Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 3.1.2003
Svátek má Radmila
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA /1/
 >OHLAS: Budoucnost České televize - Respektovaná kulturní instituce
 >SPOLEČNOST: Bude rok 2003 koncem dějin?
 >ÚVAHA: Rozloučení s panem prezidentem
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jmenuje se Bond, James Bond
 >PSÍ PŘÍHODY: Počasí trávené v kotrmelcích
 >ŽERTÍK: Dokažte to!
 >ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Permis international de conduire
 >HISTORIE: Český kníže Oldřich
 >ZDRAVÍ: TBC
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Evropští cestovatelé v Africe
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Rezignace presidenta republiky
 >NÁZOR: ODS mělo zatím jen jednoho kvalitního politika.
 >DOKUMENT: Novoroční projev
 >ROZJÍMÁNÍ: Mír s novým rokem

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
3.1. Domovník - tvor vymřelý
(nov)

Letošní zima, kdy teploty skáčou tu k deseti pod nulou, tu k deseti nad nulou, a jeden den prší a druhý sněží, činí z chodníků střídavě ledové klouzačky a bažiny sněhové břečky, přičemž neposypané a neodklizené úseky jsou letos zase delší než loni.

Moje maminka, když táta spíše platonicky navrhoval, že si pořídíme rodinný domek, vždy kategoricky prohlašovala - jenom přes mou mrtvolu. Neboť v domku, který si děda za 1. republiky pořídil na hypotéku v brněnské čtvrti Židenice, vyrostla a dobře si pamatovala, jak musela zametat sníh na chodníku a jak jí to bylo odporné. Z toho usuzuji, že stále platný zákon o udržování pořádku na chodnících, je věkovitý a pochází pravděpodobně ještě z Rakousko-Uherska.
Přitom je to zákon vypečený, neboť, ačkoli chodník majiteli domu nepatří, ukládá mu povinnost se o něj starat a odmetat z něho vše, co svatý Petr v zimě a psi celoročně tak štědře nadělují. Navíc je to zákon zrádný, když není vybaven žádnými přímými sankcemi, ale postihuje majitele nemovitosti zpětně - pokud chodník neočistí a někdo se na něm přizabije, zaplatí mu bolestné i s chlupy.

Zákon v tomto znění si vysvětluji tak, že za Rakousko-Uherska si nikdo nedokázal představit dům bez domovníka, kterému pak majitel, ať už to byl kdokoli, platil nejen za údržbu domu, ale také za pořádek na přilehlém chodníku. Zákonodárce nemohl předpokládat, že vichřice budoucnosti přivane něco tak šíleného jako domy v socialistické péči a domovníci že budou systematicky vyhubeni jako blboun nejapný. Dnes jsou sice jiné časy, avšak jak je známo, jednou vymřelý druh se obtížně resuscituje. A také klima není příznivé - který majitel činžovního domu by z regulovaného nájemného ještě platil domovníka?!

Nicméně to není žádná legrace, jak mohou dosvědčit ortopedi z úrazových oddělení městských nemocnic, kteří těsně po vánočních svátcích nestačili rozmíchávat sádru. A tak si myslím, že je nejvyšší čas pro novelu toho prastarého zákona z dob Franty Procházky. Vymřelý druh člověka domovnického už asi nikdo nevzkřísí a proto bych se přimlouval za nasazení techniky - ať i péči o chodníky převezmou mechanizací vybavené městské správy komunikací, byť za cenu vyšších daní či poplatků za čištění. Určitě by se to vyplatilo a každá změna zimního počasí by už nemusela znamenat poplach ve špitálech.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: