Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 16.1.2003
Svátek má Ctirad
  Výběr z vydání
 >FEJETON: O peripetii
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Lepší polovičky
 >POLEMIKA: Válka v Iráku
 >PENÍZE: Přijdeme s eurem o úspory?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Moralistické holčičky
 >PSÍ PŘÍHODY: Půlnoční procházky
 >NÁZOR: Možnost lacino koupit stíhačky
 >HISTORIE: Když povstali -Boxeři- (část 4.)
 >OHLAS: Naposled k Potížím s píárem
 >NÁZOR: Prsten
 >POSTŘEH: O energii
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >VÝDAJE: Pojištění
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Turecko v letech 1918 - 1923 (mapa)

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
16.1. Přichází Zeman, celý v bílém!
(eff)

On to ten Šlouf opravdu chytře Zemanovi vymyslel - on se tím prezidentem možná opravdu stane! V prvním kole prezidentské volby odpadli chcípáci a mřenky. Stačilo si poslechnout volební projevy. Logicky jediný snesitelný kandidát byl on sám, Václav Klaus. Na tuto logiku v posledním kole přistoupilo 113 poslanců, potřeboval by o tři desítky víc, aby vyhrál ve sněmovně a senátu na plných počtech, kam se doplazil coby Meresjev i sociální demokrat Radim Turek se zlomenou nohou.

Sociální demokracie v rozkladu, komunisté pukají pýchou
Naplnil se předvídaný scénář. Ty chybějící hlasy, to jsou komunisté a část sociálních demokratů, podporující šloufistický systém Miloše Zemana. V sobotu zasedne ústřední výbor socanů a nepochybně zvolí do druhého kola Miloše Zemana. Právě on se utká s Václavem Klausem a jistě i s Petrem Pithartem. Jsou tudíž otevřené dvě cesty - buď vyhraje Miloš Zeman nějakým podivuhodným spojenectvím hlavně sociálních demokratů a komunistů, anebo s se otevře, po dlouhém trápení, cesta k přímé volbě prezidenta. Tam by měl Klaus velkou šanci.

Stručně o tom, co se dělo ve středu:
Klání začalo v 10. Nejdřív se rozloučil Václav Havel, oznámil, že z veřejného života neodchází a pohrozil, že nebude tak hodný, jako když býval ve funkci. Pak pohovořil Petr Pithart jako první ze čtyřky kandidátů - vyslovil se proti kolektivní vině (víte co tím myslím), myslel nacisty a komunisty. Komunistický kandidát doktor Kříženecký použil dvakrát klišé "jak se vám někdo snaží namluvit", aniž řekl kdo a ani pořádně co, a vyslovil se proti "vládě strachu", což je pikantní, že takto mluví člověk ve službách strany, která tu vládu strachu 45 let provozovala, zabíjela, kradla a věznila lidi. Jaroslav Bureš podotkl, že jeho kandidatura byla provázena "nesmírným údivem médií", tento údiv sdílím a spíše narůstá než by mizel. Koncepční projev s hlavou a patou pronesl Václav Klaus. Vysvětlil, proč je třeba, aby byl zvolen právě on. Je nerozumné mít nadstranického prezidenta, řekl, neměl by být levicový, dodal dále, neměl by to být novic (tedy neměl by to být Bureš) a neměl by být z netransparentního politického zázemí, protože to vede k pokušení nejasné struktury s některými stranami proti stranám jiným. Což bylo nepřímé označení Petra Pitharta. Projev to byl pěkný, úspěch mírný, nedostatečný. Roztomilým úletem bylo přeřeknutí senátora Outraty, který se zmínil o "klubu organizované demokracie," následovalo oživení v sále a potlesk.

Bylo to divadlo?
Občan bude pravděpodobně znechucen divadelním představením trvajícím celý den, bez kloudného konce. K tomu bych rád dodal jediné - toto je skutečný politický zápas, jde v něm o hodně, a probíhá za regulérních ústavních podmínek. Z prvního kola vzešli úctyhodní soupeři a ti méně úctyhodní odpadli - a to je přinejmenším uspokojivý výsledek. V novém kole nastoupí Miloš Zeman. Bylo by vše jednodušší a prostší, kdyby s otevřeným hledím bojoval od samého začátku, než šaškárny s bačkorami, teletextem a objímáním stromů, ale jsme v Česku roku 2003. Skutečně civilizované chování se dá od politických špiček čekat až tak za deset let, od té další generace.
Aston

Další články tohoto autora:
(eff)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: