Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 9.1.2003
Svátek má Vladan
  Výběr z vydání
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Šíření poplašné zprávy
 >TÉMA: V zájetí mýtů, popularita měřítkem kvality.
 >OČIMA ODJINUD: O českých šancích při jedné evropské soutěži.
 >IZRAEL: Seděl na zábradlí a najednou vybuchl...
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Dopis z Nigerie, tentokrát z Jižní Afriky
 >PSÍ PŘÍHODY: Štěkání? Vytí? Zájem s ručením omezeným.
 >GLOSA: Kupte si imunitu.
 >NÁZOR: Chudá hospoda, bohatí hostinští.
 >Z VĚDY: Austrálie goes hi-tech.
 >OHLAS: Polemika s textem J. Kovanice Euročert a eurovodník
 >SPOLEČNOST: Je to nalevo či napravo?
 >POLITIKA: Kdo bude prezidentem?
 >ZE ŽIVOTA: Kazatel a cikáni
 >ZAMYŠLENÍ: Charita
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Japonsko - expanze

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
9.1. Pokračování Pouštní bouře věstí bouři u nás
(eff)

Spojené státy požádaly Českou republiku o podporu - myslím si, že slovo "pomoc" je příliš silné. Jak oznámil v rozhlase premiér Špidla, jde o přelety a přejezdy letounů a vozidel, eventuální pobyt amerických vojenských jednotek na našem území a pokud by Irák nasadil zbraně hromadného ničení, naše speciální jednotky by měly být využity k likvidaci následků.

Některé prvky americké žádosti jsou v kompetenci vlády, avšak o změně mandátu našich chemiků budou muset rozhodnout obě komory parlamentu. Petr Pithart upozornil, že jsme snad jediná země na světě, kde o takové věci rozhoduje parlament, nikoli vláda nebo prezident.

Tím se z toho stane i naše vnitropolitická kauza. O negativním postoji komunistů nemusíme pochybovat. Ovšem i v jiných politických stranách se najdou odpůrci našeho angažmá na spojenecké straně.

Během dne náš rozhlas vysílal rozhovor s arabským militantním předákem, jméno mi uniklo. Opakoval známou propagandu islamistických militantů - variantu "naženeme Židy do moře" v duchu tradiční nenávisti. Zajímavá ale byla myšlenka týkající se evropského rozšíření. Američané se podle něho rozšíření obávají, protože by ohrozilo jejich mocenské zájmy a proto chtějí stihnout útok na Irák dřív, než k němu dojde. Zahrál na "evropskou notu" - a na tuhle vábničku se jistě někdo chytí! Bude to zajímavá podívaná, kdo z našich předáků se vydá na cestu za islamistickým krysařem a jeho píšťalkou.

Už spojenecké akce proti Miloševičovu režimu v Jugoslávii hodně zatížily náš vnitropolitický život: přestože zkušenost ukázala, že režim padl, přestalo se vraždit, v zemi je klid a Miloševič stojí před soudem, pořád slýcháme reptání a protesty. Dá se čekat, že valící se události rozdělí naši scénu ještě víc. Těžko odhadnout, jestli je to dobře nebo špatně...
Aston

Další články tohoto autora:
(eff)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: