Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 13.1.2003
Svátek má Edita
  Výběr z vydání
 >ÚVAHA: Za krále a vlast
 >POLITIKA: Jsou některé trestní případy zpolitizované?
 >POLITIKA: Presidenti z leknutí
 >MEJLEM: Ohlasy a názory na volbu prezidenta
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Vystoupil jsem z ilegality
 >PSÍ PŘÍHODY: Příliš vzdálený kocour
 >FOTOMOMENTKA: O česneku - ale spíše o šílených variantách reprodukce klonů
 >OHLAS: Tupozrakýma očima odjinud
 >TÝDEN POD PSA: Co se semlelo, umlelo a podemlelo
 >NÁZOR: Chybí nám úcta k pravidlům
 >DOKUMENT: Bojkot T-Mobile!
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Evropské strašidlo
 >GLOSA: Dva zážitky z výstavy socialistického realismu v Rudolfinu.
 >OHLAS: Rozpaky nad sociální problematikou
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Japonsko - hospodářství

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
13.1. Vstupujeme do prezidentského týdne
(eff)

V uplynulých dnech bylo tak trochu překandidátováno - otevřeli jste konzervu a vykouk Bureš, koupili jste si čepici a vypadl z ní Pithart. Je zajímavé, jak mohutně se čtveřice kandidátů prezentovala na veřejnosti - třebaže prezidenta volí sněmovna a senát, nikoli voličská obec. Ale ty vazby přece jen existují, a mravní selhání Jaroslava Bureše, který byl schopen osočovat Otakara Motejla za to, že zamlčel dopravní nehodu přestože sám měl dopravní nehodu při níž (třebaže nezaviněně) usmrtil člověka, to ho asi diskvalifikovalo přinejmenším u části poslanců a senátorů, tedy voličů. Zajímavá byla prezentace Václava Klause, který se stylizoval do role uvážlivého, ba rozšafného otce národa - bez ironie. Kdybychom srovnali dvě Sedmičky TV Nova, tu předvolební a včerejší, viděli bychom dva zcela odlišné Václavy Klause, přičemž ten včerejší byl rozhodně sympatičtější. Pokud bychom tedy měli zúžit výběr, zbyl by Václav Klaus a Petr Pithart a to věru není špatná volba.

Prezidenta volí parlament, tudíž budou to volby propletichařené a propolitikařené skrz naskrz. V prekérní situaci je sociální demokracie. Ta má v čele slabého předsedu, který nedovede dupnout, postavit mančaft do latě, zapráskat bičem - nebo nadchnout, strhnout, inspirovat. Výsledkem je nominace neslaného a nemastného, po aféře se zamlčenou nehodou poněkud zavánějícího Bureše. Pokud v řadách sociálních demokratů převládne soudnost, budou volit Petra Pitharta už v prvním kole první volby, machiavelisté mezi nimi Václava Klause, ale rozhodně ne Jaroslava Bureše. To proto, že Jaroslav Bureš je špek, a po něm přijde velký mlsný kocour jménem Miloš Zeman a s ním, nepochybujme, Miroslav Šlouf a celá ta kamarila kreatur s jejich Českými domy a Internety do škol. Mnozí sociální demokraté si přesně toto přejí, ale jistě je mezi nimi i mnoho slušných lidí a ti mají příležitost nechat kocoura tam, kam patří, na Vysočině, v bačkorách, u teletextu.

Šance Václava Klause v případě, že by ho volil parlament, není velká. Pokud zvolen nebude, nestane se mu žádné neštěstí. Prezentoval se jako vážný uchazeč o úřad hlavy státu a v očích značné části veřejnosti bezpochyby obstál. Z politiky neodejde - mohl by se stát předsedou senátu, pokud by prezidentem byl Pithart a místo se uvolnilo, anebo by mohl v blízké budoucnosti vstoupit do hry politiky evropské. Tam by ho Česká republika potřebovala nejvíc, jako politika velkého formátu, schopného razantně prosazovat zájmy republiky. Do příštích prezidentských voleb zbývá jen pět let a ta utečou jako ODA (z politiky).
Aston

Další články tohoto autora:
(eff)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: