Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 11.1.2003
Svátek má Bohdana
  Výběr z vydání
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Evropské strašidlo
 >HISTORIE: Na co v lekcích marxismu zapomněli
 >Ruští novináři slibují poslušnost
 >KANADA: Zvonek na pokojskou
 >GLOSA: Ženské mučednice neztratily slušnost
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA (2)
 >PŘÍBĚH: Dlouhá ruka CIA
 >ÚVAHA: Vojenský pilot vs. šofér a prezidentský kandidát
 >ÚVAHA: Morálka a ČT
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Hypochondrovy Vánoce
 >PSÍ PŘÍHODY: Nastalo blaho, velmi dočasné
 >SPOLEČNOST: Zdravotnictví na baterky
 >TÉMA: 10 x o klonování
 >GLOSA: Krádež
 >GLOSA: Kdo nekrade, okrádá rodinu.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  >>  Kanada  
 
11.1. KANADA: Zvonek na pokojskou
Jiří Wagner

V pokoji jednoho kanadského hotelu jsem narazil na malou zvláštnůstku - jeden přítel mě ubezpečoval, že tímto zvonkem se přivolává pokojská, pravý účel byl prozajičtější, zvláštnůstka byla velmi užitečná.

Při cestě z provincie Alberta do Britské Kolumbie jsme se já a moji přátelé Milan a Marion potulovali skoro týden po Skalistých horách, abychom průjezdem průsmykem Rogers nejen překročili hranici mezi oběma provinciemi, ale přešli i do jiného časového pásma a museli si přeonačit časoměrné aparáty o jednu hodinu nazpátek (z Mountain Standard Time jsme přešli na Pacific Standard Time). Sjeli jsme z hor a pak nás čekala dost dlouhá cesta až do města Kelowna, kde jsme měli rezervovaný pokoj v hotelu Accent Inns.
V hotelu mě Marion upozornila na drobnůstku, s jakou jsem se do té doby nikde nesetkal - vypadalo to jako větší zvonek jaký znám z hotelových recepcí ve starších filmech. Milan se mi snažil vsugerovat, že je to skutečně tlačítko zvonku - podle něj se tím přivolává pokojská když člověk naložený ve vaně potřebuje vydrbat záda. Tomu nesmyslu jsem (kupodivu) od počátku nevěřil, ale podle pravdy musím přiznat, že ona okrouhlá věcička na mě přeci jen dělala dojem zvonku - domníval jsem se, že by se tím mohla přivolávat pomoc v případě, že by se někomu v koupelně udělalo nevolno. Ovšem pro ten případ bylo to příliš vysoko a člověk by na to nedosáhl, takže jsem se domníval, že jde spíš o jakousi podivnou ozdobu.
Až dobrá duše Marion mně objasnila celou záhadu - za tlačítko jednoduše zatáhla a ejhle, objevila se prostá šňůra na prádlo! "Tlačítko" se pak zakleslo do podobné "ozdoby" na druhé stěně a člověk si na šňůru mohl pověsit mokrý ručník nebo třeba vyprané trenýrky. V krytu "zvonku" se pak v době nepotřeby navinutá šňůra zase skryje a nepřekáží.
Samozřejmě se tato zvláštnůstka vyskytuje i v jiných zemích a nejen v hotelech, přesto se k tomu na závěr hodí snad citát z filmu Adéla ještě nevečeřela - dialog mezi hrdinou pod balónem na provaze visícím a padouchem tento provaz přeřezávajícím:
"Jak primitivní."
"Ale jak účinné!"


Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: