Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 8.1.2003
Svátek má Čestmír
  Výběr z vydání
 >POLEMIKA: Příspěvek ke studiu eurospeaku
 >SPOLEČNOST: Stávka sociálních tramvají
 >POLITIKA: Prezidentská komedie okolo Charty 77
 >TAKY POLITIKA: Dvacet minut Handela aneb chci Nobelovu cenu prosím!
 >PSÍ PŘÍHODY: Že se nestydíš, Barte!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zápas s parkovacím automatem
 >POLITIKA: Souboj bezbarvých kandidátů
 >POOHLÉDNUTÍ: Potíže s přeplněnou lodí
 >LIDŠTINY: Stařecká demence a hromadění odpadu
 >OHLAS: Budoucnost ČT - Kontrola nebo miniaturizace
 >MROŽOVINY: Dvě století komunikačních sítí
 >EKONOMIKA: Sníží ČNB úrokové sazby?
 >STUDIE: Proč se vůbec nedá věřit Karlu Marxovi?
 >EKONOMIKA: Aragon versus Lukeš o daních
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Japonsko - expanze

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
8.1. LIDŠTINY: Stařecká demence a hromadění odpadu
JITA Splítková

Na Silvestra na pražském sídlišti Bohnice hořelo. Požár není nic záhadného nebo senzačního, jen nešťastného. Ovšem tento požár, krom své tragické podstaty - smrti a ztráty domovů pro lidi, má ještě jeden aspekt- a to že hlavní příčinou tragédie je i psychologický fenomén - chorobné hromadění nepotřebných věcí přímo v bytě a to převážně starým člověkem. Je zajímavé, že se s tímto chorobným hromaděním setkáváme stále častěji, je to projev stařecké demence? A co s tím?

Tento konkrétní případ z sídliště Bohnice je zatím nejtragičtější:

PRAHA - Rozsáhlý požár v panelovém domě v pražských Bohnicích, který vypukl o silvestrovském večeru, si vyžádal život starší obyvatelky jednoho bytu. Oheň měli hasiči před 08:00 již pod kontrolou. Oběť našli brzy ráno zavalenou odpadky, jimiž byl její byt zcela zaplněn, z tohoto důvodu se také požár tak rozšířil po domě (byt nešel záchranářům otevřít a museli hledat jinou možnost kudy se dostat do bytu) řekl vyšetřovatel pražských hasičů Libor Hladík. Z tohoto bytu v šestém patře se požár rozšířil do dalších částí třináctipodlažního panelového domu v Cafourkově ulici v Praze 8. Devět lidí bylo lehce zraněno, pět desítek obyvatel museli hasiči evakuovat.
Příčiny požáru se vyšetřují (podle všeho byla bezprostřední příčinou lednička). Přímé škody způsobené ohněm hasiči předběžně odhadují na dva až tři miliony korun.(Z různých zdrojů)


Znáte je asi všichni - stařeny či staříky, kteří obcházejí kontejnery, odpadkové koše a loví v nich, podle svého mínění, poklady. Nejedná se o bezdomovce, v dosti případech mají normální rodiny, byt, pravidelně dostávají důchod a i pravidelně platí nájem, jsou svéprávní... ale něco uvnitř nich se porouchalo a nějaký věcí shromažďovací syndrom napadl jejich mozek - někdo to nazývá stařeckou demencí (ne v každém případě se jedná o starce, ale může to být i věková skupina kolem šedesáti let.
(Podle Světové zdravotnické organizace se rozlišuje období stárnutí (60-74 let), stáří (do 89 let) a stařeckosti (nad 90 let).
Tito postižení prohrabávají pak odpadky přijímají od lidí věci, které dárci chtěli vyhodit a vše pěkně shromažďují ve svých sklepích a bytech a lpí na těchto "krámech". Nevzdali by se jich za žádnou cenu - samozřejmě v městech tito lidé bydlí většinou v panelácích. Jaké to je bydlet vedle těchto shromažďovatelů si každý dovedeme představit. Někteří nehromadí jen papír, ale i zbytky potravin ... projít pak kolem jejich bytu, je akce pro opravdu silné nátury. Ale co s tím, když řádně platí nájem? Vystěhovat je prý nelze, když se z bytu neline zápach nebo nevylézají brouci a hlodavci (jen v tomto případě má právo k takovému člověku vtrhnout hygienik a nechat vše vydesinfikovat a vyhodit) nejde dělat vůbec nic - jen čekat, kdy majitel bytu kopy papíru a hadrů (sahají většinou až ke stropu) sám nešťastnou náhodou zapálí, jako se to stalo právě teď v Bohnicích. Bezvýchodná situace? Právníci krčí rameny, lidé z radnic (jakožto většinou majitelé domů kde dotyčný bydlí) krčí rameny, sousedi těchto "spořílků" lomí rukama a doktoři se tváří jako že nic. Existuje vůbec diagnóza stařecká demence?

Jednou ze spravedlností života je, že každý z nás zestárne. O tom jak zestárne, ale z velké části rozhoduje dotyčný sám. Zde je jedna příčina i této shromažďovací choroby - stařecká demence - lidově řečeno "krnění mozku". Ona totiž stařecká demence není nevyhnutelná, lze se jí bránit nebo ji alespoň oddálit.
Samozřejmě že demence není diagnóza, ale je souborem příznaků, jedná se o poruchy paměti, myšlení, soustředění, vnímání i chování člověka jako osobnosti (se stářím se člověk stává úzkostlivější, pokud měl sklony k šetření bude lakomý, může trpět stihomanem, přestává být adaptabilní na nové prostředí, věci apod.).
Demence není nikdy důsledkem pouhého stárnutí, je výsledným stavem mnoha onemocnění na prvém místě je Alzheimerova choroba a cévní onemocnění mozku.
Ovšem i když je zapříčiněna chorobami přesto s ní je možno bojovat
- je dokázáno, že i dosti hrůzné Alzheimerově chorobě nepodléhají lidé, kteří svůj mozek neustále zaměstnávají (třeba hrou na nějaký nástroj, četbou...) a pak zde samozřejmě máme chemii která má kladný vliv na činnost mozku (od lecitinu až k inhibitorům acetylcholinesterázy - lék na pozastavení Alzheimerovy choroby).
Takže stařecká demence existuje, ale přitom neexistuje a její průběh je z velké časti závislý jen na samotném člověku. Zrovna tak jako reálně existuje a podle práva neexistuje problém se sběrači odpadků vršících je ve sklepech a bytech obytných domů a připravujících pro sousedy nepěkné zážitky - i zde řešení je na člověku - ve velké míře hlavně na rodině postiženého demencí.

Některá sídliště rychle demograficky stárnou - snad se tedy nestanou soukromými bytovými skládkami - bylo by to dost šílené.


Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: