Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 13.1.2003
Svátek má Edita
  Výběr z vydání
 >ÚVAHA: Za krále a vlast
 >POLITIKA: Jsou některé trestní případy zpolitizované?
 >POLITIKA: Presidenti z leknutí
 >MEJLEM: Ohlasy a názory na volbu prezidenta
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Vystoupil jsem z ilegality
 >PSÍ PŘÍHODY: Příliš vzdálený kocour
 >FOTOMOMENTKA: O česneku - ale spíše o šílených variantách reprodukce klonů
 >OHLAS: Tupozrakýma očima odjinud
 >TÝDEN POD PSA: Co se semlelo, umlelo a podemlelo
 >NÁZOR: Chybí nám úcta k pravidlům
 >DOKUMENT: Bojkot T-Mobile!
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Evropské strašidlo
 >GLOSA: Dva zážitky z výstavy socialistického realismu v Rudolfinu.
 >OHLAS: Rozpaky nad sociální problematikou
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Japonsko - hospodářství

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Mejlem  
 
13.1. MEJLEM: Ohlasy a názory na volbu prezidenta

Je dobré občas číst noviny, poslouchat rádio, dívat se na televizi. Co se člověk všechno nedozví! Stát, v němž žijeme, má prezidenta a tomu končí funkční období. Myslel jsem donedávna, vychováván sdělovacími prostředky, že máme prezidentský pár, ale třeba jsem jen něco, prosím za prominutí, nepochopil. Dozvěděl jsem se také, že některé deníky a televizní stanice si dělaly nebo dělají nezávislý průzkum, z něhož vyplývá, že devadesát procent občanů (či se teď říká daňových poplatníků?) si přeje, aby se na volbě nového prezidenta mohli podílet. Vůbec mne nenapadlo, že by lidé, zbavení parlamentem práva na referendum, kromě referenda o vstupu do EU, lidé, kteří vlastně nemohou mluvit do ničeho, o volbu prezidenta tak stáli. Ten nezávislý průzkum se asi nedělal mezi těmi, kdo ztratili zaměstnání, mezi postiženými povodní, dost těžko v řadách důchodců a určitě ne mezi bezdomovci. Sám mám tu smůlu, že se setkávám převážně s lidmi, kteří otázky, související s funkcí prezidenta, považují – zdvořile řečeno – za zástupný problém. Mají spíše jednoduchý názor, že země by mohla být klidně bez prezidenta, dokonce by se dost ušetřilo, stačilo by ponechat živou okrasu Pražského hradu, Hradní stráž, a správu historicky i umělecky významných, památkově chráněných nemovitostí. Srdce nad Prahou přitom může svítit dál, co na tom, že stálo prý asi milion, co to je? Příjem důchodce asi tak za třináct let…

Lidé, ovlivňující veřejné mínění, pronášejí také úvahy, jakým by měl příští prezident být. Že to nebude nikdo dokonalý, bez kazu a poskvrnky, lze předpokládat, takoví lidé prostě nejsou. Měl by to ale být někdo blízký vzoru malého českého člověka: někdo, kdo nenápadně, zato úspěšně přežíval minulou dobu, až jeho opatrnost hraničila se zbabělostí, a když ta doba odcházela koukal honem být u vesla a křesla, podílel se na vybudování kapitalismu a jeho přeměnu v mafiánský kapitalismus, umožnil spolu se svými souvěrci rozkradení miliard a okrádání i chudých lidí, a spolu se svými souvěrci dnes varuje před zadlužováním státu. Někdo, kdo povýšil korupci na normální způsob jednání. Někdo komu paměť vysadí vždy, když přijde řeč na privatizační zlodějiny nebo sponzorské podvody. Někdo s dostatkem sebevědomí, hraničícím s drzostí. ..Takový kandidát tu ale jistě je, tak proč pracně uvažovat a hledat?

Nezávislý průzkum zjišťuje, který z těch, politickými stranami navržených čtyř, má největší naději dostat se na poštovní známky a na stěny školních tříd a získat slušné celoživotní zajištění. Rozpačitost nad výběrem z těchto návrhů snad ani nikdo neskrývá.

Jak z toho všeho ven?
Jakýpak problém ve věku televize?
Dovolte ocitovat jeden velmi starý pramen, byť netvrdím, že musí být návodem. Kousek textu Voskovce a Wericha z písně „Civilizace“, z druhé poloviny třicátých let:

Nikdo neví kudy na to/ jeden volá zrušte zlato/ tam ten po něm hází bláto/ ten ví kolik tamten krade/ staří volaj zkroťte mladé/ ten to řeší čistou rasou/ stát brečí nad prázdnou kasou/ kdo prej šetří ten má za tři/ Slovani jsou všichni bratři/ národ volá chceme práci/ továrny se nevyplácí/ v dolech se nefárá. / A v takové situaci zazní fanfára, že přišel spásonosný osel, už věříme oslovi, jen když nás ten osel, hlučně osloví.

Milan P a v e l, Praha 4


Další články tohoto autora:

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: