Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 4.1.2003
Svátek má Diana
  Výběr z vydání
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak generál Dzúr zvedl posádku v Českých Budějovicích
 >NÁVOD: Jak si zapamatujete každé číslo
 >POSTŘEH: O houserovi
 >INFO: Pro mladé hudebníky a zpěváky
 >ZDRAVÍ: Manželský stereotyp
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA /1/
 >OHLAS: Budoucnost České televize - Respektovaná kulturní instituce
 >SPOLEČNOST: Bude rok 2003 koncem dějin?
 >ÚVAHA: Rozloučení s panem prezidentem
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jmenuje se Bond, James Bond
 >PSÍ PŘÍHODY: Počasí trávené v kotrmelcích
 >ŽERTÍK: Dokažte to!
 >ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Permis international de conduire
 >HISTORIE: Český kníže Oldřich
 >ZDRAVÍ: TBC

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
4.1. NÁVOD: Jak si zapamatujete každé číslo
Petr Košíček

Mně se pro pamatování čísel osvědčilo si vytvořit si z něj text - na vojně jsem si kdysi z nudy půjčil nějakou knížku o mnemotechnice a jako test se tak naučil ludolfovo číslo na 100 desetinejch míst a rychlost světla s přesností na metr a podobný v životě užitečný kraviny.....

Princip spočívá v tom, že každé číslo je počáteční písmeno čísla / jenom 9 = v / a za každé se vkládá jedno libovolné písmeno - většinou samohláska, aby to dělalo slova. Slovo či větu si většinou vytvářím tak aby to znamenalo něco co si pamatuju spíše obrazově - paxi vlastně pamatuju nějaký výjev.

Takže třeba pin 4263 by byl na papír si napíšu počáteční písmena čísel -č d š t- a pak na to chvíli koukám a tvořím...
.... no a minutka vkládání samohlásek mi z toho vyrobila třeba čadí šaty - tj. představa čadícího kvádra třeba po strčení vajgla do kapsy, nebo rozžhavené kreditní karty xx banky, které se ten pin týká. Tenhle výjev si chvíli promítám jako skutečnost a v budoucnu se při požadavků na pin vidím, jak poskakuju před tou komerční bankou za carefourem a z kapsy se mi kouří.
No a pár takovejhle kravin vymyslet a je po problémů s pamětí. V podstatě si tak simuluju nějakou veselou příhodu z natáčení, na kterou se jen tak nezapomíná, a které se pak kamarádům u piva dalších 50 let občas vypráví.
Jen delší čísla se pak líp dekódujou s tužkou, když si to říkám v paměti a každé liché písmeno si píšu - například u toho pí atd. ( To už jsem sice zapomněl, ale asi po hodinovém opakování v podstatě básně, kterou jsem si tenkrát, vytvořil bych to zas asi na pár let celý uměl.)

Má to ale jednu nevýhodu - že se to občas už nedá zapomenout, a taxi třeba přes 25 let pamatuju telefonní číslo tehdejší kamarádky 2403 - což mám v pameti jako rekreační středisko severoatlantického paktu = dača nato , nedokážu zapomnenout čísla sportky sázené před 20 lety , apod.


Další články tohoto autora:
Petr Košíček

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: