Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 10.1.2003
Svátek má Břetislav
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA (2)
 >PŘÍBĚH: Dlouhá ruka CIA
 >ÚVAHA: Vojenský pilot vs. šofér a prezidentský kandidát
 >ÚVAHA: Morálka a ČT
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Hypochondrovy Vánoce
 >PSÍ PŘÍHODY: Nastalo blaho, velmi dočasné
 >SPOLEČNOST: Zdravotnictví na baterky
 >TÉMA: 10 x o klonování
 >GLOSA: Krádež
 >GLOSA: Kdo nekrade, okrádá rodinu.
 >POSTŘEH: O třech králích
 >INFO: Internetová strana
 >CHTIP: Nesmutněte nad svou prací
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Japonsko - hospodářství
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Šíření poplašné zprávy

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
10.1. Skvrna na štítu nejen prezidentském
(nov)

Kauza milostí udělených Václavem Havlem, který se za pár týdnů rozloučí s prezidentským úřadem, se táhne už z loňského podzimu, kdy ministerstvo vnitra zahájilo přešetřování podmínek, za nichž byly milosti udělovány. Tento týden ji znovu oživila média, jak noviny, tak televize. Jako občan bez právnického vzdělání (a takových je nás většina) se mohu k tomuto případu vyjádřit pouze citem a rozumem, jemuž se obvykle říká selský.

Jestliže mladík z rozvedené rodiny se při náhodném setkání v hospodě dostane do hádky s otcem, kterého pokládá za viníka rozchodu svých rodičů, a v následné rvačce jej srazí k zemi tak nešťastně, že muž zemře, životní zkušenost mi napovídá, a myslím že většině lidí, že ten mladík si prezidentskou milost zasloužil. Bez ohledu na to, zda by jeho matka byla, či nebyla slavnou českou sportovkyní a poradkyní prezidenta.
Český spisovatel a detektivkář Emil Vachek má pro tyto případy přiléhavé pojmenování. Ve stejnojmenném detektivním románu říká, že vraždila Zlá minuta, a každý z nás si je vědom faktu, že taková "zlá minuta" může přijít i na něho. Na rozdíl od panovníka, pro něhož bylo udělování milostí příležitostí demonstrovat svoji moc suveréna, soudím (opět tím citem a selským rozumem), že úředník, jakým prezident demokratické republiky je, by měl především souznít s tím, jak občané jeho státu (a nikoli poddaní, které je třeba oslňovat mocí majestátu) institut milosti vnímají - snad se příliš nemýlím, když soudím, že taktéž podle principu "zlé minuty".
A jestliže se postaví proti "proudu", proti veřejnému mínění, a je přesvědčen, že justice selhala, měl by stejně veřejně svoji milost obhájit - tak, jak se kupříkladu poslanec Masaryk veřejně angažoval v Hilsnerově případě.

Avšak případy prezidentských milostí, s nimiž v tomto týdnu vyrukovala média, žádnými případy "zlé minuty" nejsou. Lékař, který kvůli opilosti přišel o řidičský průkaz a o tři dny později, bez řidičského průkazu a opět opilý sedl do auta a při nehodě na místě zabil důchodce, určitě nevybočil z obvyklého standardu svého života - naopak tento "standard" z něho učinil zabijáka. A "zlou minutou" také nebyl případ policisty!, který osmdesátileté důchodkyni promyšleným převodem z účtu zpronevěřil 600 000 Kč - a jestliže Kancelář prezidenta republiky v tomto případě zdůvodňuje udělení milosti dobrou pověstí, jakou měl pachatel v místě bydliště a výpadky paměti postižené, je to ubohé a nedůstojné prestiže prezidenta.

Václav Havel má možná smůlu v tom, že je vnímán jako morální autorita. Vím, že Ústava mu neukládá žádnou povinnost udělené milosti zdůvodňovat, avšak má-li dostát veřejnému obrazu morální autority, je na čase, aby se ke sporným milostem přinejmenším stejně veřejně vyjádřil a respektive je obhájil. Jinak z úřadu odejde s nepěknou skvrnou nejen na štítu prezidentském, ale i morálním.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: