jedině těšili členové parlamentu a tak každý, kdo se alespoň vzdáleně s nějakým poslancem znal, ho požádal, aby mohl posílat poštu jeho prostřednictvím. Mělo to malou chybku, poslanci museli adresy psát vlastnoručně a záhy se počali všem známým z dálky vyhýbat.

Johnsonova skvělá kniha o kořenech dnešní doby je z balíku, který mi letos nadělil Ježíšek. Podle finančních expertů pod mnoha vánočními stromky musely letos ležet statisíce. Zřejmě zabrala reklamní kampaň peněžních ústavů, v nichž se úvěry prezentovaly téměř jako dary, neboť nikde nebyly uváděny podmínky splácení. Proto mi všechny ty reklamní šoty připomínaly totéž - pohádku "Oslíku otřep se". Avšak netřeba pochybovat o faktu, že tím skutečným oslíkem, z něhož se nakonec posypou peníze, banky nebudou.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: