Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 9.1.2003
Svátek má Vladan
  Výběr z vydání
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Šíření poplašné zprávy
 >TÉMA: V zájetí mýtů, popularita měřítkem kvality.
 >OČIMA ODJINUD: O českých šancích při jedné evropské soutěži.
 >IZRAEL: Seděl na zábradlí a najednou vybuchl...
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Dopis z Nigerie, tentokrát z Jižní Afriky
 >PSÍ PŘÍHODY: Štěkání? Vytí? Zájem s ručením omezeným.
 >GLOSA: Kupte si imunitu.
 >NÁZOR: Chudá hospoda, bohatí hostinští.
 >Z VĚDY: Austrálie goes hi-tech.
 >OHLAS: Polemika s textem J. Kovanice Euročert a eurovodník
 >SPOLEČNOST: Je to nalevo či napravo?
 >POLITIKA: Kdo bude prezidentem?
 >ZE ŽIVOTA: Kazatel a cikáni
 >ZAMYŠLENÍ: Charita
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Japonsko - expanze

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Malířství  
 
9.1. TÉMA: V zájetí mýtů, popularita měřítkem kvality.
Michal Giboda

Londýnská galerie Tate Britain, prezentující britské umění od 15. století do současnosti, zavedla nové hodnotící měřítko do umění a tím je popularita umělce. Měří ji počtem prodaných pohlednic v galerijní prodejně čím ovšem nepoměřuje uměleckou kvalitu originálu. V roce 2002 se nejlépe prodávala pohlednice obrazu Dívka s bílým psem od Luciana Freuda. Ředitel galerie se domnívá, že k popularitě Luciana Freuda, a prodejnosti pohlednice, přispěla retrospektivní výstava jeho díla v Tate Modern Art Gallery (přestavěné z parní elektrárny). Zavádějící je, že Lucian je vnukem Sigmunda Freuda, zakladatele psychoanalýzy. Těžko poměřit co víc přispělo k jeho popularitě, dědeček nebo retrospektivní výstava. Bylo by moc zajímavé vědět jaká byla nominální hodnota originálu před a po vyhlášení Luciana Freuda za nejpopulárnějšího umělce v Britanii za rok 2002. Jakou tržní cenu má popularita?
Na jiném kontinentu, v American Museum of Natural History v New Yorku, probíhá výstava s prostým názvem EISTEIN. Kromě jiných zajímavostí je tam série Einsteinových portrétů. V roce 1905, kdy publikoval práce jež položily základy dvou teorií 20. století - obecné teorie relativity a kvantové teorie, byl úředníkem na patentovém úřadu v Bernu s uhlazenými vlasy a způsobně uvázanou kravatou. Eisteinovo zpodobení jako rotržitého profesora s rozevlátými vlasy a bosíma nohama v nezavázaných botách přišlo později. Nová imidž génia proměnila vědeckou autoritu, zaštiťující budování židovského státu Izrael, ve všeobecné zpodobení vědce, vědy a vzdělanosti. Nemůže být nejmenších pochyb o přispění Einsteina - celebrity k popularizaci vědy v Americké společnosti. Bylo by zajímavé zjistit kolik z těch co mluví o Einsteinovi dokážou vysvětlit rovnici E = mc2. Popularita zastínila podstatu génia!
V neděli 5. ledna 2003 se konala v Domě kultury Metropol v Českých Budějovicích drážba obrazů. Aukci pořádal Aukční síň Procházka - Trans Ars. Organizátor aukce, Dr. Procházka, přiznává, že popularita autora dovoluje zvednout cenu draženého díla, ne vždy v souladu s jeho uměleckou kvalitou. Není to náhoda že to tak funguje. Dnešní většinová společnost přestává žít svoje životy a identifikuje se s osudy zpěvaků, herců, umělců a začíná žít jejich životy. Prožívá s nimi jejich lásky, trápí se z jejich rozchodů, prahne po každém drbu o nich. Tím vším je bohatě zásobuje bulvár, ale v poslední době nejen on. Nárůst informací stejného druhu lze vysledovat i v takzvaných seriózních médiích. A jsou zde PR agentury které potřebují obměňovat objekty přízně, a zúročovat svoje investice. A pak klany zpřízněných a přátel co navštěvují stejný "klub". Rotují jako jezdci formule jedna, dnes v rádiu a zítra v televizi, a PR nabídne hotový článek k otíštění a ještě malou pozornost k tomu. Dnes vaří, zítra radí co na zahradě a mezitím malují a nahrávají CD-ečka. Vyrábějí se nové hvězdičky a ty včerejší vytlačují ze scény. Ty dnešní krouží okolo stálic a vypuzováni odstředivou silou nezájmu odlétají do zapomenutí.


Další články tohoto autora:
Michal Giboda

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: