Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 10.1.2003
Svátek má Břetislav
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA (2)
 >PŘÍBĚH: Dlouhá ruka CIA
 >ÚVAHA: Vojenský pilot vs. šofér a prezidentský kandidát
 >ÚVAHA: Morálka a ČT
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Hypochondrovy Vánoce
 >PSÍ PŘÍHODY: Nastalo blaho, velmi dočasné
 >SPOLEČNOST: Zdravotnictví na baterky
 >TÉMA: 10 x o klonování
 >GLOSA: Krádež
 >GLOSA: Kdo nekrade, okrádá rodinu.
 >POSTŘEH: O třech králích
 >INFO: Internetová strana
 >CHTIP: Nesmutněte nad svou prací
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Japonsko - hospodářství
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Šíření poplašné zprávy

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Internet  
 
10.1. INFO: Internetová strana
Jiří Večeřa

Na přelomu roku začala sbírat podpisy nutné pro registraci nová politická strana. To samo o sobě není nic převratného, nových stran vzniká mnoho /nejčastěji ovšem před volbami/. Přesto však myslím stojí tato strana za pozornost, protože se od ostatních v mnohém liší.

Název Internetová strana /IS/ označuje skutečnost, že tato strana bude pracovat výhradně na internetu a umožní svým členům rozhodovat o společenských otázkách přímo z jejich domova.

Její fungování je však nové i v něčem jiném. Vyřazuje z rozhodování vedení strany a na principu přímé demokracie nechá o všech otázkách rozhodovat přímo členy strany. Žádné vedení strany tedy neřídí rozhodování poslanců o zákonech, neschvaluje koalice, ale také nehledá osobní výhody pokud se strana dostává k moci. Internetová strana žádné vedení strany v dnešním pojetí nemá a o všech otázkách nechává rozhodovat přímo členy strany po internetu.

Činnost strany se nejvíce podobá jakémusi virtuálnímu parlamentu. Na zvláštním stranickém serveru je každá otázka rozhodována ve třech krocích. V prvním může každý člen navrhnout otázku k řešení nebo podpořit otázku už navrženou. Ve druhém kroku se k otázkám, které předtím získaly nejvíce hlasů, bude moci každý vyjádřit a navrhnout řešení. Ve třetím kroku pak budou členové hlasovat a vybírat z navržených řešení. Některé otázky bude nutné rozhodovat ve více kolech.

Internetová strana by chtěla atraktivností přímého rozhodování, malými nároky na čas a pohodlností přístupu nabídnout novou alternativu a oslovit "běžného člověka", který dosud neměl na politiku čas ani chuť.

Ing. Jiří Večeřa člen přípravného výboru www.istrana.cz

Ing. Jiří Večeřa
Pasířská 70
466 01 Jablonec nad Nisou
vecerajiri@volny.cz


Další články tohoto autora:
Jiří Večeřa

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: