Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 7.1.2003
Svátek má Vilma
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Reforma veřejné správy
 >POLITIKA: Klausismus a zahradilovština
 >Z VĚDY: Hrozí lidstvu vláda klonů?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Proč rostou daně
 >RODINA A PŘÁTELÉ: V tramvaji se lze taky zmýlit
 >PSÍ PŘÍHODY: Výprava za preclíky
 >FEJETON: O divadle a vlacích
 >ARCHITEKTURA: Nejužší dům v Praze
 >VOLBY: Všichni prezidentovi kandidáti aneb Ztracená paměť
 >EKONOMIKA: Čekání na vývoj v Iráku
 >TÉMA: Proč chtějí pronajímatelé tolik?
 >HUDBA A ZVUK: Dobrá zpráva o B. Martinů
 >VĚDA: Proč ten šrumec?
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Japonsko - hospodářství
 >VÝTVARNÁ SOUTĚŽ: Cena keramiky a porcelánu Dubí

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
7.1. ŠAMANOVO DOUPĚ: Proč rostou daně
Jan Kovanic

Proč rostou daně? Chtělo by se říci - přece proto, aby se zvedly potřebné příjmy státní pokladny. Je tomu ale skutečně tak? Opravdu se zvýšením daní zvýší celkový daňový výnos? A jestli ne, proč se tedy daně zvyšují?

Píšu pro přehlednost "zvýšení daní", neboť má vypuknout úplná "daňová reforma". Ve skutečnosti však půjde o zvýšení daní existujících a o zavedení daní nových. A o "soubor opatření", vedoucí k větší platební kázni - včetně evergreenu registračních pokladen.

Které daně se mají zvýšit? Nejdříve spotřební z lihu, cigaret a pohonných hmot. K čemu to povede? U cigaret a lihovin nejspíš k zvýšení zisku - pašeráků. No dobře, u českého piva skutečně ke zvýšení daňového výnosu. U "českého" benzínu však ke snížení růstu národního hospodářství a tím pádem i ke snížení dalších daní... Minulé zvýšení spotřební daně z pohonných hmot vedlo dokonce ke snížení celkového výnosu této daně - protože jízdy se omezily na minimum.

Vláda dále potichu připravuje progresivní zvýšení spotřební daně z nafty až na takovou úroveň, že by nafta byla dražší než benzín. Protože prý naftové motory více znečišťují životní prostředí! Ale nové naftové motory to už nedělají, samozřejmě, že musí být seřízeny - a od toho jsou snad technické kontroly, ne?

Životní prostředí, Evropská unie a daňové úniky - to je svatá trojice, kterou se současná vláda a její ministr financí Bohuslav Sobotka zaštiťují při zvyšování daní. Co se týče "životního prostředí", tomu by - s ohledem na zátěž - více prospěl zákaz provozu dvoutaktních motorů. Ale která vláda si vezme na triko znehybnění značné části českých domácností, že. Nejde tedy o životní prostředí, jde o to, vyrazit z motoristů více peněz. Primárně nikoli na zlepšení katastrofálního stavu silniční sítě.

Pak tu máme největšího svatého - EU. Prý musíme sjednotit daň z přidané hodnoty. Což v interpretaci české vlády znamená převést některé položky z pěti na dvaadvacetiprocentní zátěž DPH. Jenže tohle po nás Evropská unie nechce. Ta chce jednu sazbu, ne třeba tři, soudruzi z KSČM a pane Sobotko! Tak služby se mají přesunout do vyšší hladiny, ale potraviny ne, protože to je "sociálně neúnosné"? (Další nedotknutelný svatý sociálních demokratů.)

Slyšíme volání: Potraviny zůstaňtež zachovány na 5% sazbě! Jenže během roku nejvíce kolísá právě konečná cena potravin. A to o desítky procent... V tom by se zvednutí spodní hranice DPH úplně ztratilo. A jestli budu za rohlík platit o pětihaléř víc? To se zase ztratí v červencovém zrušení desetníků a dvacetníků!

Pokud chce ministr financí získat víc peněz z daňových poplatníků, tu je cesta, kterou jsem nabízel už hned po srpnových povodních: Zvyšte spodní hranici DPH třeba na 10 % - a snižte horní na 20! Nebude pak takový problém s přesunem třeba platby telekomunikačních poplatků - při pozdějším přechodu do vyšší sazby se nezvednou o 17, ale jen o 10 %, což nebude tak bolestné. V horizontu roku 2006 bychom mohli přistát na průměrné hranici plus mínus 15 procent.

To by udělala vláda, která by chtěla získat peníze. Jenže například sám premiér Špidla neváhal přispěchat do novoroční televize, aby předvedl něco ze svých nápadů ohledně třetího ze svaté trojice - daňových úniků: Zrušením freeshopů na hranicích prý státní pokladna získá pět miliard korun, které jinak odtékají do zahraničí. To si opravdu myslí? Snad, ale dostane kulový.

Tak především - například ti Rakušáci ve freeshopech přece nakupují právě proto, že je to tam levnější. (Rakušáci nebo obecně lidé, kteří odjíždějí za hranice, jinam z freeshopů cesta nevede.) Doufá pan premiér, že po zrušení těchto prodejen vemou útokem Brno a v jeho obchodech utratí tolik, jako předtím v levných freeshopech? Špidla připomíná toho Skota, který si raději nechá ujet taxíka než tramvaj - protože na tom víc vydělá! Zrušení freeshopů je samozřejmě potřebná věc - ale v žádném případě nepřinese více peněz.

Tu je jádro pudla! Sobotkovy pseudoreformy nepřinášejí více peněz - a tak to ani nemůže být jejich cílem. Za tažením proti stánkařům není snaha zvýšit odvod daní, ale zlikvidovat konkurenci "kamenných" obchodů - i sítí hypermarketů. Neboť se jedná skutečně o "komplex opatření" k potření malých a středních živnostníků - od těch podivných registračních pokladen až po nový vynález "daně z hlavy", totiž daně z živnostenského listu, známé jinak pod jménem "minimální daň". Daň bez ohledu na zisk. To bude likvidovat drobné živnostníky také skvělým způsobem - bez ohledu na to, že žádné peníze navíc nebudou. Bude jen hromadné odhlašování živnostenských listů. A zvyšování nezaměstnanosti. A zvyšování úlohy moudrého přerozdělovacího státu.

Další zatím skrytý zálud představuje návrh snížení hranice obratu, nad kterou bude živnostník povinen přihlásit se k placení DPH, což malým živnostníčkům přinese obrovský nárůst papírování. O tom se bude mluvit, nad tím se budou rozpřádat debaty, zatímco skutečný průšvih je zakuklen v návrhu, aby se opravdoví podnikaví podnikatelé už nadále nemohli k DPH přihlásit dobrovolně. Toto dobrovolné břemeno na sebe berou i malé až střední firmičky z toho důvodu, aby dostaly práci jako subdodavatelé větších firem. Pokud by nemohly být plátci DPH, přetrhne se řetěz proplácení této daně a nikdo si je už pro práce, které budou účtovány firmám, jež jsou plátci DPH, nikdo si je už nenajme! Takže zase zavřou krám a vyklidí pole velkým firmám.

A to bude hlavní výsledek Sobotkovy "daňové reformy". Tvrdím, že nejde o nečekané vedlejší účinky nových zákonů, ale o cílený záměr!

Tato vláda snad ani nechce zvýšit daňové výnosy. Pouze podporuje monopoly a polostátní velkofirmy, které jí vycházejí vstříc. Proč? Protože pak se jí bude dobře vládnout - s několika ochočenými mamuty na vodítku. Tak si to aspoň představuje.

Takže proč "rostou daně"? Aby se lidem sebral každý drobek jejich hospodářské svobody. Tato vláda chce poroučet, jako kdysi poroučeli komunisti.

Uvidíme, jestli jí to projde parlamentem - hlasy KSČM proti "překupníkům, šmelinářům a boháčům" má zajištěny!

Psáno v Praze dne 3. ledna 2003


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: