Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 31.12.2002
Svátek má Silverstr
  Výběr z vydání
 >POOHLÉDNUTÍ: Zdráhání stát se porotcem
 >ZE ŽIVOTA: Pane vrchní!
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Euročert a eurovodník
 >RADY: Debordelizace naší kabelky
 >POSTŘEH: O futrech
 >PROBLÉM: Omluva příteli aneb O e-mailové poště
 >POLITIKA: Filozofie vůdcovství v interpretaci Mr. Bushe
 >CHTIP: V čem jsou psi lepší než ženy
 >NA SILVESTRA: Neteř pána Vrzu a jiné příběhy.
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Afrika 1913
 >TÉMA: Proč bychom se z ČD netěšili?
 >MÉDIA: Tak vám teda pěkně děkuju, pane Knížáku!
 >HISTORIE: Když povstali -Boxeři- (část 2.)
 >GLOSA: České dráhy, díky za nápad
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Lodička na scéně

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
31.12. Dvanáctá noc
(nov)

Podle severské víry v Ásy připadal na poslední den v roce svátek Dvanácté noci, pro Kelty to zase byla oslava slunečního boha Hogmagoga. Tradičně k ní patřilo veselí, lidé se oblékali do zvířecích kůží a hořícími holemi zaháněli duchy končícího roku.
I dnes má toto pojetí něco do sebe, při půlnočním odpalování raket a ohňostrojů vytane každému z nás na mysli dostatek "duchů", jichž by se od zítřka rád zbavil. Kromě těch osobních, jichž se, obvykle marně, zbavujeme tzv. novoročními předsevzetími, jsou zde "duchové", abych tak řekl, kolektivní - političtí a národní, respektive státní.

K těm prvním patřil letošní volební maratón. Odstupivši předseda ODS Václav Klaus si určitě přeje zažehnat "ducha" letošních voleb do Sněmovny, stejně jako si konzervativní volič zase přeje zahnat ducha rozkolu a nevraživosti, jež na pravici politické scény v roce 2002 panovala. Neboť je smutnou skutečností, že volební porážku si pravice způsobila sama animozitou svých bossů a absencí smysluplného, na koncepci založeného politického programu. Nu a levicoví voliči určitě své "duchy" znají sami dobře.
Z té druhé sorty nepochybně nejstrašnějším duchem byly srpnové záplavy, jejichž obdoba se těžko hledá i ve středověkých análech. A proto bych se přimlouval za to, aby s každou vystřelenou raketou o dnešní půlnoci letělo k nebi i přání, aby letošní tisíciletá voda se nevrátila dříve než za dalších tisíc let.

S některými "státními duchy" jsme na tom v letošním roce byli lépe a možná by některý z nich mohl kliďánko přejít do roku nového. Mám na mysli pražský summit NATO, kde bylo nabídnuto členství pobaltským státům, Slovensku, Bulharsku a Rumunsku. Na to, že to vlastně byla "společenská šaškárna", se rychle zapomene, avšak historický význam zůstane a takové zviditelnění by pouze desetileté České republice slušelo i v roce 2003. Chápu ale, že pro některé naše spoluobčany je právě toto arciďábelský duch, kterého ani zítra nepřestanou zaříkávat střelnými modlitbičkami marx-leninismu.
Z jiného soudku je, bohužel, "duch", který se vylíhl před několika týdny v Kodani, kde na summitu EU dostalo Česko pozvánku do unie. Pro některé to byl zvuk trub andělských, pro jiné mámení ďábelské, avšak chyběl střízlivý hlas rozumu - žádná strana, nikdo z českých politiků se ani slůvkem nezmínil, co vlastně Česko v EU pohledává, jakou konkrétní politiku bude v unii prosazovat.
A to je opět jedna z podob bezkoncepčnosti české politické scény, ten nejhorší letošní "duch", jehož bychom měli po keltském způsobu dnes o půlnoci zahnat - abychom v červnovém referendu mohli bez rozpaků říci ano. Aby se alespoň toto kouzlo Dvanácté noci splnilo a nedopadlo, jak obvykle dopadají naše osobní novoroční předsevzetí, přeje do Nového roku

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: