Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 4.1.2003
Svátek má Diana
  Výběr z vydání
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak generál Dzúr zvedl posádku v Českých Budějovicích
 >NÁVOD: Jak si zapamatujete každé číslo
 >POSTŘEH: O houserovi
 >INFO: Pro mladé hudebníky a zpěváky
 >ZDRAVÍ: Manželský stereotyp
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA /1/
 >OHLAS: Budoucnost České televize - Respektovaná kulturní instituce
 >SPOLEČNOST: Bude rok 2003 koncem dějin?
 >ÚVAHA: Rozloučení s panem prezidentem
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jmenuje se Bond, James Bond
 >PSÍ PŘÍHODY: Počasí trávené v kotrmelcích
 >ŽERTÍK: Dokažte to!
 >ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Permis international de conduire
 >HISTORIE: Český kníže Oldřich
 >ZDRAVÍ: TBC

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
4.1. TÝDEN V TRAPU: U nás klid
JITA Splítková

Ze symetrického roku 2002 se stal normální s "dobře" na konci. Silvestr proběhl v pohodě, žadná rachejtle Prahu nezapálila. Prezident pronesl na prvního projev - neslaný, nemastný, takže nikoho k žádné myšlence nevyprovokoval. Skalní fanynky a fanoušci jej ovšem vynáší do nebes - to je normální - někdo by se serval za Spartu, jiný za Slávii a jiní zas za toho svého politika, stranu, fanouškovství bylo je a bude... Jinak se nic v našem rybníce neděje - jsou politici po svátcích unavení a tráví nebo je to klid před bouří (bude volby prezidenta)... uvidíme.

U nás je klid, ale máme tady jeden skandál ve světě. Způsobila ho kniha a její přebal.
Tou knihou je Imperfect Justice (Neúplná spravedlnost) Stuarta E. Eizenstata. V knize autor hovoří o nacistickém zlatu ve švýcarských bankách, o Švýcarech jako o pokladnících nacistického Německa a o spoustě dalších zajímavých faktů z 2. Světové války. Největší rozhořčení nad knihou zcela logicky přichází ze Švýcarska (ta potrefená a máslem na hlavě se vždy ozve).
Velvyslanectví Švýcarska v USA dokonce podalo protest proti této knize a její obálce, kde jsou podle nich Švýcaři napadáni jako nacisti a obálka, na které přes švýcarský znak jsou položeny zlaté cihličky do tvaru svastiky, je prý skandální .
Autor se brání, že tím nemyslí celý národ a obyčejné Švýcary , ale hlavně bankéře, všechny bankovní orgány, dále pak hospodářské a státní organizace. Jak řekl pro švýcarský tisk - změna obálky nezmění pravdu o historii. Ovšem němečtí a francouzští vydavatelé této knihy se už vyjádřily, že oni obálku upraví jinak. Přitom autor obálky satiricky vyjádřil obrazovou formou pravdu.
Za zmínku rovněž stojí, že jen díky Stuartu E. Eizenstatovi se vrátilo americkým židům 8 miliard dolarů, které držely ve svých sejfech švýcarské banky a tyto peníze pocházely z nacistických konfiskací židovského majetku. To bylo pro tyto banky jistě k vzteku, muset tyto peníze vrátit právoplatným majitelům - jistě to teď Eizenstatovi budou chtít vrátit.
O čem se vlastně v knize hovoří? O penězích, chtivosti mocných a nemorálnosti obchodníků a bankéřů ... (víc o knize a autorovi uvedu v pondělním NP).

EDDA - JITA Splítková (web)

Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: