Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 15.1.2003
Svátek má Alice
  Výběr z vydání
 >TÉMA:Eurogruša a český čert.
 >GLOSA: Imunita, pro spravedlnost a důslednost.
 >POLITIKA: Volby nebo konkláve
 >NÁZOR: Volte prezidenta tak, abyste se nemuseli sami za sebe stydět
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Přistání Boeingu na letišti v L.A. aneb Vytvoř p...!
 >PSÍ PŘÍHODY: Zdržovací čmuchání
 >MROŽOVINY: Irácká válka
 >TÉMA: Kam až zajdou odboráři?
 >NÁZOR: Moje matematika při prezidentských volbách.
 >PRÁVO: Příběhy české justice (2)
 >OHLAS: Ještě k potížím s píárkem
 >EKONOMIKA: Dluhopisy budou dobrá investice
 >HISTORIE: Proč byl zavražděn Cyril Musil
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Evropské hospodářství: zemědělství (mapa)
 >ZDRAVÍ: Zrzaví lidé vnímají bolest intenzivněji

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
15.1. Užijeme si zřejmě dvě kola už ve středu
(eff)

Prezidentští kandidáti v úterý obcházeli poslance a senátory, vyjednávali, jistě i slibovali, dušovali se, ohrazovali, zaříkávali, zkrátka - tančili všechny figury předvolebního tance. A to je dobře. Je to první prezidentská volba v dějinách, kdy jsou ve hře minimálně dva vážní kandidáti už v této první volbě - tedy Václav Klaus a Petr Pithart. Další vážný kandidát Miloš Zeman zatím objímá strom na Vysočině, ale není vyloučeno, že se bude coby prezident objímat s ruskými delegacemi na Hradě. To co zítra nastane, to bude skutečná volba - ať dopadne jakkoli. I když vše skončí nedohodou, i když žádný kandidát nezíská potřebnou většinu, budou to řádné volby z většího počtu kandidátů. Zatím vždycky přicházel - vážně - v úvahu jen jeden, ať se na plejádu dosavadních pánů Hradu díváme s odstupem let jakkoli. I to je důkaz, že jsme ušli velký kus cesty k řádu zavedené parlamentní demokracie.

To, že se favoritem stal Petr Pithart, to je překvapení tohoto stádia předvolebních jednání. Jedno bude zajímavé vysledovat: pokud ve středu Jaroslav Bureš nápadně vyhoří, jestlipak čmoud z hořícího papírového čerta očadí tvář Stanislava Grosse? Ten přece vytáhl Bureše jako králíka z klobouku. Sám Bureš prohlásil opakovaně, že ho ani nenapadlo pomyslet na kandidaturu, dokud ho k tomu Gross nevyzval. Gross coby "silný muž v pozadí" bez nejmenších pochyb nese za osud Jaroslava Bureše svůj díl odpovědnosti. A jeho protivníci, a že jich není málo, mu ji ve vhodnou chvíli jistě rádi připomenou.

Mandátový výbor je pro vydání Železného
Mandátový a imunitní výbor senátu zlomil nad Železným hůlku a je pravděpodobné, že senát Železného vydá policejnímu vyšetřování. Podotkněme, že to není žádný důkaz o Železného vině, Železný je vyšetřován a o vině či nevině může rozhodnout jedině soud.
O míře odpovědnosti si můžeme myslet svoje - a není pochyb, že ji nesou i ti páni poslanci, kteří šli léta letoucí Železnému a americké CME na ruku. To že si teď myjí ruce je sice pochopitelné, avšak odporné.
Legrační představa: co kdyby Železný promluvil? Pokud ho zaženou do kouta a nebude mít co ztratit?
No, to je jen opravdu legrační představa. Jiný obětní beránek Libor Novák taky nepromluvil... V jistých kruzích se zákon omerty dodržuje.
Aston

Další články tohoto autora:
(eff)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: