Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 9.1.2003
Svátek má Vladan
  Výběr z vydání
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Šíření poplašné zprávy
 >TÉMA: V zájetí mýtů, popularita měřítkem kvality.
 >OČIMA ODJINUD: O českých šancích při jedné evropské soutěži.
 >IZRAEL: Seděl na zábradlí a najednou vybuchl...
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Dopis z Nigerie, tentokrát z Jižní Afriky
 >PSÍ PŘÍHODY: Štěkání? Vytí? Zájem s ručením omezeným.
 >GLOSA: Kupte si imunitu.
 >NÁZOR: Chudá hospoda, bohatí hostinští.
 >Z VĚDY: Austrálie goes hi-tech.
 >OHLAS: Polemika s textem J. Kovanice Euročert a eurovodník
 >SPOLEČNOST: Je to nalevo či napravo?
 >POLITIKA: Kdo bude prezidentem?
 >ZE ŽIVOTA: Kazatel a cikáni
 >ZAMYŠLENÍ: Charita
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Japonsko - expanze

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
9.1. ŠAMANOVO DOUPĚ: Šíření poplašné zprávy
Jan Kovanic

V úterý jsem tu měl článeček Proč rostou daně. Zase, jak je na Psu obvyklé, víc než samotný příspěvek byly zajímavější komentáře k němu.

On Šaman je "spíš člověk z praxe" napsal jeden z diskutujících. V tom má naprostou pravdu. Nejsem ekonom či politik, ale vedl jsem si svůj stánek s knížkami. A ze své zkušenosti vím, že každá změna v zákonech oproti průhlednému podnikání v roce 1990 byla pro mne - jakožto příležitostného živnostníčka - horší, ačkoliv jsem víc daní nezaplatil! Měl jsem jen mnohem více práce a papírování (třebaže jsem si vedl účetnictví na počítači).

Ale ne jen já, hlupáček z tržnice, jsem už dopředu viděl chyby v navrhovaných zákonech daňových a upravujících podnikání (ať je předkládala ODS nebo ČSSD), buntovali proti nim i jiní kabrňáci. Jenže nedobuntovali - až praxe ukázala, že měli pravdu. Když už každá změna se musela dít změnou v legislativě - vyjímkami z vyjímek (v jinak "dobrých" zákonech). Tyto změny trvají měsíce a roky! Takže se musím smát poznámce dalšího čtenáře, že píšu "o něčem, co ještě není, takže by se dalo přehnaně říci, že jde o šíření poplašné zprávy".

Píšu předem o něčem, co není, aby to nebylo. Někdy se to povede. Můžu se splést. Ale vyděsilo mne letní chování Špidly and spol, že do Sněmovny vpustil návrh zákona o financování povodňových škod se stylem ledoborné Aurory! Chtěl si tvrdě vynutit celý balík změn. Zrovna sblížení sazeb DPH byl rozumný návrh. Jenže další nápady už rozumné nebyly. Vyděsil mne ten až arogantní způsob, který býval připisován Klausovi. Inu nebyl to "pravicový bolševismus" ODS, ale levicový bolševismus ČSSD. Zákon měl být schválen vcelku a nebyla připuštěna možnost schvalovat ho po částech. Proto propadl.

Teď mne děsí způsob Sobotkovy daňové revoluce, kdy se předkládají změny snad rozumné společně se změnami zjevně nerozumnými - a v tom množství se může skrýt skutečně nebezpečná změna - jako ta s tím zrušením dobrovolného se přihlášení k platbě DPH. Snad je to i záměr - v houštině zbytečných a neschvalitelných zákonů ukrýt skutečný záměr předkladatele.

Děsí mne dlouhodobý trend, který se u nás ujal po roce 1990. Když se nedodržují současné předpisy a zákony, tak se vydají nové, přísnější. Přičemž ty se dodržovat taky nebudou - tedy podvodníky a hajzly. Proč by je dodržovali, když nedodržovali ani ty předchozí - a nikdo je za to nesejmul. Odnesou to jenom ti (skoro)poctivci, když udělají nevědomou chybu, to si na nich potom ouřady smlsnou!

Když se nedodržují předpisy daňové, když svou práci nestíhají finanční úřady, tak se brojí proti počtu živnostníků - místo aby se zavedlo několik kategorií podnikatelů. Od prostých trhovců, nad nimiž bdí správce tržnice (a ze kterých mají obce aspoň příjem za pronájem), přes řemeslníky až po továrníky. Proč má mít živnostníček poskytující stavební práce deset živnostenských listů - stejně jako velká firma s mezinárodním působením? Proč má mít skutečně velká firma stovky různých živnostenských listů - a každý musí zúřadovat a každý musí platit.

Ne, my na to jdeme jinak: Když existují úplatné firmy, které zfixlují emisní měření, které neumíme postihnout - postihněme naftové motory a jejich uživatele. Když nejsme schopni zajistit dodržování zákonů velkými firmami, vyhlásíme nový zákon - který bude likvidovat ty malé. Proč vyléváme s vaničkou i dítě? Protože nám - tedy naší vládě, složené ze stran, které jsme si svobodně zvolili, tedy skutečně nám - vadí více to dítě, než špinavá voda!

Avšak pak tu máme silné lobby, které dokážou už navržený zákon zrušit právě tím, že ho nedodržují! Když ho nedodržují, tak zákon nejde dodržet - tedy ho zrušme. Jako se zrušil zákaz cigaretové reklamy (evidentně zacílený na získání nových konzumentů nikotinové drogy), načež kouří mladá generace více než my, staroši. Bodejť by ne - noví konzumenti se mohou najít jen v next generation. Dodavatelé tepla stejně zlikvidovali zákon o měření tepla, podle kterého se mělo měřit pro každý obytný objekt zvlášť - a tak dodnes platíme všechny jejich ztráty, i když utahujeme kohoutek topení až na doraz, zejména v horkých květnových dnech.

Samozřejmě, že je nutné také snižovat výdaje, které jsou ohromné hlavně v sociální oblasti. Teď se nebudu pouštět do reformy důchodové - o to se nepokusily od roku 1990 zatím žádné vlády. Jen vypustím poplašnou zprávu: Dámy a pánové, bude to průser. Další poplašná zpráva: A zaplatí se to z úspor občanů. V roce 2006 se očekávají průměrné platy asi o 26. tisíc Kč, což je asi o 10 tisíc víc než teď. Platy porostou, úspory se znehodnotí. Většina důchodců pak bude mít důchody stejné - totiž minimální...

Ale chci skončit pozitivně dvěma návrhy k úsporám ve zdravotnictví: Docela se mi líbí praxe, kdy firma uzná pracovníkovi tři dny ročně na vyležení drobných nachlazení, aniž by se musel trmácet do přeplněných čekáren, plných chrchlajících lidí. S tím, že mu proplatí mzdu ve značně sníženém průměru, ale stále ještě víc, než je nemocenská. Proplácení mezd v plné výši se neujalo - hajzlíci si "vybírali" volno, aniž byli skutečně nemocní, protože tuto výpomoc brali jako nezcizitelný "nárok". Klidně bych to rozšířil na tři dny kdykoliv, kdy to bude zaměstnanec potřebovat - s tím, že když se prokáže zneužití tohoto dobrodiní, bude bez milosti vyhozen a bude muset vyplacené peníze vrátit. Firmy by si to pak mohly odčítat jako daňový výdaj. A mělo by to být ponecháno na uvážení firmy a jako jeden z námětů pro kolektivní smlouvu - nikoli jako povinnost! Pro velké zdravé firmy jsou tyto výdaje "pod horizontem zájmu" a vrátí se jim to na snížení nemocnosti zaměstnanců, malé firmičky s několika zaměstnanci by to mohlo položit. Ještě je třeba také přesvědčit zaměstnance, že předstírat nemoc, abych dostal peníze je nemorální, neslušné - a ostudné. Zatím se osvědčilo vyplácet ten snížený průměr - a nanejvýš tři dny v roce...

Druhý návrh lze uskutečnit lehko, dokonce ani nepožaduje žádné změny v legislativě. Ten zákon už máme. Aby se totiž běžné léky, které nejsou na předpis, daly koupit v krámě nebo u benzinové pumpy. Touto konkurencí by mohly léky zlevnit - i když budou na předpis! A protože budou dostupnější, tak si je spíš každý koupí rovnou, než aby se trmácel do lékáren - a k doktorovi! Tvrdím, že pak se bude méně těchto léků i předpisovat. (Btw: Vůbec léky do 20 (50?) Kč by se na předpis ani vydávat neměly, ty si každý může dovolit. Tisícovky na léky zachraňující život při cukrovce nebo poruše štítné žlázy nebo miliony za chemoterapii si dovolit každý nemůže...)

Stačí, aby jenom mimisterstvo zdravotnictví konečně už jednou vypracovalo prováděcí předpis! Protože jinak se tento zákon přiřadí jen k dalším, které se nedodržují. (A spíš k těm, které se zruší než k těm, které se zpřísní.) Možná se zase pletu - ale tak proč si nemohu koupit paralen naproti u pumpy?

Psáno v Praze dne 8. ledna 2003

Ještě poznámka k těm daním: Právě jsem si přečetl dnešní noviny. Hlupáček Bush chce snižovat daně! USA totiž vloni měly hospodářský růst ubohých 2,5 procenta (oproti evropskému průměru 0,8 %). A nezaměstanost dokonce vzrostla na 6 %! Bushovi oponenti říkají, že je to na nic, prorůstový impuls bude jen kolem 0,2 procenta. (Ale ten základ bych chtěl mít!) Oponenti ještě říkají - ušetří hlavně bohatí majitelé akcií. Jenže ušetří majitelé akcií. Ušetří i rodiny s dětmi a lidé s nejnižšími příjmy. Ušetří pracující důchodci, manželské páry a malé firmy.

Jenže jenom v těch daních to asi nebude: Američani také - oproti Evropě - více investují do vývoje a výzkumu. A mají o čtvrtinu delší pracovní dobu, než Němci.

A krást je tam ostudou. A lhát největším hříchem.


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: