Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 14.1.2003
Svátek má Radovan
  Výběr z vydání
 >POOHLÉDNUTÍ: Současnost původních majitelů Ameriky
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Čtyři esa v prezidentském pokeru
 >GLOSA: Čtyři jezdci z apokalypsy
 >PRÁVO: Příběhy české justice (1)
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zimní jezdci z Apokalypsy
 >PSÍ PŘÍHODY: To bylo leknutí!
 >POLITIKA: Vláda sebevrahů?
 >ZE ŽIVOTA: Říkali si soudruhu
 >MÉDIA: Příklad pro nás?(1)
 >ARCHITEKTURA: Nejužší dům v Praze - výsledky měření
 >HUDBA A ZVUK: His Voice je časopis, který….
 >EKONOMIKA: Spustil prezident Bush dividendovou lavinu?
 >Z KONCERTU: Terezu bych kvůli žádné jiné holce neopustil
 >Rok 2002 a boj o internet u nás
 >ŽIVOT: Kdo jsi bez chibi, smněj se!

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
14.1. Nezaměstnanost - zataženo, naděje na vyjasnění mizivá
(nov)

Právě v těchto dnech, prvních 13 dnech nového roku 2003, má nezaměstnanost v ČR překročit psychologickou hranici 10 %. Je to rok referenda o vstupu do EU a tak je na místě otázka, co nás v unii v tomto ohledu čeká. Podle statistik z roku 2001 činila průměrná nezaměstnanost v EU 7,4 %, včetně 9 milionů dlouhodobě nezaměstnaných, z nichž 60 % bylo bez práce déle než 2 roky. Pro srovnání - v tomtéž období dosáhla nezaměstnanost v USA 4,8 % a v Japonsku 5 %.

Česká ekonomika je bezprostředně napojena na ekonomiku německou, takže by nás mělo zajímat, jak se vyvíjí nezaměstnanost u našich západních sousedů. V roce 2001 zde dosáhla průměrné hodnoty 9,4 %, přičemž v "nových" zemích činila 17,5 % - úředně 4 miliony lidí, neoficiálně se hovoří o 6 milionech. Nu a statistika za rok 2002 zřejmě přinese hodnoty mnohem vyšší a dá tak za pravdu opoziční CDU/CSU, která tvrdí, že zářijové volby do Bundestagu staronový kancléř Schröder a jeho sociální demokraté vyhráli podvodem, když ve volební kampani zatajili skutečný stav německého hospodářství, včetně krachu programu na vytváření nových pracovních míst.

Člověk nemusí být ekonom, aby z údajů o nezaměstnanosti pochopil, že výše nezaměstnanosti jde v ruku v ruce s výší sociálních požitků, které stát zajišťuje (výjimkou potvrzující pravidlo je Nizozemí s nezaměstnaností 2 % za rok 2001). Loňské hospodářské potíže USA, během nichž přišel americký trh práce o 100 000 pracovních míst, převážně v maloobchodě důsledkem menších nákupů domácností, pak také odhalují rozdílný pohled na funkci vlády. Okamžitá opatření Bushovy administrativy, jež vidí smysl vlády v podnikatelském servisu, vedla k vytvoření nových pracovních míst, takže nezaměstnanost za prosinec 2002 se v USA zastavila na 6 %, což se pokládá za úspěch, neboť se očekával mnohem horší propad.

EU s převládajícími sociálně demokratickými vládami ale vidí smysl státu/vlády ve všestranném sociálním zabezpečení, což nutným vyšším zdaněním podvazuje podnikatelskou tvorbu pracovních míst. Desetina Němců (a kdyby to "nekazili" Holanďané a Britové, tak i desetina "Evropanů") v dohledné budoucnosti práci nesežene, ale má jistotu, že to i bez ní nějak doklepe až do hrobu.
Nu a vzestup české nezaměstnanosti na "standardní" evropskou úroveň znamená, že k tomu socialistickému modelu, jenž se účelově prezentuje jako univerzálně evropský, už ekonomicky patříme a oficiální členství v EU bude jenom formálním potvrzením současné reality. A co je nejpodstatnější, změnu vládní priority - důraz na podnikatelský servis - už nebude moci přinést pravicová vláda, která snad v příštích volbách Špidlův kabinet vystřídá, ale jenom vítr, který by zpoza Atlantiku profoukl Evropský parlament. To je ale utopie - vlastně antiutopie, abych nerozšiřoval zmatek v českém pravicově-levicovém slovníku.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: