Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 14.1.2003
Svátek má Radovan
  Výběr z vydání
 >POOHLÉDNUTÍ: Současnost původních majitelů Ameriky
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Čtyři esa v prezidentském pokeru
 >GLOSA: Čtyři jezdci z apokalypsy
 >PRÁVO: Příběhy české justice (1)
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zimní jezdci z Apokalypsy
 >PSÍ PŘÍHODY: To bylo leknutí!
 >POLITIKA: Vláda sebevrahů?
 >ZE ŽIVOTA: Říkali si soudruhu
 >MÉDIA: Příklad pro nás?(1)
 >ARCHITEKTURA: Nejužší dům v Praze - výsledky měření
 >HUDBA A ZVUK: His Voice je časopis, který….
 >EKONOMIKA: Spustil prezident Bush dividendovou lavinu?
 >Z KONCERTU: Terezu bych kvůli žádné jiné holce neopustil
 >Rok 2002 a boj o internet u nás
 >ŽIVOT: Kdo jsi bez chibi, smněj se!

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
14.1. GLOSA: Čtyři jezdci z apokalypsy
JITA Splítková

Zítra bude volen prezident - kandidáti jsou čtyři. Při bližším pohledu na ně oblévá soudného člověka pot hrůzy. Podívejme se třeba na Pitharta: Jede na podsaditém koni a z kutny jezdce apokalypsy mu na svět vykukuje klér a Sudetoněmecký landsmanšaft.
Někdo si třeba klade otázku, jestli to může být na Hradě ještě horší než je teď. Stará moudrost praví - nikdy není tak špatně, aby nemohlo být hůř.
To jsou podle všeho nadějné vyhlídky (viz dále z tisku).

Havel po 13 letech konstatoval něco jako památné " Kdybych to byl věděl, tak bysem sem nechodil...", no nemusel... (konkrétní citát zní : "Pobyt ve vysoké politice mi ukázal, že je vše nepoměrně složitější a náročnější, než jsem si myslel. Kdybych to věděl, kdoví jestli bych byl tak snadno podlehl nápadu sem vstupovat," uvedl v rozhovoru, který otiskl pondělní Respekt. )

Z tisku o zítřejší volbě:
Čestný předseda ODS a její prezidentský kandidát Václav Klaus soudí, že by Česká republika mohla mít nového prezidenta již 15. ledna "někdy v šest hodin večer". "Já si myslím, že možná budeme všichni překvapeni," řekl novinářům. Tuto možnost připouští i předseda vlády a ČSSD Vladimír Špidla (až hystericky najednou odmítající Zemana). "Myslím si, že to možné je. Rozhodně by to bylo pro republiku velmi dobré," řekl Špidla. Poslanci a senátoři podle něj budou "o prospěchu země velmi vážně uvažovat". Premiér odmítl tipovat, ve kterém kole zákonodárci nástupce Václava Havla zvolí. "Já to dál nerozebírám a nekomentuji," uzavřel.

"Možné je všechno. Určitě bude snaha zvolit prezidenta. Možná má pan Klaus nějaké mimořádné informace," podotkl místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Možné podle něj je, že "někteří propagátoři pana (ombudsmana Otakara) Motejla, případně toho, aby nebyl podpořen Zeman, jsou schopni všeho". Nevyloučil ani, že když do druhého kola postoupí Klaus a lidovecký kandidát Petr Pithart, vznikne hysterie na podporu Pitharta proti Klausovi. Doufá ale, že ČSSD podrží svého kandidáta Jaroslava Bureše. Podotkl také, že bez hlasů ČSSD je jakýkoli kandidát nevolitelný.

...pro první kolo volby by měla ČSSD nabídnout koaličním partnerům řešení: vy nám ve Sněmovně podpoříte Jaroslava Bureše a my vám v Senátu Petra Pitharta. "Tím by vypadl Klaus a do druhého kola by postoupili jen dva naši lidé," řekl Právu jeden z členů soc. dem. Pak by podle něj přišlo na řadu vyjednávání i s některými jednotlivci z ODS v Senátu. Těm by koaliční partneři mohli nabídnout výměnou za podporu Pitharta na Hrad předsednictví v horní komoře.

Klaus se již tolikrát politicky znemožnil a uškodil státu až až, že největší satisfakcí za různé škody bude, když dostane křeslo v EU (dobře jim tak). Bureš je velice nevýrazná osobnost - nuda, nuda - chytří hoši by s ním asi brzo zametli nebo ne? Možná ne. A Kříženecký, k tomu se ani slov nedostává - až je mi toho člověka, jehož jméno si málokdo pamatuje, skoro líto, ale nikdo ho kandidovat nenutil, tak proč tam "lez". No, přece jako každý politik a vojenský prokurátor k tomu... A ten čtvrtý, měsíčkovský Pithart? Prý má nejvíc šancí. Podle všeho prý i protizemanovské křídlo v ČSSD dá raději hlas tomuto člověku, než by připustili, aby Zeman měl určitou šanci stát se prezidentem. Politika - bereme vše, co je proti našemu odpůrci (až nepříteli)- se někdy nevyplácí - odpůrce jejich odpůrce nemusí znát vděk ( a kdo sleduje Pithartovu, Klausovu i třeba Motejlovu politickou kariéru dobře ví, že oni vděk skutečně neznají).

Předseda senátu ČR Pithart, jak je dobře známo a mnoho se o tom napsalo, je člověk umějící se chovat dobře na všechny strany (mocné) a v pravou chvíli otáčející se nalevo, napravo, zejména na stranu kléru a landsmanšaftu. Za takového prezidenta jsou vždy nejmocnější lobbyistické skupiny vděčné (nejen Vatikán a Německo) a pokládají jej za terno pro sebe. Zajímavé je, že nikdo vlastně neví, krom samotného Pitharta, jaké jsou opravdu jeho názory na některé ožehavé otázky. Améba je améba, ta se srovná do jakéhokoliv prostoru a s kýmkoliv, jen mít dostatek živin - to je její základní otázka (rauty, vernisáže, otevírání a zahajování všeho možného, to je to správné místo ke konzumaci zdarma).


O něčem a ne moc veselém pro náš stát, když se stane prezidentem, svědčí následující úryvky:

...Toto jsou zase citáty z knihy autora s pseudonymem PODIVEN: "Češi v dějinách nové doby, Pokus o zrcadlo", která vyšla jako samizdat před listopadovou revolucí. Nově vydána byla v roce 1991. Tehdy byl odhalen pseudonym: Pod toto dílo se podepsali právník a politolog Petr Pithart, psychiatr a psychoanalytik Petr Příhoda a historik Milan Otáhal. Podiven tvrdí např. i to, že Československo nedokázalo "prakticky nikde kolem sebe vytvořit dobré sousedské vztahy". Přitom dobré vztahy se sousedy jsme měli do té doby, dokud oni sami se nepřiklonili k nacismu. Tuto lež Podiven opakuje po Emanuelovi Moravcovi. ("Naše demokratická domýšlivost a nevraživost" odpuzovala prý nejen Německo a Itálii, ale i Polsko.) (ŠAMAN)
http://sweb.cz/etfuk/sudety/nemecko.htm

Obdobně se manipuluje s pojmem nacionalismus. Když na kolektivní obviňování české strany z nejrůznějších hanebností odpoví někdo jménem obhajoby našich národních zájmů, je ihned napaden za český nacionalismus. Naposledy se v tomto duchu blýskl koaliční politik Petr Pithart v Lidových novinách (29.3. 2002). Jako profesionální politik skvěle ovládá orwellovskou novořeč. A právě v jejím duchu je třeba rozumět jeho výzvě, abychom se nebáli Němců ani Rakušanů. Zvláštní, opět ty kolektivistické pojmy a ještě k tomu krajně nepřesné, až zavádějící. Vážený pane Pitharte, nejde o Němce ani o Rakušany! Odmítám toto kolektivisticko-nacionalistické házení všech současných Němců atd. do jednoho pytle. Jde o ultrapravici, neonacisty a bezohledné populistické politiky na rakouské, německé a také maďarské scéně. Jde o znovu vystoupivší nacionalismus části německé, rakouské a maďarské populace. Jde o nacionalismus, který se neprobudil v důsledku výroků Miloše Zemana či Václava Klause a dalších, ale který je zde přítomen již mnohem déle než jedno století a stále o sobě dává vědět. Ale to Vy velmi dobře víte. A právě tohoto nacionalismu je se co bát, pokud jen máme elementární historickou paměť, díky níž jsme nezapomněli na zločiny, ke kterým již mnohokrát vedl. Ovšem při přepsání textu v tomto duchu by se zcela zhroutila Vaše argumentace. Musel byste například vysvětlit, jestli je obrana proti nacionalistickému štvaní sama nacionalismem? Nebo je odvaha, ke které vyzýváte, odvahou lokajů, kteří bez odmluvy snášejí urážky a nehorázné štvavé pomluvy?
http://www.sds.cz/docs/prectete/epubl/mv_val.htm (Milan Valach)

Pithart a Sudety
http://www.matica.sk/snn/1998/48/91k80&.html

Také zajímavé:

Dokument: 27. března 1991: Petr Pithart se dopisem ministru zemědělství Kubátovi přimlouvá za ukradení Zemědělských novin
http://www.britskelisty.cz/9805/19980521d.html

a ještě
http://www.dzeno.cz/Amarogendalos/08-02/01b.htm


Pokud bude zvolen Pithart, ač ateistka, musím zvolat - Pánbůh s námi a zlý pryč.:-(.
Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: