Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 16.1.2003
Svátek má Ctirad
  Výběr z vydání
 >FEJETON: O peripetii
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Lepší polovičky
 >POLEMIKA: Válka v Iráku
 >PENÍZE: Přijdeme s eurem o úspory?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Moralistické holčičky
 >PSÍ PŘÍHODY: Půlnoční procházky
 >NÁZOR: Možnost lacino koupit stíhačky
 >HISTORIE: Když povstali -Boxeři- (část 4.)
 >OHLAS: Naposled k Potížím s píárem
 >NÁZOR: Prsten
 >POSTŘEH: O energii
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >VÝDAJE: Pojištění
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Turecko v letech 1918 - 1923 (mapa)

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Mejlem  
 
16.1. MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů

" Na Bělehrad "

Jako bych tomuto a jemu podobným výkřikům ze slavné Haškovy knížky naslouchal v poslední době čím dál častěji. Demagogická tvrzení o tom, jak irácký diktátor vládne všem a chystá zničení okolního světa se objevovaly již v od nepaměti. Ale proč teda stále netuším, čím nás vlastně všechny ohrožuje ? Zbraní má zřejmě dost, ostatně jako jakákoliv jiná země, ale disponuje opravdu takovýmí, kterými může ohrozit i nás ? Vždyť "inspektoři" je hledají již dva měsíce a můžou si u toho oči vykoukat. A výsledek ? Jedno velké, prázdné NIC. Otázku odstranění nepříjemného diktátora záměrně nechávám bez povšimnutí, neboť každý logicky uvažující člověk si názor vytvoří sám. I tady mi to připomíná Haškovu dobu - psal se sice rok 1914, ale v té stále stejné hře, kde se hraje se záminkami a důvody ještě nikdo lepší pravidla nevymyslel.
Vždy, když otevřu stránky novin, žádný z deníků se neopomene alespoň jedním článkem zmínit o připravované válce v Iráku. Že zatím žádná válka v Iráku není ? To přece není vůbec důležité. Hlavně že je čím zaplnit místo. Ale potom nechápu vyslání desítek lodí a desítek tisíc vojáků do olasti Perského zálivu. Žádná země, ani Spojené státy, si nemůže dovolit takové přesuny vojenské techniky, aniž by dávaly nějaký pozdější smysl. Jen povolávání záloh a přesuny stojí tolik peněz, že by s přehledem stačily na vybudování několika škol, nemocnic nebo třeba i restaurací. Ale to by zřejmě byla špatná investice, když je možné podpořit letecké fabriky, několik domácích zbrojních závodů, odůvodnit neprůhlednou činnost zpravodajských služeb a nabídnout příležitost k výdělku i výrobcům plaket a medailí.
Již jednou jsem zažil eskalaci konfliktu v této oblasti. Bylo to v roce 1991, kdy jsem zrovna "sloužil vlasti" a hrdinsky chránil naši zem před napadením. Nikdy nezapomenu na přerušní televizního vysílání vysílání. Ani si nepamatuji o co jsem tehdy před 12 lety v televizi přišel, ale na to, co jsem viděl potom, nezapomenu nikdy. Ty nejasné a rozmazané záběry, pořízené pravděpodobně ze střechy některé z bagdádských mešit, připomínající novoroční oslavy byly jen zlomkem z toho, co nám od té doby začala pravidelně nabízet média. Od silvestrovských oslav se to však lišilo v jediném - toto byla válka a v ní umírali lidé. Nezpochybňuji tehdejší nutnost zásahu proti obrovi, který šlápl na trpaslíka, avšak jedno ve mě od té doby zůstalo - strach z války. A ten jsem měl od té doby ještě několikrát. Nikdy však nebyly mé obavy tak silné jako v posledních letech. Vždyť stačí jediné. Aby se jeden člověk zbláznil.
No řekněte, nebylo by pak nádherné padnout za amerického prezidenta a jeho zemi ?

Stanislav Janík
stanik@atlas.czUSA deklaruje důvod pro válku: zničit diktátora Husajna. Nyní i bez důkazů.
Náš ministr zahraničí Cyril Svoboda by válku podpořil. V dnešním Radiofóru tvrdil, že odpovídá přímo na otázky. ale zjevně se vykrucoval, jak se dalo. Už si zvykl nadměrně používat slovo "nepochybně" - jako svého času lidovecký předseda Josef Lux.
Jeho odpověď na otázku, jakou roli hraje v budoucí válce ropa, odpověděl "bez vykrucování" stručně, že ropa je nepochybně strategická surovina. Dál to nechtěl rozvádět. Nedotkl se otázky, zda by uchvácení a využívání irácké ropy nebyla sprostá loupež silnějšího na slabším.
Taková zlodějna spojená s vražděním nebyla v dějinách nic vyjimečného.
Nechce se ovšem věřit, že by USA byly něčeho takového schopny. Je to přece demokratická země.
Možná se jeví neslušné o tom i uvažovat.
Ale nejen že se uvažuje, ale se i mluví. Důvěrohodnosti USA by prospělo, kdyby deklarovaly, že jim o nic takového nejde. Mohly by to učinit na půdě OSN.
Proč to neučiní?
Proč je k tomu nikdo nevyzve?
Co dělají naši diplomaté?

Jiří Plíva


Další články tohoto autora:

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: