Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 13.1.2003
Svátek má Edita
  Výběr z vydání
 >ÚVAHA: Za krále a vlast
 >POLITIKA: Jsou některé trestní případy zpolitizované?
 >POLITIKA: Presidenti z leknutí
 >MEJLEM: Ohlasy a názory na volbu prezidenta
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Vystoupil jsem z ilegality
 >PSÍ PŘÍHODY: Příliš vzdálený kocour
 >FOTOMOMENTKA: O česneku - ale spíše o šílených variantách reprodukce klonů
 >OHLAS: Tupozrakýma očima odjinud
 >TÝDEN POD PSA: Co se semlelo, umlelo a podemlelo
 >NÁZOR: Chybí nám úcta k pravidlům
 >DOKUMENT: Bojkot T-Mobile!
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Evropské strašidlo
 >GLOSA: Dva zážitky z výstavy socialistického realismu v Rudolfinu.
 >OHLAS: Rozpaky nad sociální problematikou
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Japonsko - hospodářství

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
13.1. FOTOMOMENTKA: O česneku - ale spíše o šílených variantách reprodukce klonů
JITA Splítková


cesnek3.jpg (30880 bytes)

 


cesnek1.jpg (38907 bytes)

 

Podle lidové pověry si má na svátek Barbory žena či dívka uříznout třešňovou větvičku (ani švestka či jabloň nejsou k zahození) a tuto vložit do vázičky s vodou. Pokud na Štědrý den větvička vykvete, dotyčná se vdá.

Na svátek Barbory jsem si koupila česnek. Vložila ho dolů do ledničky, aby nevyrostl. Na Štědrý den jsem jej vyndala a zjistila, že  vyrostl. Co to znamená? Nikde jsem nenašla žádnou lidovou pranostiku nebo moudrost, která by se vztahovala k vyklíčenému česneku... takže? Vyklíčený česnek značí, že ho buďto zasadíme nebo vyhodíme. :-)

Česnek jsem zasadila a teď čekám, co mi z něj vyroste. Nemůžu čekat zázraky. Bude to prostě česnek! Žiji bohužel v 21. století. A bude tomu někdy jinak? Co by asi tak mohlo vyrůst ze sazenic česneku? Třeba nějaký trifid? Člověk zasadí stroužek a za týden mu po bytě bude poletovat zlostná rostlina a rozkazovat mu. Prostě výtvor šíleného vědce. To je téma posledních týdnů – kam až věda může v oblasti výzkumu genetických zásahů do existujících organismů a v jejich klonování.

 

 

Jedna obskurní firma, ústy své poněkud excenrické představitelky, ohlásila narození už dvou klonů člověka a další jsou prý na cestě. Pozadu nezůstává ani italský gynekolog bažící po slávě, která mu přivede na kliniku bohaté pacienty a jejich prostřednictvím (z jejich kont) nabude vytoužených miliónů. Ten také ohlásil, že se díky němu narodí klon. Nějak se to ani mě, jako laikovi, nezdá pravděpodobné, ale nakonec co víme, možné je vše.

Vše? Velký, skutečný a kardinální problém v klonování lidí se skrývá v problému zdravotním a biologickém. Onen zdravotní, je vlastně problém stáří - totiž ona známá naklonovaná ovečka Dolly, trpí artritidou a dalšími příznaky předčasného stárnutí i přesto, že je stále velmi mladá. Vypadá to, že by klon už při narození, mohl nést informaci o věku člověka, který byl naklonován. Ovšem to je spekulace - podle vědeckého "otce" Dolly Iana Wilmuta z edinburského Roslinova ústavu ve Skotsku však nelze říci, zda jde o důsledek klonování, nebo o nešťastnou shodu náhod.

Představme si, že základní úskalí klonování byla překonána a i všechny vedlejší účinky a narodí se zdravá, genetickým údajem o stáří kopírovaného nezatížená kopie dárce buněčného jádra(ze své jakékoliv tkáně). Vidím v dáli několik možných variant vývoje lidstva. :-)

 

cesnek2.jpg (25096 bytes)

 

 

cesnek1neg.jpg (45321 bytes)

               

 

Varianta první:

Dalším biologickým problémem klonování by mohlo být, že se vlastně jedná o nepohlavní rozmnožování. Nebylo by už třeba samců? Zde by mohly nastat další problémy ( nepočítejme s tím, že by ženy chtěly rodit jen své ženské geny :-).) - tím problémem by mohly být mutace. Pokud by se lidé začali rozmnožovat klonováním, začali by se podobat bezpohlavním tvorům (není toto cílem militantního feminismu ? :-).
Bezpohlavní tvorové mají jednu matku, jednu babičku, jednu prababičku ... jednoho otce, děda, praděda...až k pramatce či praotci. Předávána je neustále stejná genetická informace a tím pádem, když dojde k nějaké změně v DNA, je tato změna automaticky předávaná všem potomkům - takto se může šířit zhoubná, nebezpečná mutace a jelikož není genů, které by tuto mutaci opravily, tak dojde k degeneraci takovýchto bezpohlavních organismů a k jejich vyhynutí. Čili pokud by lidstvo propadlo pouze rozmnožování klonováním asi by vyhynulo.

Pozměněná varianta první:

Ženy se rozhodly, že přeci jen, když musí podstupovat devět měsíců těhotenství a pak porod, starost o kojence, že se budou starat jen o svůj klon a jiný rodit nebudou. Muži vyhynou a po nějakém století v důsledku mutačních degenerací i ženy.

Varianta druhá:

Lidstvo se rozhodne pro rozmnožování klonováním, ale ne všechny ženy chtějí podstupovat těhotenství a porod. Z lidstva se vyčlení skupina žen – nositelek klonů. Které za úplatu (patřičně vysokou) odnosí zájemci (ženě nebo muži je to jedno, záleží jen na tom, kdo si zaplatí) jejich klon. Vědci horečně pracují na odstranění mutací a podaří se jim to. Lidstvo nevymírá, ale společenská skupina nositelek klonů se neustále zmenšuje, čím dál tím měně žen chce být omezováno těhotenstvím. V důsledku nedostatku nositelek lidstvo vymírá.

Varianta třetí:

Na začátku úplně jako varianta druhá až na zakončení. Vědci přijdou na způsob jak odnosit klony bez potřebných žen. Úlohy žen se ujmou geneticky upravené samice koní – čili klisny dále krávy, svině a gorily. Nejdražší nositelky klonů jsou gorily, nejlacinější svině. Až do porodu jsou samice ve specielních nemocnicích po porodu může na přání zákazníka samice buďto být znovu zařazena do chovu klonů a nebo si ji zákazník může koupit a mít ji ve své domácnosti. Koupi volí jen ti nejmajetnější, jsou s jejich chovem spojeny přecijen velké náklady a cena goril je astronomická. Žádná ze samic rodiček nesmí být nikdy zabita, umírají po vysloužení a odchodu do důchodu stářím.

Lidstvo žije , ženy i muži jsou spokojení, klidně budují svojí kariéru, ve které mnohdy pokračuje i jejich klon.

Pozměněná varianta třetí:

Vše jako druhá až na to, že místo samic nastupuje technika – byly zkonstruovány zvláštní rodící baňky. Ono totiž vypadalo dost mizerně, že něčí roditelka je svině a něčí zas gorila. :-)

Varianta čtvrtá:

Bohužel vědcům se nepodařilo naklonovat člověka, který by byl zdravý a při narození mu nebylo tolik let kolik je člověku, který si přeje být naklonován, a tak jde vše postaru. :-).

 

cesnek2neg.jpg (25536 bytes)


Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: