Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 17.1.2003
Svátek má Drahoslav
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA (3)
 >TÉMA: Petr Pithart a jeho vztah k české minulosti
 >TÉMA: Proč Ministr Tvrdík straší občany?
 >SPRAVEDLNOST: Příběhy české justice (3)
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Vynalézání vynalezeného
 >PSÍ PŘÍHODY: Páni zase dělají legraci
 >NÁZOR: Otevřená budoucnost -levých- liberálů
 >NÁZOR: Po prezidentovi Havlovi už jen absurdní divadlo?
 >FEJETON: To byl mač!
 >TÉMA: Podivuhodný T-mobile
 >GLOSA: Pátek třináctého
 >ZE SVĚTA: Jak jsem mohl být tak hloupý !
 >POSTŘEH: O vlaku
 >ÚVAHA: Čas levice?
 >ZDRAVÍ: Proč nás bolí hlava?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
17.1. Vraťme slovům původní obsah
(nov)

Ačkoli Senát včera hladce schválil vládní návrh účasti českých jednotek v bojích proti Iráku, Poslanecké sněmovně se to ani do sedmé hodiny večerní nezdařilo. Návrh rozpoltil i vládní KDU-ČSL a k této polarizaci nepochybně přispěla i skutečnost, že po půl století kombinované nacisticko-komunistické nadvlády a vymývání mozků mnohá slova v našich myslích ztratila původní obsah a nabyla téměř obscénního charakteru. Platí to i pro pojem "národní zájmy", jenž je dnes pojmem tak bezobsažným, že se mu vyhýbají i politici.

Jenže české národní zájmy svůj obsah mají a to, že nedošlo k jeho očištění a jasnému definování, pak v době krizí vede k právě takovým jednáním, která včera předvedli vládní poslanci, a k falešné polarizaci společnosti. Je nutno předeslat, že národní zájmy jsou záležitostí geopolitickou i nikdy se nebudou krýt s ideálně morálním nebo moralizujícím postojem. To dobře pochopil odstupující prezident, který se během 13 let v úřadu stal z moralizujícího Šavla politickým Havlem a proto chápe, že účast českých jednotek v eventuálním iráckém konfliktu je v českém národním zájmu.

Český stát od samého vzniku patří k západní civilizaci a podle mého soudu tato příslušnost je úhelným kamenem českých národních zájmů. Proto Česko vstoupilo do NATO a má pozvánku do EU. Členství v těchto organizacích pak ale k národním zájmům přiřazuje i věrohodnost - potvrzení faktu, že jsme si skutečně vědomi příslušnosti k Západu a k jeho hodnotám - a uvědomění si závazků, které z této příslušnosti vyplývají.
K českým národním zájmům také patří vědomí, že v globálním světě jsou tyto zájmy totožné s geopolitickými zájmy Západu. A nelze pochybovat, že ať už jsou příčiny jakékoli - ropa, vlastnictví ZHN, terorismus, genocida vlastních občanů či ještě něco jiného - irácký režim Saddáma Husajna západní zájmy ohrožuje.

Nechci obcházet skutečnost, že Západ má v současnosti dvě civilizační centra, jedno v USA a druhé v Evropě, jež se po skončení studené války v hodnocení toho, co jsou západně-civilizační zájmy, začínají rozcházet, i v názoru na roli OSN. To staví českou politickou scénu před rozhodnutí kam se přiklonit, což nutnost otevřít zanedbanou diskusi o národních zájmech jenom zesiluje. Snad během ní dojde k rehabilitaci tohoto pojmu a tak se některým slovům vrátí původní obsah. Snad se i vyjasní to, co je mimo diskusi - základní západní orientace tohoto státu, kde není místo na žádné panslovanství, a především závazky z této orientace plynoucí.
Těm, kteří budou i tento komentář pokládat za vymývání mozků, bych chtěl připomenout, že na rozdíl od NP se s "Völkischer Beobachterem" a "Rudým právem" diskutovat nedalo.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: