Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 7.1.2003
Svátek má Vilma
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Reforma veřejné správy
 >POLITIKA: Klausismus a zahradilovština
 >Z VĚDY: Hrozí lidstvu vláda klonů?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Proč rostou daně
 >RODINA A PŘÁTELÉ: V tramvaji se lze taky zmýlit
 >PSÍ PŘÍHODY: Výprava za preclíky
 >FEJETON: O divadle a vlacích
 >ARCHITEKTURA: Nejužší dům v Praze
 >VOLBY: Všichni prezidentovi kandidáti aneb Ztracená paměť
 >EKONOMIKA: Čekání na vývoj v Iráku
 >TÉMA: Proč chtějí pronajímatelé tolik?
 >HUDBA A ZVUK: Dobrá zpráva o B. Martinů
 >VĚDA: Proč ten šrumec?
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Japonsko - hospodářství
 >VÝTVARNÁ SOUTĚŽ: Cena keramiky a porcelánu Dubí

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
7.1. Dárek k dvacetinám
(nov)

Dne 3. ledna 1983 bylo poprvé z dnešního pohledu primitivním softwarem 1000 počítačů propojeno pro vojenské a vědecké účely do jediné sítě, z níž se vyvinul internet. Tvůrci měli na mysli něco jako digitalizovanou konferenci „po linkách“ pro ryze odborné a pracovní účely, kombinovanou se soukromým "dálnopisem", a kdyby jim někdo řekl, co bude znamenat internet o dvacet let později, rozhořčeně by se od takových bludů fanoušků sci-fi distancovali.
Pro občana "socialistického" Československa byl Internet (jak se ještě donedávna s velkým počátečním písmenem psal) nedostižným snem, a přestože dnes Česko stále silně pokulhává v jeho využívání, není propast, jež nás dělí od internetových velmocí, osudově nepřekonatelná.

Většina Čechů se na internet napojuje v práci, když bytových, respektive domácích stanic je, pokud si dobře vzpomínám na čísílko, jež jsem nedávno někde v novinách zahlédl, asi 15 %. Nu a právě nově zřízené ministerstvo informatiky, jehož první úřední hodiny oficiálně vypukly o den dříve před dvacátým výročím internetu, by mělo tento stav napravit - až k 50 % "internetofikovaných" domácností.
Proto jsem napsal, že zřízení ministerstva informatiky je dar k tomu kulatému výročí magické Sítě. Otázkou je, slyším už hlasy škarohlídů, zda se nejedná o dar danajský. Zda jakkoli výkonná byrokratická struktura je schopna něco zlepšit, když všichni, kteří se tu a tam na internetu potkáváme, dobře víme, že pes (ne tento Neviditelný) je zakopán někde jinde - v tarifech monopolního Telecomu, když bezdrátové připojení je ještě dražší a pro laického uživatele mnohem "tajemnější" a méně přehledné než klasický telefon, který znal už jeho pradědeček.

I když nově zřízené ministerstvo informatiky těžko může s "byznysem" Telecomu něco udělat, nemyslím, že by jeho zřízení muselo být z principu špatné. Internet je stejně mezinárodní systém síťového charakteru jako pošta (jež, mimochodem, vznikla z vojenských důvodů), jako železnice, jako letecká či námořní doprava. Všechny tyto systémy se po období anarchie dobraly do stavu, kdy potřebovaly politické zastoupení - mezinárodní orgány, jež by upravovaly jejich provoz a dbaly na jeho bezpečnost. Končí doba kovbojů a nadchází doba soudů, úřadů a pozemkových knih, napsal Petr Koubský v posledních Softwarových novinách na adresu internetu a ministerstvo informatiky by se mohlo stát místem, které bude prosazovat české názory na budoucí mezinárodní pravidla hry.
A i když tomu tak dnes ještě není, každá vládní instituce má právo na 100 dní hájení, i ministerstvo informatiky a jeho novopečený šéf Vladimír Mlynář, který dozajista mnoha lidem leží v žaludku.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: