Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 9.1.2003
Svátek má Vladan
  Výběr z vydání
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Šíření poplašné zprávy
 >TÉMA: V zájetí mýtů, popularita měřítkem kvality.
 >OČIMA ODJINUD: O českých šancích při jedné evropské soutěži.
 >IZRAEL: Seděl na zábradlí a najednou vybuchl...
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Dopis z Nigerie, tentokrát z Jižní Afriky
 >PSÍ PŘÍHODY: Štěkání? Vytí? Zájem s ručením omezeným.
 >GLOSA: Kupte si imunitu.
 >NÁZOR: Chudá hospoda, bohatí hostinští.
 >Z VĚDY: Austrálie goes hi-tech.
 >OHLAS: Polemika s textem J. Kovanice Euročert a eurovodník
 >SPOLEČNOST: Je to nalevo či napravo?
 >POLITIKA: Kdo bude prezidentem?
 >ZE ŽIVOTA: Kazatel a cikáni
 >ZAMYŠLENÍ: Charita
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Japonsko - expanze

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  >>  Austrálie  
 
9.1. Z VĚDY: Austrálie goes hi-tech.
George Švehla

Austrálie není jen nejmenší světadíl, který je nejřidčeji obydlen, nejsušší, nejplacatější a geologicky nejstarší na světě, ale kupodivu i technologicky vyspělý. Pochopitelně v pustinách a divočině se této technologie moc nenajde, zrovna jako lidí. Oboje se soustřeďuje ve městech, jako ostatně všude jinde na světě. Avšak jeden "zázrak" techniky bude umístěn právě v těch nedozírných pustinách, kde je na něj dost místa. Uvedu tři příklady z přítomné doby.

Díky celosvětové a stoupající hrozbě terorizmu bylo mezinárodní letiště Mascot v Sydney vybaveno hned dvěma počítačovými technologiemi. První se jmenuje "face in the crowd identification", tedy něco jako rozeznání obličeje v davu. Systém pracuje následovně:
1. Skrytá kamera v příletové hale oskenuje širokoúhlým objektivem obličeje všech pasažérů, kteří zatím jdou k pasové kontrole a celnímu a odbavení.
2. Kamera pošle digitální obrázky obličejů počítači vybaveným speciálním programem na rozeznávání obličejů.
3. Počítač má uloženy obličeje známých teroristů, kriminálníků a těch individuí která porušují zdejší imigrační zákony.
4. Program vybere sérii obličejových charakteristik poté co oskenuje každý obličej z několika různých úhlů.
5. Po soustředění na oči obličeje je tento programem rozdělen na 20 zón a pak za pomoci komplikovaných algoritmů je tento sken porovnán s uloženými obličeji nežádoucích osob.
6. Rozeznávací systém pracuje i tehdy, když osoba má jiný účes, nechá si narůst vousy, má najednou brýle a nebo se pokouší změnit výraz obličeje.
7. Jestliže počítač zjistí nežádoucí osobu, tak spustí tichý poplach a přítomní úředníci tuto osobu vezmou stranou k podrobné kontrole.

Druhý systém urychlující a usnadňující odbavení pasažérů je "passport face recognition", čili rozpoznání zda fotka v pase náleží jejímu majiteli. Tento systém pracuje obdobně jako předchozí a používá stejný program.
1. Systém umožní pasažérovy položit pas na skener, kde je stránka s fotkou oskenována do počítače.
2. Ve stejnou dobu kamera skenuje obličej pasažéra a počítač vyhodnocuje zda oba obličeje jsou totožné.
3. Počítač zároveň vyhodnocuje i jiné bezpečnostní složky, včetně imigračních detailů.
4. Jestliže počítač identifikuje pasažéra jako držitele platného pasu, pak je tomuto umožněno projít pasovou kontrolou.
5. Celý tento proces trvá pouze 10 vteřin.

V buši a nebo i v končinách kde žijeme my, v Modrých horách, zaparkuji auto kdekoliv pod stromem, aby na něj nepražilo ostré australské sluníčko. Ve městech to je s parkováním poněkud problematičtější. Zvláště pro ty nešťastníky, co se do práce musí dopravit vlastním automobilem. A právě pro tyto pravidelné uživatele parkoviště je určen další vynález, který už funguje v Canbeře.

Zaregistrujete si číslo vašeho mobilu a detaily vašeho auta pomocí Internetu a také si stejně předplatíte parkovné, pomocí kreditní karty. Když dorazíte na parkoviště, tak jen zdarma zavoláte na vystavené telefonní číslo. Toto nastartuje virtuální parkovací hodiny. Když parkoviště opouštíte, tak opět jen vyťukáte na mobilu stejné číslo. Virtuální parkovací hodiny se tak zastaví a na mobilu se vám ukáže SMSka kolik vás parkování stálo a kolik vám na účtu zbývá. Zřízenec co kontroluje různá parkoviště může pomoci WAP mobilu zkontrolovat která auta mají povoleno používat určitý prostor a těm co tam nemají co dělat napařit pokutu.


Poslední z technologických "zázraků" pokryje prakticky celý kontinent. Austrálie je jedna z konsortia jedenácti zemí které plánuje postavit největší radioteleskop na světě. Má být 100x citlivější než ten dosud nejlepší. Místo známé parabolické antény se tento bude skládat z mnoha SKA - Square Kilometre Array, tedy seskupení 3D přijímacích čoček, které na rozdíl od klasické paraboly přijímají signál z kteréhokoliv směru. Každé seskupení bude měřit jeden čtvereční kilometr. Tato seskupení budou koncentrovaná v jednom místě, kde budou fungovat podobně jako známá parabola, aby se pak vějířovitě rozvíjela do zemi do vzdáleností až několika tisíc kilometrů, aby bylo možno rozpoznat i drobné detaily.
Radioastronomové si slibují, že za pomoci tohoto radioteleskopu "dohlédnou" tak daleko, že uvidí objekty vzniklé těsně po "velkém třesku".
Všechny stanice a seskupení budou spojeny optickými kabely a tak i farmáři na odlehlých stanicích, či farmách budou mít ten nejrychlejší přístup na Internet.
Území v blízkosti měst jsou "znečištěna" elektronickým "hlukem" z elektrického vedení, mobilové sítě, mikrovlnek a jiných zdrojů interference, která by znesnadňovala funkci tohoto zařízení. Proto jsou nedozírné pustiny Austrálie ideální k této stavbě. Přesné místo centra celého zařízení zatím ještě není určeno, ale pravděpodobně bude v Západní Austrálii, kde je nejméně elektronického hluku.

Austrálie by měla, mimo poskytnutého území, přispět na projekt něco mezi 100 až 200 miliony australských dolarů. Celý projekt má rozpočet 2 miliardy dolarů a měl by být uskutečněn do roku 2010.
Zpracováno podle různých místních zdrojů.

George Švehla 5/1/2003


Další články tohoto autora:
George Švehla

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: