Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 16.1.2003
Svátek má Ctirad
  Výběr z vydání
 >FEJETON: O peripetii
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Lepší polovičky
 >POLEMIKA: Válka v Iráku
 >PENÍZE: Přijdeme s eurem o úspory?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Moralistické holčičky
 >PSÍ PŘÍHODY: Půlnoční procházky
 >NÁZOR: Možnost lacino koupit stíhačky
 >HISTORIE: Když povstali -Boxeři- (část 4.)
 >OHLAS: Naposled k Potížím s píárem
 >NÁZOR: Prsten
 >POSTŘEH: O energii
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >VÝDAJE: Pojištění
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Turecko v letech 1918 - 1923 (mapa)

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
16.1. ŠAMANOVO DOUPĚ: Lepší polovičky
Jan Kovanic

Znovu jsem si to uvědomil při včerejší volbě/nevolbě prezidenta republiky. Možná, že příště by místo projevů prezidentských kandidátů měly zaznít projevy jejich manželek, partnerek, případně partnerů. Protože to, co vidíme usmívat se na nás z obrazovky, co čteme v jejich esejích a knihách, to vše je pouze vršek ledovce. Pod hladinu moře nevidíme. Tam vidí jen partner, který je přímo součástí života dospělého člověka. Pro muže tedy jeho žena, družka, milenka (většinou) - a v tom případě je to opravdu jeho lepší polovička.

Určitě je to v mém případě. První fejetony jsem psal se svou manželkou, vždy později byla prvním čtenářem a nelítostným korektorem. Často jsem měl některá vybraná slova přeškrtnuta s komentáři "Nepřípustné, nepřípustné!" Pokud se vám některé mé texty zdají být bezduché (třeba tento), pak je to tím, že k těmto korekturám není v pravidelném psaní do Psa čas.

Nejde jen o psaní, jde o společné vytváření společného života, který, když je dobrý, mají na svědomí v partnerském soužití právě ženy. Proto se vůbec výraz "lepší polovička" objevil a ujal. Kvalitní partner není polovička, je to větší a lepší polovička - z většího a lepšího celku.

Ale vraťme se k prezidentům. Je nesporné, že na kultivaci myšlenek Václava Havla měla velký podíl jeho žena Olga. I když je určitě vždy nekorigovala, jistě si aspoň při psaní nevědomky říkal - a co tomu řekne má žena. Třeba si to říká i dnes - ale dnes má ženu jinou. Bez jakékoli kritiky konstatuji fakt, že paní Dagmar nemůže být svému muži takovou partnerkou, s jakou žil předtím. Myslím, že posun v přirozeně mužsky ješitném a pánovitém chování, které ztratilo svou uzdu, je u prezidenta Havla zřejmý.

Pro každého je velmi důležité mít svou lepší polovičku. Kdo ji ztratí, těžko hledá novou. Často pak zůstává osamocen. Je to velký hendikep, a to i ve vztahu k politice. Jak může o věcech veřejných rozhodovat člověk, který je nemá probrány právě s tou svou polovičkou?

Zejména vrcholoví politici si nemohou dovolit být v takovém polovičním postavení. Toto možná vědí spíše jejich političtí nepřátelé. Podle jedné teorie může za pád Kasla jeho nová manželka a jeho změněné chování. Nevím, nesleduji bývalého primátora tak bystře, ale jedna moudrá a chytrá žena mi tvrdí, že Kasla zničili jeho nepřátelé mazaným atentátem - přistrčili mu šikovnou asistentku. Ale kdoví, třeba je tahle Kaslova polovička lepší, než ta předtím. V každém případě je jiná a v každém případě je i pan architekt Kasl jiným člověkem - i jiným politikem.

Podobný atentát byl učiněn i na Václava Klause. Ale možná, že právě Klausova milenka má podíl na jeho proměně z neústupného bojovníka a nesmiřitelného elitáře v konsensuálního politika, vnímavého k potřebám drobných lidí, jemuž by prezidentský stolec navýsost slušel.

Jenže to právě nevíme. A tak žádám, aby před příští volbou vystoupili pouze partneři kandidátů - a záleží jen na samotných kandidátech, koho si pozvou. Zda manželky či manžele nebo milenky či milence. Toto vystoupení bude mít větší váhu, než vystoupení samotných zájemců o nejvyšší funkci v našem státě. Jistě bude též velmi zajímavé a podnětné. A rozhodující pro volbu. Neboť vystoupí lepší polovičky těch politiků.

A jestli jsou horší než samotný kandidát? Špatně si vybral - a nemůže být ani plnohodnotným představitelem lidu České republiky.

Psáno v Praze dne 15. ledna 2003 po nerozhodném druhém kole první prezidentské volby


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: